RIMAVSKÁ SOBOTA. Ako ďalej informovala hlavná organizátorka výstavy a predsedníčka občianskeho združenia Femit Margita Győri, ide o veci, o ktorých sa na verejnosti nehovorí a najčastejšie ostávajú bez odpovede.
Podľa Margity Győri výstava spracúva sedem tematických okruhov poukazujúcich na pozitívne ako aj negatívne stránky tej istej tematiky. Dotýkajú sa otázok ako je násilie v rámci rodiny, čo alebo kto nám slúži ako vzor, uzavretie manželstva a rozvody, rozhodnutie sa pre dieťa, keď oproti stojí potrat, závislosti a sloboda ale aj otázky týkajúce sa samovraždy a významu života.
„Túto výstavu možno charakterizovať ako jeden obrovský výkrik, ktorý nehladká, ale naopak, potrasie a prebúdza návštevníka,“ podotkla Margita Győri.
Autori výstavy Kontrast, ktorá je zameraná hlavne pre mládež vo veku od 14 do 26 rokov, sa rozhodli pre multimediálny komunikačný prostriedok a podľa predsedníčky OZ Femit využívajú takmer všetky umelecké smery, humor, grotesku aj šokovanie. Návštevníkov prevádza cez labyrint ôsmich izieb.
Prechodom z jednej izby do druhej sa stretávajú s fotografiami, svetelnými a zvukovými efektmi (feeling-mi), pričom na tejto ceste dostávajú aj určité úlohy. O problémoch sa návštevníci dozvedajú aj prostredníctvom ohromujúcich údajov štatistík, podľa ktorých napríklad desať percent interrupcií pripadá na vekovú skupinu 15 až 19 ročných.
Každá izba spracúva jednu tematiku. Posledná je takzvaná izba ticha, kde každý má možnosť v sebe spracovať jednotlivé tematiky alebo využiť psychologickú či duchovnú pomoc a radu odborníka.
Prehliadka výstavy v slovenskom a maďarskom jazyku trvá približne 1,5 hodiny. Je otvorená od pondelka do soboty (od 9.00 do 17.00 hod.) v budove Vedecké zbierky Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku na Daxnerovej ulici. Potrvá do 30. júna. Výstava Kontrast prebieha od roku 2008 v Maďarsku a doteraz ju navštívilo viac ako 100 tis. osôb.