RIMAVSKÁ SOBOTA. Poskytnutie jednorazovej dávky v hmotnej núdzi sa v Rimavskej Sobote nebude riadiť zásadami mesta, ale riadnym všeobecne záväzným nariadením (VZN). Ako povedal predseda sociálnej komisie pri Mestskom zastupiteľstve (MsZ) v Rimavskej Sobote Štefan Baláž, jednorazovú dávku môže mesto vyplatiť najviac jedenkrát za rok, no nie je to jeho povinnosť. Peniaze na dávky sú súčasťou mestského rozpočtu. Keďže v Rimavskej Sobote zatiaľ platí rozpočtové provizórium, dávku napriek schválenému VZN prideliť nemôžu.
V mimoriadnych situáciách môžu samosprávy pomôcť svojim obyvateľom jednorazovou sociálnou dávkou. Jej poskytnutie sa v Rimavskej Sobote doteraz riadilo len mestskými zásadami. Prijatím VZN mestskí poslanci zosúladili predpisy mesta so zákonom o pomoci v hmotnej núdzi. Obyvatelia môžu samosprávu požiadať o pomoc pri úhrade mimoriadnych výdavkov na nevyhnutné ošatenie, na základné vybavenie domácnosti, na kúpu školských potrieb pre nezaopatrené dieťa a na mimoriadne liečebné náklady, nákup zdravotnej pomôcky.
„Máme tam presne stanovené pravidlá tak, aby sme sa vyhli špekulatívnym žiadostiam. Dohodli sme sa, že každú žiadosť bude posudzovať komisia sociálnych vecí, aby to neostalo iba na pleciach primátora. Vyplatenie takejto dávky nie je povinnosťou mesta, ale niektoré skupiny ohrozených obyvateľov sa môžu dostať do skutočne mimoriadne ťažkých situácií, keď si nedokážu pomôcť. Napríklad dôchodcovia s mimoriadne nízkymi príjmami zrazu po ochorení potrebujú drahú zdravotnú pomôcku,“ vysvetlil Baláž.
Žiadateľ dávky musí spĺňať presne stanovené kritériá. V súčasnosti by však mesto nemohlo vyplatiť peniaze nikomu, pretože peniaze na pomoc musia byť súčasťou rozpočtu mesta. V Rimavskej Sobote však rozpočet na tento rok zatiaľ neschválili. Všeobecnú podporu poslancov nemalo ani VZN.
„Môj postoj nie je o tom, že by som tým ľuďom závidel peniaze navyše. Mám výhrady k tomu, že sa nám problematiku nedarí riešiť koncepčne. Napríklad vytváraním pracovných miest, aby ľudia cítili istotu. Toto sú prostriedky, ktoré nič neriešia, iba sa prejedia. Jednoducho nie je reálne, aby táto dávka dokázala zlepšiť ich životnú úroveň,“ povedal poslanec Jaroslav Bagačka.