LUČENEC. Srdcovo-cievne ochorenia si na Slovensku ročne vyžiadajú 28.000 životov. Napriek tomu, že úmrtnosť mierne poklesla, jej čísla sú stále vysoké, upozornil dnes hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre kardiológiu Gabriel Kamenský.
Riešenie situácie vidí najmä v prevencii, ktorá prispieva k zníženiu výskytu rizikových faktorov vzniku ochorení srdca a ciev. "Pre úspešnosť liečby hypertenzie, ale aj ostatných závažných kardiovaskulárnych rizikových faktorov je mimoriadne dôležité vzdelávanie obyvateľstva," povedal. Napríklad vysokým krvným tlakom trpí takmer polovica Slovákov, pričom častejšie s ním majú problémy muži ako ženy. Hypertenzia je pritom jednou z hlavných príčin kardiovaskulárnych chorôb. Aj preto sú marcová edukačná kampaň v rámci posledného roka Národného programu prevencie ochorení srdca a ciev a následné podujatia venované najmä rizikám vysokého krvného tlaku. Ako upozornil Kamenský, 80 percent populácie má aspoň jeden rizikový faktor vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
K znižovaniu počtu pacientov má napomôcť spomínaný národný program, ktorý sa v tomto roku končí. Štátny tajomník rezortu zdravotníctva Viliam Čislák deklaroval, že ministerstvo bude aj po skončení podporovať rozpracované aktivity. Na program sa doteraz vynaložilo približne 600.000 eur. Čislák okrem toho priblížil, že by
sa v tomto roku ešte mala doriešiť problematika vzniku ambulancií pre liečbu chronického srdcového zlyhávania, vrátane podpory ich materiálno-technického vybavenia. V rámci osvetových aktivít sa 7. apríla uskutoční Deň srdca a marec je mesiacom o srdcových témach. Slovenská nadácia srdca v spolupráci s Kanceláriou Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku pripravila množstvo edukačných podujatí. Záujemcovia sa opäť budú môcť nechať bezplatne vyšetriť odborníkmi na viacerých miestach. "Ak sa vysoký krvný tlak nelieči, vedie napríklad k infarktu myokardu, srdcovému zlyhaniu alebo mozgovej porážke," upozornil na dôležitosť poznania vlastného zdravotného stavu predseda Správnej rady Slovenskej nadácie srdca Ján Murín.
Meracie miesta budú zriadené v nákupných a biznis centrách. Návštevníkom tam budú k dispozícii odborné zdravotnícke tímy. Záujemcovia si môžu nechať odmerať tlak krvi, EKG, hladinu cholesterolu a skonzultovať svoj zdravotný stav s lekármi. V bratislavských biznis centrách sú takéto meracie miesta od 11. do 14. marca. Dňa 15. marca sa pokračuje v nákupných centrách vo Zvolene, v Bratislave, Michalovciach, Nových Zámkoch, Poprade,
Leviciach, Dunajskej Strede a Liptovskom Mikuláši. Následne 16. marca prídu tímy lekárov za obyvateľmi Banskej Bystrice, Bratislavy, Košíc, Nitry, Prešova, Trenčína, Trnavy a Žiliny. V tejto súvislosti sa vypravia aj vlaky zdravia. Prvý pôjde 15. marca na trase Bratislava Žilina Košice a Bratislava Zvolen - Košice. Ďalšie tri vypravia na druhý deň a pôjde o vlaky R 812 Sitno na trase Košice Lučenec Zvolen Bratislava, R 606 Liptov na trase Košice Žilina Bratislava. V nich budú pripravené tímy zdravotníkov, ktorí cestujúcich vyšetria.