Utorok, 6. december, 2022 | Meniny má Mikuláš

Na najväčšom lučeneckom sídlisku vyrastajú džudistické talenty

Brány Katsuda sú otvorené už dva roky. Zverenci trénerskeho trojlístka Rác, Buna, Pivarči dosahujú pekné výsledky.

LUČENEC. Judo klub Katsudo oslavuje dvojročnicu svojho založenia. Svoj voľný čas v ňom zmysluplne využívajú desiatky mladých športovcov z najväčšieho lučeneckého sídliska. Vedú ich renomovaní tréneri. Jedným z nich je Róbert Rác, bývalý reprezentant SR, ktorého meno sa v čase jeho aktívnej športovej kariéry skloňovalo aj za hranicami našej krajiny. Dnes spolu so svojimi kolegami odovzdáva cenné skúsenosti svojim zverencom. Teší sa z ich úspechov, motivuje ich k dosiahnutiu lepších výsledkov. My sme mu položili pár otázok ohľadom založenia a fungovania Katsuda a tiež vízií do budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Judo klub Katsudo funguje druhý rok. Za ten čas sa jeho základňa výrazne rozrástla. Ako hodnotíte svoje doterajšie pôsobenie?

- Áno, základňa nášho klubu sa za dva roky naozaj poriadne rozrástla. Premietnem to do čísiel. V roku 2011, konkrétne 9. marca, sa do Katsuda prihlásilo 14 športovcov. No a aktuálne ich už máme registrovaných 69, pričom sa pripravujú v troch skupinách - prípravke, pokročilých a viac pokročilých. Podotýkam, že približne tri mesiace sme mali prihlásených, no nie registrovaných, 86 športovcov, z ktorých zostali len tí zdatnejší. Som veľmi rád, že aj náš klub dal deťom a mládeži možnosť na zmysluplné využitie voľného času. Tiež ma teší, že svoje deti prichádzajú podporiť aj rodičia a žijeme doslova ako jedna veľká džudistická rodina. Takže čo sa týka šírky našej základne, tak v tomto smere to hodnotím kladne. Máme úprimnú radosť z dosiahnutých výsledkov a vysoko si ceníme spoluprácu s riaditeľkou ZŠ L. Novomeského v Lučenci Jankou Dudášovou.

SkryťVypnúť reklamu

_a.jpg

Podľa vás javí lučenecká mládež záujem o džudo?

- Domnievam sa, že áno. Veľa detí má záujem športovať, len ich treba vedieť správne usmerniť. Prvotný impulz však musí vyjsť zo strany rodičov.

V Lučenci fungujú dva kluby zamerané na výchovu džudistickej mládeže - Katsudo a Junior. Bolo pre vás ťažké rozbiehať nový klub popri Junioru, ktorý má už v centre Novohradu dlhoročnú tradíciu?

- Nie, nebolo. Napokon, ja sám som bol od roku 1983 členom Junioru. Postupom času, keď som sa v roku 1995 vrátil zo Strediska vrcholového špotu mládeže a Amádneho strediska vrcholového športu Dukla Banská Bystrica, som sa stal inštruktorom trénera džuda, dva roky som bol hlavným trénerom v Juniore. Tu som do roku 2010 pôsobil spolu s trénermi D. Spurným a, žiaľ, dnes už nebohým pánom Ufrlom, ktorý odchoval niekoľko veľmi dobrých džudistov a reprezentantov SR. Pri následnom zakladaní nového klubu som mal pár výhod, keďže som bývalý reprezentant SR a mesta Lučenec, v centre Novohradu som mediálne známy, no a v neposlednom rade mi podali pomocnú ruku aj ľudia z vedenia Slovenského zväzu džuda. To všetko výrazne zavážilo pri zrode Katsuda. Jediné, čoho som sa obával, bolo materiálne zabezpečenie ako napr. zastrešenie klubu, tiež tatami (žinenky), ktoré nám požičali z rimavskosobotských klubov Lokomotíva (Ľubomír Antal) a Mladosť (Juraj Svoreň). To všetko uľahčilo cestu založenia nášho klubu.

SkryťVypnúť reklamu

_b.jpg

Panuje medzi Katsudom a Juniorom rivalita?

- Určite nie. S aktuálnym predsedom Junior judo klubu Michalom Bokorom sme dlhoroční priatelia. Spoločne sme pôsobili v Juniore, prekonávali rôzne prekážky, trénovali, spolu sme sa potili na tatami, prešli modrinami a podliatinami, ktoré k džudu neodmysliteľne patria. Naši tréneri vždy vyzdvihovali cennosť priateľstva v úpolovom a kolektívnom športe, akým džudo je. Nezakladali sme nový klub s cieľom konkurovať Junioru. Bolo to najmä preto, že na najväčšom lučeneckom sídlisku Rúbanisko nemá mládež veľa možností na športové aktivity, ktorým by sa mohli venovať aj súťažne, napredovať v nich, začať sľubnú športovú kariéru.

Ktoré úspechy, ktoré za dva roky vaši zverenci dosiahli, si ceníte najviac?

- Všetky úspechy našich zverencov ma potešili. Najšťastnejší som však vtedy, keď našim mladým športovcom žiari na tvári úsmev, s radosťou prichádzajú na tréningy a sú rozhodnutí napredovať. Ako som už povedal, cením si všetky výkony. Tie lepšie sa snažíme zlepšiť ešte viac, no a v prípade tých slabších nesmie chýbať motivácia. V žiadnom prípade nepodceňujem slabších džudistov. Práve naopak. Snažím sa im ukázať viacej cestičiek, ktorými sa priblížia k úspechu. To je moja hlavná úloha ako trénera, priateľa a športovca. Fungujeme síce ešte len dva roky, no už sa môžeme popýšiť peknými výsledkami. Medzi ne patria medaily z turnaja olympijských nádejí, tiež sme štartovali na jednej z medzinárodných veľkých cien, kde sme získali jednu striebornú a tri bronzové medaily. Minulý víkend sme absolvovali premiéru na Majstrovstvách kraja dorastu. Náš klub má aktuálne len troch športovcov, ktorí spĺňajú kritériá pre štart v dorasteneckej kategórii. Dvaja z nich nám urobili veľkú radosť, keď obsadili strieborné pozície. Takže sa to rozbieha naozaj sľubne.

Spomenuli ste úspechy, no čo vás za tie dva roky na športovej dráhe najviac sklamalo?

- Musím povedať, že v Katsude som sa s nejakými sklamaniami nestretol. Na tatami fungujeme ešte len druhý rok a určite nemôžeme mať veľké oči a očakávať hneď výnimočné úspechy. Šport však každý deň prináša prekvapenia. Verím, že už čoskoro sa v našom klube všetko vykrištalizuje a práca trénerov s mladými športovcami prinesie požadované ovocie vo forme väčších úspechov na domácich i zahraničných turnajoch.

Koľko džudistov a v akých vekových kategóriách aktuálne združuje Katsudo?

- Ako som už spomenul na začiatku, náš klub navštevuje vyše sedemdesiat mladých džudistov. Registrovaných je 69 a fungujú v heterogénnej skupine od 5 do 14 rokov. Rozdelení sú aj podľa váhy, okrem prípravkárov, kde je to upravené podľa základných cvičení a nácvikov džuda. Je naozaj z čoho vyberať a vidíme, že máme pod palcom aj ozajstné talenty.

_c.jpg

Ako je to s trénermi?

- Katsudo má troch kvalifikovaných trénerov, vrátane mňa a jednu inštruktorku trénera. Menovite sú to Róbert Rác, Roman Buna, Marcel Pivarči a Michaela Hanoková. Svoje skúsenosti obohacujeme o účasti na rôznych školeniach a seminároch, no a všetky naše poznatky a športový kumšt sa snažíme odovzdať našim zverencom. Tiež spolupracujeme s Juniorom a po vzájomnej dohode plánujeme v budúcnosti zrealizovať aj spoločný džudo tréning v Katsude a tiež v Juniore. No a nemôžem vynechať ani mne najbližšiu osobu, moju manželku Kamilku. Od vzniku klubu je nám veľmi nápomocná. Paradoxne, je učiteľkou v oblasti umenia, čo s džudom nemá absolútne nič spoločné. Tomuto športu sa však priblížila až natoľko, že pomaly ovláda celú jeho históriu. Za pomoc, trpezlivosť a voľný čas, ktorý venuje nášmu klubu, som jej veľmi vďačný.

Boľavým miestom mnohých klubov sú v dnešnej neľahkej ekonomickej dobe najmä sponzori. Máte svojich dobrodincov?

- Tak v tomto s vami úplne súhlasím. Bojujeme o existenciu rovnako ako nejeden slovenský klub. Situácia je čoraz zložitejšia. Každý šport niečo stojí. V našom prípade sú to najmä náklady na tatami, štartovné a cestovné. Snažíme sa však túto nelichotivú situáciu preklenúť, no nezostáva nám nič iné, ako okresať kalendár našich podujatí. Takže sa zúčastňujeme len na pre nás prestížnejších podujatiach, ako napr. na niektorých veľkých cenách, no a tiež na majstrovských turnajoch. Našich dobrodincov si veľmi vážime a za ich nezištnú pomoc sme im nesmierne vďační. Sú nimi Marian Šufliarsky, Miloš Kelemen, Milan Spodniak z Ratky, mesto Lučenec a vedenie ZŠ L. Novomeského v Lučenci, teda škola, ktorá zastrešuje Katsudo. Naše poďakovanie patrí aj MY Novohradským novinám za mediálnu podporu a rodičom detí, ktoré náš klub navštevujú.

_d.jpg

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

- Aktuálne sa pripravujeme na medzinárodnú Veľkú cenu Pezinka. Bude prebiehať už o dva týždne. Tiež nás čakajú prvé majstrovstvá kraja mladších a starších žiakov. Verím, že naša poctivá práca a snaha našich zverencov prinesie ovocie v podobe ďalších úspechov.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 2. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 4. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 5. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce?
 6. Darujte predplatné a získate poukaz v hodnote 10 € do Panta Rhei
 7. Deti cestujú do exotiky zadarmo
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 1. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 2. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Developer projektu Metropolis sa stal Lídrom roka 2022
 4. Nepotrebné telefóny pomáhajú na Vianoce deťom a rodinám v núdzi
 5. Tisíc líp aj pre včely od slovenskej prezidentky
 6. Changes to the System of Remedies
 7. How to succeed when acquiring a business in Slovakia
 8. Nová éra stavieb začína teraz
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 335
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 563
 3. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 5 249
 4. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 4 454
 5. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 245
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 131
 7. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 045
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 414

Blogy SME

 1. Rastislav Jusko: Čo s tebou ďalej, paragraf 363?
 2. Anna Miľanová: Luster podobný lampiónu...
 3. Michala Guľasová: Andrea Rimová – 29. február - knižná recenzia
 4. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka
 5. Internátny život UK: Decembrový internát: 10 tipov na dlhé zimné večery
 6. INESS: O platoch zdravotníkov nemajú rozhodovať ministri
 7. Rudolfa Vallová: Keď odchádzajú talentovaní mladí ľudia...
 8. Štefan Vidlár: Alea iacta est
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 197 642
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 6 923
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 992
 4. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 319
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 033
 6. Jana Melišová: V závoji hmly 2 968
 7. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 773
 8. Café Európa: Čo sa môžeme naučiť od starších demokracií v právach LGBTI+ komunity? 1 950
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 2. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 3. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 4. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 5. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 6. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 8. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Otvorenie výstavy Nežné oko - pohľad troch fotografiek nielen na Lučenec.

Ojedinelá trojvýstava v Mestskom múzeu prináša tri unikátne pohľady, k dispozícii sú aj knihy z predchádzajúcich výstav.


6 h
Ilustračné foto.

Rozhorelo sa v dvojpodlažnej budove.


11 h
Hasiči pri zásahu (ilustračné foto)

Na mieste zasahujú hasiči.


4. dec
Takto po zrážke a vyslobodzovaní vodiča hasičmi skončilo BMW 730d, ktoré šoféroval Marián V.

Je na vozíku, obvinený z úkladnej vraždy.


2. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Rastislav Jusko: Čo s tebou ďalej, paragraf 363?
 2. Anna Miľanová: Luster podobný lampiónu...
 3. Michala Guľasová: Andrea Rimová – 29. február - knižná recenzia
 4. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka
 5. Internátny život UK: Decembrový internát: 10 tipov na dlhé zimné večery
 6. INESS: O platoch zdravotníkov nemajú rozhodovať ministri
 7. Rudolfa Vallová: Keď odchádzajú talentovaní mladí ľudia...
 8. Štefan Vidlár: Alea iacta est
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 197 642
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 6 923
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 992
 4. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 319
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 033
 6. Jana Melišová: V závoji hmly 2 968
 7. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 773
 8. Café Európa: Čo sa môžeme naučiť od starších demokracií v právach LGBTI+ komunity? 1 950
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 2. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 3. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 4. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 5. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 6. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 8. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu