MÁLINEC. Diviaky sú síce plaché, ale v Málinci si trúfli prísť až do dediny. Rozrývajú lúky, pasienky, ovocné sady i záhrady.
„Cez našu dedinu sa prehnali dva fronty, ale ani vtedy to tu nevyzeralo tak ako teraz. Lúky, sady a záhrady sú doryté, ako keby sa tam vyšantil niekto s buldozérom,“ sťažuje sa Michal Valentíny.
Chalupu má neďaleko Málinskej priehrady. Nedávno sa mu prasnica oprasila rovno v záhrade. „Bahniská si spravili zo studničiek a potôčikov, ktoré tečú do priehrady,“ hovorí sedemdesiatsedemročný dôchodca.
Situácia sa výrazne zhoršila minulý rok. Bolo sucho a diviačiu zver k priehrade prilákalo dostatok vody. „Neoplatí sa nám tu ani sadiť. Je to zbytočné, aj tak všetko rozryjú. Je to mrhanie robotou aj peniazmi,“ vykresľuje situáciu Valentíny. Tvrdí, že k jeho chalupe sa nasťahovalo minimálne päťdesiat kusov diviakov a vôbec sa im odtiaľ nechce odísť.
Nevidí z tejto nepríjemnej situácie východisko, pretože diviaky podľa neho stratili plachosť a nie je ich vôbec možné vyplašiť. „Hádam by na ne nezabrali ani petardy. Už som písal sťažnosti aj na životné prostredie a náš poľovný revír. Odpísali mi, že moja žiadosť nie je opodstatnená,“ dodá.
Fotky k článku
Pozrite si fotogalériu >>
Diviak je migrujúca zver, ktorá za noc prejde aj desať kilometrov. „Ťažko hovoriť o premnožení diviakov. Minulý rok bol veľmi suchý. K priehrade sa diviaky stiahli kvôli vode. Minulý rok sme mali povolený odstrel sedemdesiatich kusov. Pretože sa nám sťažovali ľudia, dodatočne sme ešte trikrát požiadali o ďalší odstrel. Takže sme ulovili až vyše stoštyridsať kusov,“ hovorí predseda Poľovníckeho združenia Málinec Ján Gasper.
Tunajší revír má výmeru 24–tisíc hektárov. „Evidujeme v ňom do stopäťdesiat kusov diviakov. No diviačia zver migruje. Za vodou k nám mohli prísť diviaky aj zo susedných revírov, z Bykova, Látok či Cinobane, ktoré sa však po čase vrátia späť,“ hovorí predseda, podľa ktorého diviaky v Málinci zatiaľ žiadne veľké škody nespôsobili. V tomto roku v miestnom poľovnom revíri plánujú odstreliť vyše osemdesiat kusov diviačej zveri.
„Ak by to bolo málo, požiadame o ďalšie povolenie. Uvidíme, aký bude prirodzený úbytok,“ dodá Gasper.