REVÚCA. Mimoriadny pokles migrujúcich žiab vo viacerých lokalitách zaznamenali pracovníci Národného parku Muránska planina (NP MP) počas tohtoročnej jari. Ako povedal zoológ NP MP Jerguš Tesák, na mieste kde vlani preniesli na druhú stranu cesty vyše tisíc žiab, ich tento rok našli sotva 50 kusov.
Pracovníci NP MP každoročne ja jar budujú fóliové zábrany pri cestách, aby zachránili migrujúce žaby pred smrťou pod kolesami áut. Tento rok stavali zábrany neskôr v porovnaní s minulými rokmi, pretože žaby zostávali pod snehovou pokrývkou.
Aby sa obojživelníky dostali na miesta, kde sa môžu rozmnožovať, ochranári ich aj niekoľkokrát denne zbierajú a prenášajú vo vedrách. Vďaka tomu majú aj pomerne podrobné štatistiky o populácii.
"Tento rok je to skutočne veľmi slabé. Na lokalite pri Muránskej Dlhej Lúke sme napríklad vlani preniesli vyše tisíc kusov. Tento rok sa na reprodukčné lokality vybralo približne 50 kusov. Dnes sme napríklad pri fóliách nenašli aj jednu. Naopak pri Muránskej Lehote sme ich len dopoludnia odprevadili na druhú stranu cesty vyše sto kusov," povedal Tesák.
Pracovníci NP MP dnes okrem samotných žiab prenášali na druhú stranu aj žabie vajíčka. Žaby využili dostatok vody z roztopeného snehu a so znáškou nečakali na prechod na miesto, kde sa vyliahli samé. Podobné mokré miesta sa však pomerne rýchlo vysušia a vajíčka, či žubrienky uhynú.
"Ten pokles v migrácii má podľa môjho názoru zatiaľ dve možné príčiny. Buď žaby pre silnú zimu vymrzli a preto ich je menej, alebo je to dôsledok ešte vlaňajšej suchej jari. Je možné, že pre sucho uhynulo množstvo žubrienok aj na lokalitách, kde sa bežne rozmnožujú. Dospelosti sa mohlo dožiť oveľa menej jedincov," dodal zoológ NP MP.
Poklesy v migrácii žiab nie sú ojedinelé. Mimoriadny pokles v NP MP zaznamenali naposledy pred desiatimi rokmi. Stav obojživelníkov sa však postupne stabilizoval. Žaby sú pritom mimoriadne dôležitým článkom v potravinovom rebríčku.
Pri nedostatku si musia jedálniček upravovať napríklad bociany. Menej žiab môže pre ľudí znamenať aj leto s vyšším výskytom nepríjemných komárov.
"Pre ľudí, ktorí chodíme prenášať žaby sa nedá hovoriť o namáhavej práci. Dôležité je, aby tomu človeku neprekážalo blato a pohyb v prírode a samozrejme nesmie chýbať ani to srdce. Bez neho by sme tie žaby nedokázali chytať a zachraňovať im životy," dodala Dana Šmídtová zo správy NP MP.