LEVKUŠKA. Ako povedal držiteľ zlatej Jánskeho plakety Jozef Csolti, po dovŕšení dôchodkového veku už ale môžu darovať najvzácnejšiu tekutinu iba raz v roku.
V obci Levkuška sa v minulosti vytvorila početná organizovaná skupina darcov krvi. Pri organizovaných odberoch si z obce s 250 obyvateľmi objednávali celý autobus. "Sám som s darcovstvom začal už počas základnej vojenskej služby. Neskôr som v tom pokračoval. Pokiaľ to bolo organizované, dokázali sme sa dohodnúť na spojení príjemného s užitočným. Napríklad sme šli darovať krv do Bratislavy a spojili sme to so spoločným poznávacím výletom do hlavného mesta. Takto sme cestovali napríklad aj do Viedne," povedal Csolti.
Darcov krvi odmeňuje Slovenský Červený kríž plaketami profesora Jána Jánskeho. Bronzovú plaketu získavajú ženy aj muži za desať odberov, striebornú muži aj ženy za 20 odberov, zlatú získavajú muži za 40 odberov a ženy za 30 odberov. "V dedine máme viacerých držiteľov Jánskeho plakiet. Niektorí sa odsťahovali, ale sme tu minimálne štyria muži, ktorí sme držiteľmi zlatej plakety a máme vo svojich radoch aj mnohonásobné darkyne ženy. V súčasnosti sme však už väčšinou v dôchodcovskom veku, alebo tesne pred jeho dovŕšením. S potešením môžem povedať, že je aj niekoľko mladých, ktorí v tejto ušľachtilej činnosti pokračujú. Na veľkosť dediny je to stále úctyhodný počet darcov. Dnes však žijeme trochu iným štýlom a darovať krv už nechodíme spoločne. Každý si vyberie miesto a čas sám podľa vlastných potrieb a možností," dodal držiteľ zlatej jánskeho plakety z Levkušky.