CHYŽNÉ. Účastníkom sa prihovoril aj predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, ktorý vyzdvihol osobnosť Samuela Tomášika nielen ako evanjelického kňaza, ale aj autora slovanskej hymny Hej, Slované! Pri tejto príležitosti prezentoval svoju iniciatívu, aby sa v kostoloch na záver významnejších udalostí spievala aj národná hymna. Zástupcovia cirkví túto iniciatívu odmietajú s tým, že slovenská hymna nie je náboženskou piesňou.
Marián Tkáč poukázal na fakt, že Samuel Tomášik sa ako evanjelický vzdelaný kňaz usiloval pozdvihnúť nielen slovenské, ale aj slovanské sebavedomie. Bojoval najmä za zachovanie rodnej reči všetkých národov. Stal sa symbolom týchto snáh najmä ako autor viacerých hymnických piesní. "Kontaktoval som tak vrcholových predstaviteľov katolíckej, ako aj evanjelickej cirkvi s tým, že som navrhol, aby sme nadviazali na jeho posolstvo a aspoň pri významnejších udalostiach sa v kostole na záver spievala aj hymna. Odmietli ma s tým, že naša hymna nie je náboženskou piesňou. Aj preto som si dovolil zložiť tretiu slohu slovenskej hymny, ktorá už má aj náboženský rozmer," povedal Tkáč.
Generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Miloš Klátik vyzdvihuje Samuela Tomášika predovšetkým ako kňaza. Vo svojom vystúpení zdôraznil, že najmä vďaka viere sa mohla jeho osobnosť rozvíjať napriek veľkým rodinným tragédiám. "Vďaka viere získal kvalitné vzdelanie a hoci bol mimoriadne silným a zanieteným národovcom, do kostola politiku nikdy nevnášal. Jeho pôsobiskom bola práve farnosť v Chyžnom, kde sa stretával so zástupcami takmer všetkých slovanských národov. V čase, keď si šiel doplniť vzdelanie do Prahy, zastupoval ho tu ďalší velikán, Samo Chalupka. Navyše Samuel Tomášik je autor aj mnohých ďalších piesní, ktoré majú náboženský charakter a v kostoloch sa spievajú dodnes," doplnil Klátik.