TRSTENÁ. Osem hercov, jeden lektor, španielske texty, spev, ktorý občas pripomínal skôr jemné kvílenie. Trstenskí študenti s netradičným divadelným muzikálom o Donovi Quijotovi a jeho priateľovi, Sanchovi Panzovi, v pozmenenej verzii španielskeho lektora Julia, zaujali.
Spev im príliš nešiel
Študenti zo španielskej bilingválnej sekcie na Gymnáziu Martina Hattalu sa na celoslovenskú súťaž divadelných predstavení bilingválnych škôl vybrali s novinkou. „Netušili sme, že budeme hrať muzikál, bol to šok,“ hovorí Šimon. „Napokon to však dopadlo dobre, aj napriek tomu, že skoro nikto z nás nevie spievať.“
Trstenské gymnázium sa do tejto súťaže zapája každý rok. Vždy s iným žánrom. „Najťažšie bolo napísať texty k piesňam, aby ich spievali bez strachu, aby na nich nebolo poznať trému,“ hovorí Julio. „Chcel som, aby spievali dobre, aj keď toto sa mi celkom docieliť nepodarilo. A prečo práve komédia? Lebo nič iné na pobavenie ľudí vytvoriť nedokážem. Mojim prvoradým cieľom bolo, aby sa všetci bavili, diváci aj herci.“
S rolami sa stotožnili
V skupine bolo osem mladých ľudí, traja štvrtáci, piati druháci. Druháčka Marianna si zahrala neter Dona Quijota, bláznivú pubertiačku. „Hrala som dievča v mojich rokoch, takže som sa ani veľmi nemusela namáhať, išlo to samo.“ Zdenka bola 40-ročná gazdiná. „Najlepšie bolo spievať v španielskom divadle slovenskú pieseň Na Orave dobre, keďže vôbec neviem spievať. Ale bola to zábava.“ Veronika hrala holiča, s rolou muža nemala žiadny problém. „Užila som si ju na sto percent.“ Aj jej spolužiačka Martina dostala mužskú úlohu. Mala hrať kňaza. „Keď som to počula prvý raz, nesúhlasila som. Netušila som, ako zahrám muža, ako mám meniť hlas, ako sa do toho vžiť. Potom som však pochopila, že mám baviť divákov a už to išlo.“ Marek si zahral Sancha. S rolou bol nadmieru spokojný. „Mohol som si robiť, čo chcem. A naplno som to využil.“
Trstenskí gymnazisti na doskách, ktoré znamenajú svet. FOTO: ARCHÍV ST
Štvrtáčka Kristína dostala tri úlohy. Najskôr vystúpila ako vysnívaná princezná Dona Quijota, potom ako študent, ktorý chcel presvedčiť Quijota, aby sa konečne vrátil domov. A napokon bol z nej rytier zrkadiel, ktorý hlavného hrdinu začaroval. „Mužské roly mi úplne sadli, som v nich lepšia ako v ženských.“ Barbora bola hlavný rozprávač, uvádzala hru, hercov, dopovedala záver. „Chvíľku som bola aj pastierom, ale stihla som len hodiť kameň do Quijota.“ Hlavnú postavu hral Šimon. „Najhoršie boli piesne, lebo spievať neviem, ale užíval som si to a perfektne som sa odreagoval.“
Improvizácia na javisku
„Spočiatku sme sa na ne tešili, ale keď prišli štvorhodinové skúšky, chceli sme ujsť,“ hovorí Barbora. „Strácali sme hlas, boli sme unavení. Potom sme si však z toho urobili zábavu a už to šlo.“ Aj Julio mal najväčší problém s koncentráciou svojich zverencov. „Dokázali sa však zomknúť a zamakať, aj keď sa predtým nepoznali.“
Hoci gymnazisti trénovali divadlo viac ako štyri mesiace, ani raz sa im ho nepodarilo odohrať celé. Na súťaž išli s tým, že premiéra bez prestávky musí byť pred divákmi. „Dohodli sme sa, že tam to musíme dať, že sa budeme baviť a tak zaujmeme,“ hovorí Kristína. „Vyšlo to. Boli sme spontánni a úplne uvoľnení. Keď sme niečo zabudli, nerobili sme si z toho ťažkú hlavu. Improvizovali sme.“
Študenti sú presvedčení, že nebyť Julia, nikam by to nedotiahli. „Vždy nás podržal a povzbudil,“ hovoria.
Standing ovation
Na pódiu sa Trstenčanom podarilo niekoľko trapasov. Najskôr zlomili dve stoličky, ktoré mali slúžiť ako kôň. Vzápätí spadli kulisy a napokon Kristína pri záverečnej klaňačke takmer stratila šaty. Všetko však uhrali tak, akoby to bolo súčasťou predstavenia. A zrejme ich bezprostrednosť porotcov aj divákov najviac očarila. Po vystúpení Oravčanov stála celá sála.
„Bol to skvelý pocit, bolo to najviac, čo sme mohli dostať,“ hovorí Kristína. „Výhra bola čerešničkou na torte.“ Aj pre Julia znamenal standing ovation viac ako úplné víťazstvo.
Gymnazisti postúpili na medzinárodnú prehliadku, ktorá sa tento rok uskutoční v Košiciach. Spolu s nimi sa predstaví ďalších pätnásť divadelných skupín z ôsmich európskych krajín.