REVÚCA. Vyše sedemdesiat otvorov po bývalej banskej činnosti našli od začiatku roka environmentalisti v pohorí Revúckej vrchoviny. V rámci monitorovania pritom neprešli ešte ani polovicu územia. Ako povedal prírodovedec Ervín Hapl, tieto aktivity sú zamerané na zvýšenie bezpečnosti turistov v pohorí. Staré banské otvory najskôr preskúmajú a neskôr rozhodnú o ich ďalšom osude.
Staré bane začali ochrancovia prírody skúmať v rámci projektu ochrany biodiverzity. V regióne, ktorý bol poznačený banskou činnosťou, využíva podzemné otvory množstvo živočíchov.
„Pôvodné otvory do starých baní boli zasypané. Poveternostnými vplyvmi sa však na mnohých miestach otvárajú nové a iné úplne prirodzene zanikajú. Zatiaľ sme neprešli ešte ani polovicu vytypovaného územia a už máme zameraných vyše sedemdesiat otvorov. Zistili sme, že väčšina z nich je využívaná vzácnymi živočíchmi. Často sú to miesta, kde sa radi zdržiavajú napríklad netopiere. Bane prechádzame aj teraz v zime, aby sme zistili, kde sa netopiere zdržiavajú na zimoviskách, a kde trávia leto. Som presvedčený, že po tomto prieskume sa zmenia aj doterajšie odhady o počte voľne žijúcich netopierov na Slovensku. Doteraz sme totiž ani netušili, kde všade sú pred naším zrakom ukryté,“ povedal Hapl.
Otvory do starých banských diel predstavujú často veľké riziko pre turistov. Najmä bývalé vetracie komíny sú hlboké aj niekoľko desiatok metrov. Nebezpečné otvory plánujú ochrancovia prírody upraviť murovanými zábranami. Okolo diery postavia múr, v ktorom nechajú aj niekoľko otvorov. Tie budú slúžiť zvedavcom, aby stenu nepreliezali a nespadli do starej bane. Stavbu skrášlia sprejeri, ktorí ju pomaľujú motívmi netopierov. Nebudú chýbať ani základné informácie o danom mieste.