MUĽA. Hraničná rieka Ipeľ aj v minulých dňoch potrápila ľudí, najmä z obce Muľa. Niektoré záhrady a dvory tu pripomínali vodnú priehradu. Pán Tibor Vámoš odsával vodu z pivnice aj v čase našej návštevy.
„Mám 68 rokov a žijem tu od narodenia. Už som si na to pomaly zvykol. Tento rok sa Ipeľ vylial už po štvrtýkrát. Zaplavil mi dielňu, pivnicu i kotolňu. Voda mi spôsobila škodu za 188 eur,“ posťažoval sa nám vo štvrtok pán Tibor. Najhoršie v tejto obci bol na tom Vladimír Ďuriš.
„Ja už ani nemám slov. Žijem tu 66 rokov a Ipeľ sa pre mňa stal nočnou morou. Za bývalého režimu sa takéto niečo nestávalo. Vtedy sa brehy i korytá riek udržiavali. Teraz sa o ne nikto nestará a takto to potom vyzerá. Stačí niekoľkohodinový dážď. Čerpať vodu z pivnice sa mi ani neoplatí. Aj teraz tu mám vyše 70 centimetrov,“ horekoval pán Ďuriš. Neraz vraj zasadí zemiaky aj na dva razy, no úrodu muzničí voda.
„Pomohla by hrádza. Keby ju starosta vybudoval, minimálne 20 rodín by si u nás vydýchlo,“ dodal nešťastný majiteľ rodinného domu, ktorý minulý týždeň ohrozovala voda zo všetkých strán.
Pani Mária Budajová má úctyhodných 83 rokov. „Už som tu zažila všetko. Raz nám aj plot zobralo. Čerpať vodu sa nám neoplatí. Ťaháte ju niekoľko hodín a za pár minút je späť. Pred tromi rokmi to tu vyzeralo ešte horšie. Dúfam, že konečne prestane pršať a nečaká nás ďalšia záplava,“ bedákala dôchodkyňa. K jej sťažnostiam sa pridal aj Kristián Vámoš.
„Horšie je, keď sú takého povodne v lete. Doba je zlá, človek sa snaží niečo dopestovať v záhrade, aby ušetril. Nakúpi priesady, hnojivo a zrazu je všetko preč. Stalo sa mi to už niekoľkokrát, preto už radšej ani nesadím. Moja záhrada je aj teraz pod vodou. Voda mi poriadne zasiahla do života. Pochopil som, že boj s ňou nevyhrám,“ skonštatoval 32-ročný muž. V prvých rokoch sa ešte snažil vodu z pivničných priestorov odčerpať, potom však rezignoval: „Nemá to zmysel. Čerpadlo ide 3-4 hodiny a voda natečie dnu za pol hodinu opäť.“
No nielen Ipeľ robil v minulých dňoch šarapatu. Výšku rovnajúcu sa druhému stupňu povodňovej aktivity dosiahla aj hladina na toku Suchá v obci Prša. „Našťastie sa nevyliala. Namerali sme výšku hladiny 245 centimetrov, takže sme mali ešte 20-centimetrovú rezervu,“ povedala starostka obce Mária Nagyová. Najhoršiu povodeň tu zažili pred tromi rokmi. V obci bolo vtedy zaplavených niekoľko domov.
Hasiči z Lučenca boli minulý týždeň v maximálnej pohotovosti a pripravení na prípadné záplavy.
„Nielen pre nás, ale pre všetky hasičské stanice v Banskobystrickom kraji od druhého apríla až do odvolania bola nariadená maximálna pohotovosť v súvislosti s možnými záplavami. Boli sme v pohotovosti, monitorovali situáciu a stále pripravení poskytnúť maximálnu pomoc. Aktuálna situácia si však žiadne zásahy nevyžiadala,“ informoval podplukovník Peter Petráš, riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Lučenci.