LUČENEC. Marec sa spája nielen s príchodom jari, ale aj s knihou. Je mesiacom knihy. Nás zaujímalo, či v minulých týždňoch navštívilo kníhkupectvá v Lučenci viac zákazníkov ako inokedy. Majitelia a predavači sa zhodli v jednom, že aj oni pociťujú krízu. Knihy kupuje čoraz menej ľudí.
Kníhkupectvo Phoenix neďaleko Reduty je otvorené už vyše dvadsať rokov. Jeho majiteľ Tomáš Varga hovorí, že kedysi to bolo lepšie ako v súčasnosti. „Určite finančnú krízu pociťujeme aj my. Ľudia naozaj nemajú peniaze a marec bol totálnym fiaskom. Najlepšie sa knihy predávajú v decembri,“ hovorí Varga.
Podobný názor má aj Monika Lörinčíková z kníhkupectva na Masarykovej ulici. „Hoci nás denne navštívi aj sto zákazníkov, platiacich nie je ani polovica. Najčastejšie si knihy kupujú malé deti alebo štyridsiatnici. V našej predajni ponúkame aj iný sortiment. Na odbyt idú darčekové predmety,“ hovorí Lörinčíková.
Na Jókaiho ulici sídli kníhkupectvo Golem. Jeho majiteľ Róbert Štuller si kamenný obchod otvoril len pred mesiacom. „Internetový predaj som rozbehol už v januári a môžem povedať, že prostredníctvom neho sa mi darí predávať knihy lepšie ako v tomto obchode. V Lučenci fungujú okrem mňa tri kníhkupectvá a to je podľa mňa dosť veľa na tak malé mesto,“ hovorí Štuller.
V kníhkupectvách, ktoré sme navštívili, sme stretli len jedinú zákazníčku, ktorá si kupovala knihu. „Keď som chodila na strednú školu, tak som prečítala aj pätnásť kníh za dva mesiace. Teraz je to už menej, ale môžem povedať, že rada čítam. Už od detstva ma k tomu viedli moji rodičia a aj ja vediem k čítaniu moju vnučku. V priebehu roka si kúpim približne tri knihy,“ hovorí Zita Úriová, 57-ročná Lučenčanka. V zime nepozná lepší relax, ako sadnúť si do kresla, prikryť sa dekou, piť teplý čaj a čítať si knihu.
Staršie knihy si v kníhkupectvách môžete kúpiť už za niekoľko centov, tie najdrahšie stoja až dve stovky. „Za dvesto eur si u nás môžete kúpiť Bibliu,“ tvrdí Monika Lörinčíková.