RIMAVSKÁ SOBOTA. Okresné mesto sa opäť pasuje s premnoženými havranmi. Ľuďom z Rimavskej Soboty prekáža najmä ich škriekanie. Vtáky sa túto jar nasťahovali blízko obytných domov. Stali sa nežiadúce najmä pre starších ľudí. Na radnici už evidujú telefonické sťažnosti. „Zastupujem voličov z najväčšieho sídliska Rimava. Oslovili ma už minimálne štyria ľudia, aby sme problém s havranmi riešili. Aj ja bývam na tomto sídlisku a na jednej strane vôbec nemôžeme otvoriť okná.
V tomto roku si začali stavať hniezda oveľa bližšie pri obydliach ako po minulé roky. Podľa mňa staršie páry vytláčajú mladšie. Škriekajú hlavne večer a ráno a vtedy sa pri nich naozaj nedá spať,“ hovorí poslanec Štefan Baláž.
Kolónie havranov hniezdia nielen na sídlisku Rimava, ale aj v iných lokalitách, napríklad v cintorínskom parku či v mestskej záhrade. Objavili sa aj na Hostinského ulici. Ako pre MY Novohradské noviny povedal Ján Bozó z oddelenia životného prostredia, stavebného poriadku a dopravy Mestského úradu v Rimavskej Sobote, problém s havranmi sa ťahá už najmenej desiaty rok. Podľa odhadov v meste sídli vyše tristo párov. Pred štyrmi rokmi tunajšia samospráva požiadala ministerstvo životného prostredia o povolenie na zhadzovanie havraních hniezd. „Vtedy boli naozaj premnožené. Začali spôsobovať škody na životnom prostredí a znepríjemňovať život občanom. Ľuďom prekážal najmä ich hluk. Havraní trus vtedy spôsobil vysychanie starých platanov v mestskom parku. Preto sme v niektorých lokalitách museli likvidovať ich hniezda,“ hovorí Bozó. Momentálne je však obdobie hniezdenia. To znamená, že v tomto období mesto nemôže požiadať ministerstvo o udelenie výnimky. „Netreba zabúdať, že tieto vtáky podliehajú celoročnej ochrane. Počas hniezdneho obdobia bývajú oveľa hlučnejšie ako inokedy. Hniezdia od marca do augusta. Do mesta sa kolónie havranov sťahujú najmä vtedy, keď v okolí mesta nemajú dostatok potravy. Tu sa naučili prikrmovať pri kontajneroch s odpadkami. V tomto smere sú pre nich veľkými pomocníkmi bezdomovci, ktorí často povyhadzujú z kontajnerov všetko, čo sa dá,“ tvrdí Bozó.
Snahou radnice je vyjsť sťažovateľom v ústrety. „Nateraz však máme zviazané ruky. Po skončení obdobia hniezdenia opäť požiadame ministerstvo životného prostredia o zlikvidovanie ich hniezd. Havrany sú pre naše mesto naozaj veľkým problémom. Bývam na Hlavnom námestí. Keď som nedávno skoro ráno otvoril okno, na námestí ich bolo hádam aj desaťtisíc,“ hovorí primátor Jozef Šimko.