REVÚCA. Ako povedal prírodovedec Ervín Hapl, od začiatku roka začínajú s terénnym monitorovaním nebezpečných otvorov. Po ich prieskume rozhodnú o tom, ktoré odporučia zasypať, a tie ktoré využívajú vzácne živočíchy primerane ošetria.
V Revúckej vrchovine sa nachádza množstvo otvorov po starej banskej činnosti. Pôvodné otvory baníci uzatvorili, no časom sa zem na viacerých miestach prepadla a tak sa vytvorili rôzne nebezpečné miesta. Niektoré sú horizontálne, ale je aj dosť oveľa nebezpečnejších vertikálnych otvorov. Pre turistov hrozí reálne nebezpečenstvo pádu, či zavalenia. Tieto otvory však začali obývať rôzne živočíchy. Najčastejšie sú to netopiere, ale aj salamandry, či množstvo hmyzu. Teraz sa pokúsime vyhľadať čo najviac takýchto otvorov. Tie, ktoré majú pre vzácne živočíchy význam budeme zabezpečovať tak, aby nedochádzalo k zraneniam ľudí, alebo aj lesnej zvere, vysvetlil Hapl.
Obývané banské otvory plánujú ochrancovia prírody upraviť stavbou murovaných zábran. Okolo diery postavia múr, v ktorom nechajú aj niekoľko otvorov. Tie budú slúžiť zvedavcom, aby stenu nepreliezali a nespadli do starej bane. Stavbu skrášlia sprejeri, ktorí ju pomaľujú motívmi netopierov a nebudú tam chýbať základné informácie o danom mieste. Aktivity ochranárov finančne podporil Global Environment Facility (GEF Small Grants Programme) prostredníctvom United Nations Office for Project Services. Spolupracovať pri prácach bude Štátna ochrana prírody, Správa Národného parku Muránska planina, Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, samosprávy obcí Nandráž, Rákoš, Sirk, Turčok, ale aj Štátne lesy, občianske združenie Revúca, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, či štátny podnik Rudné bane Spišská Nová ves.