LUČENEC. Aj z odpadu sa dajú vyrobiť originálne hračky. Presvedčili sa o tom deti z Veľkej nad Ipľom, ale aj z okolitých obcí. Od známeho vynálezcu hier Jána Ridega sa naučili vyrábať hry z nepotrebného, najmä plastového odpadu.
Žiakom sa venovali aj dobrovoľníci z organizácie In Network Slovakia. Prvý terénny projekt programu Romanet vyvrcholil v piatok v Lučenci, kde žiaci súťažili s hrami, ktoré si sami vyrobili. Prvé miesto vyhralo družstvo z Veľkých Draviec. „Na túto súťaž sme sa nepripravovali nijako špeciálne. Zaujali nás všetky hry. Koľajnička, lanovka aj basketbalové kolky,“ hovorí 11-ročný Patrik Hakel. Na druhom mieste skončili Lovinobančania, na treťom žiaci z Uhorského, na štvrtom Veľká nad Ipľom a piate miesto si odniesli žiaci z Divína. V sále sme zahliadli aj študentov z pedagogickej školy v Lučenci. „Ridegove hry sú naozaj originálne. Nestoja veľa peňazí a dá sa s nimi super zahrať. Určite aj ja si ich skúsim doma zhotoviť. V budúcnosti mi môžu takéto hry pomôcť pri práci s deťmi,“ hovorí 18-ročná Patrícia Kokyová. Podobný názor má aj jej spolužiak Marek Bukovský. „U nás doma takéto fľašky vyhadzujeme. Odteraz ich budem využívať rozumnejšie,“ hovorí Marek. Projekt zaujal aj známeho rómskeho aktivistu z Kokavy nad Rimavicou Vladimíra Sendreia, ktorý sa v roku 2010 stal ambasádorom boja proti chudobe, v roku 2011 ambasádorom dobrovoľníctva a je aj poradcom splnomocnenca vlády pre občiansku spoločnosť.
„Takéto niečo vidím prvýkrát. Je to dobrý nápad, hlavne pre rodiny, ktoré si nemôžu dovoliť kúpiť drahé hračky. Na druhej strane aj v rodinách, v ktorých na to majú, môžu rodičia s deťmi pri zhotovovaní takýchto hier kreatívne využiť voľný čas. V dnešnej dobe veľa detí trávi čas za počítačom pri rôznych virtuálnych hrách, čo podľa mňa nie je dobré,“ myslí si Sendrei. Za všetkými originálnymi hrami stojí dôchodca z Veľkej nad Ipľom Ján Rideg. Vynaliezavý pán nosí v hlave nápady na minimálne dvadsať hier. Štyri z nich skompletizoval a predstavil ich deťom. „Na moje hry stačia PET fľaše, papierové podložky na vajíčka, hadice z polyetylénu či najlacnejšie pingpongové loptičky. Netreba ich ani zháňať, väčšinou tieto veci vyhadzujeme do koša,“ vysvetľuje dôchodca. Pochádza z malej osady Solisko. „V čase môjho detstva som hry doma nemal. Dnešná doba je iná. Ponúka deťom rad iných možností, no stále sú u nás rodiny, ktorým chýbajú peniaze a deťom hry. Možno tie moje ich potešia,“ dodá dôchodca. „Hlavnou myšlienkou projektu bolo ukázať deťom, najmä z rómskeho etnika, ako sa dá využiť voľný čas a že aj z odpadu sa dajú vytvoriť kreatívne hračky. Žiaci sa zabavili, vyskúšali si svoju manuálnu zručnosť a naučili sa pracovať v kolektíve,“ hovorí sociálna pracovníčka z Veľkej nad Ipľom Klára Vajová.