FIĽAKOVO. Turistickú sezónu v Hradnom múzeu vo Fiľakove otvoria 14. marca vernisážou dvoch výstav. Ako informoval riaditeľ inštitúcie Attila Agócs, pripravili ich v spolupráci s múzejníkmi v Rimavskej Sobote a v Rožňave. 15. marca sprístupnia reprízu putovnej výstavy, ktorú pripravilo Fórum inštitút pre výskum menšín zo Šamorína.
Sezónu hradného múzea vo Fiľakove otvoria v Bebekovej bašte 14. marca o 16.00. Prvú výstavu venujú 130. výročiu Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote pod názvom Klenotnica Gemersko-malohontského múzea.
„Predstavíme 130-ročnú históriu múzea od Umelecko-archeologickej výstavy Gemerskej župy z roku 1882 až po súčasnosť s dôrazom na formovanie sa zbierkových fondov. Prostredníctvom dokumentov a fotografií predstavíme bohatý archívny materiál múzea doplnený o zbierkové predmety prírodovedného, archeologického, historického, etnografického a výtvarného fondu. Najzaujímavejším súborom zbierkových predmetov je ukážka vojnových zbraní z 18. až začiatku 20. storočia,“ povedal Agócs.
Banícke múzeum z Rožňavy otvorí v ten istý deň výstavu pod názvom Rožňavské cechy.
„Mesto sa po definitívnom úpadku baníctva stalo v 18. storočí významným remeselníckym strediskom, v ktorom pulzoval čulý cechový život. Cieľom výstavy je podať prehľad o hospodárskych a spoločenských podmienkach vzniku prvých cechov, o ich sláve v 17. a 18. storočí a ich zániku v nadväznosti na nástup priemyselnej výroby a vznik prvých rožňavských manufaktúr. Súčasťou výstavy bude aj bohatý trojrozmerný a písomný materiál,“ dodal riaditeľ hradného múzea vo Fiľakove.
Výstavy na hrade budú sprístupnené do 5. mája.
Fórum inštitút pre výskum menšín zo Šamorína pripravuje vo Fiľakove reprízu putovnej výstavy Jazyk je srdcom národa, ktorá mapuje používanie jazyka národnostných menšín na južnom Slovensku na príklade verejných nápisov v období 1918 - 2012. Panelovú výstavu s bohatou fotodokumentáciou dopĺňajú dobové viacjazyčné smerové a informačné tabule. Výstavu otvoria 15. marca o 16.30.