REVÚCA. Odhady o početnosti netopierov žijúcich na Slovensku sa budú prehodnocovať. Prírodovedci totiž v najnovšom podrobnejšom prieskume revúckej vrchoviny objavili viaceré významné kolónie, kde sa nachádzajú stovky lietajúcich cicavcov. Ako vysvetlil environmentalista Ervín Hapl, nie je možné preskúmať všetky podzemné priestory, ktoré vzácne živočíchy využívajú.
Spoločnosť pre ochranu netopierov spustila prieskum revúckej vrchoviny od začiatku tohto roka. Umožnili im to peniaze z Global Environment Facility (GEF Small Grants Programme). "Príroda neustále pracuje a mení sa aj jej povrch. Zameriavame sa najmä na staré banské diela, ktoré sa vďaka poveternostným vplyvom na mnohých miestach nečakane otvárajú, no niektoré otvory sa zase zavalia. Súčasťou monitoringu je aj krúžkovanie netopierov. Sú to totiž tvory, ktoré medzi sebou komunikujú. Pod povrchom majú napríklad siene, kde sa stretávajú iba preto, aby si vymenili informácie, ktorým my ľudia zatiaľ presne nerozumieme. Na diskusie pritom bežne chodia zástupcovia viacerých druhov," povedala ochranárka Denisa Löbbová.
Netopiere majú často svoje zimné a letné sídla. Presúvajú sa za potravou a miesto pobytu si vyberajú tak, aby v ňom mohli stráviť deň. Takto žijú v podkroviach domov, či kostolov, jaskyniach, baniach, ale aj v dutinách stromov. "V zime hybernujú, preto sa väčšinou zdržiavajú v podzemí. Každý druh si vyberá miesto podľa toho, čo im najviac vyhovuje. Sú citlivé na stálosť teploty, vlhkosť vzduchu, alebo napríklad aj na prúdenie vzduchu. V rámci súčasného projektu sa usilujeme komunikovať najmä s ľuďmi, ktorí najlepšie poznajú svoje okolie. Ide o územia od Rožňavy až po Lovinobaňu v okrese Lučenec. Aj vďaka takýmto informáciám sme už objavili niekoľko nových a skutočne početných kolónií. Nateraz ešte čísla vyhodnocujeme a nedá sa povedať, o koľko sa zvýšia odhady žijúcich netopierov na Slovensku. Už teraz však môžeme s radosťou povedať, že je ich viac, ako sme doteraz odhadovali," dodal Hapl.