Do Utekáča prišli rytieri, templári, sokoliari aj kráľ Bela IV.

Utekáč túto sobotu ožil. Obec oslávila svoje výročie ozaj vo veľkom štýle. Prišli sem templári, remeselníci, sokoliari, lukostrelci, hudobníci a desiatky divákov.

(Zdroj: ZUZANA SURÁKOVÁ)

UTEKÁČ. Obyvatelia obce Utekáč sa na chvíľu preniesli do minulosti. Na festivale histórie a remesiel to v sobotu dýchalo stredovekom.Festival sa konal pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Róberta Fica. Podujatie otvorili Rytieri z Bojníc tromi výstrelmi z kanóna. „My sme sem prišli dnes ukázať všetko, čo vieme. Rôzne bitky, strely z kanónov i príchod kráľa Belu IV. do Utekáča. Chceli sme ukázať, prečo je Utekáč Utekáčom,“ skonštatoval Kamil Fojtík, šéf rytierskeho súboru z Bojníc.Miestne futbalové ihrisko v Utekáči sa premenilo na bojové pole. Svoje stany si tu rozložili aj templári – cech Terra de Selinan zo Žiliny. „Predviedli sme tradičné bojové oblečenie, zbrane i taktiky boja. Ukážky poslušnosti tiež nemohli chýbať. Účastníkom sme ponúkli aj možnosť ochutnať tradičné stredoveké jedlo, akým sú placky. Robili sme ich na ohni a podávali s bylinkovou omáčkou,“ hovorí Martin Tvarožek, vedúci skupiny templárov Terra de Selinan zo Žiliny.Z Divína prišli svoju presnú mušku ukázať Ján Kapec a Igor Makovník. „Nemal som ani kedy poriadne nasávať do seba atmosféru. Mali sme plné ruky práce. Pritiahli sme pozornosť nielen detí, ale aj dospelých. O luk a kušu sa doslova zvádzal boj,“ hovorí Ján Kapec. Na svoje prvé strieľanie z luku nezabudne ani deväťročný Zoran z Kokavy.Ako sa vyrábajú cínoví vojačikovia, to predviedli Zuzana Mlynáriková a Marcel Pekar. „Prišli sme sem až z Považskej Bystrice a musím sa priznať, že sme mali trochu aj obavy, kam ideme. No nakoniec som sa tu skvelo zabavil. Ľudia priam hltali očami našu prácu,“ hovorí Marcel Pekar.Na festivale ste mohli vidieť aj slávnu dvojicu z Poltára. Hanka Rechtoríková so svojimi suvenírmi pre šťastie a Rastislav Boško s dlátom v ruke patria medzi umelcov, ktorí nechýbajú ani na jednom podujatí. Umelecké kováčstvo sem prišli predviesť Aneta Pastieríková a Anna Budáčová.„Ďakujem všetkým ľuďom, ktorí priložili ruku k dielu a pomohli mi, aby sa prvý ročník festivalu histórie a remesiel mohol uskutočniť. Ďakujem sponzorom, bez ktorých by to jednoducho nešlo a ďakujem aj ľuďom, ktorí prišli,“ dodá na záver Pupala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bohatý program uspokojil i toho najnáročnejšieho diváka. Vystúpili tu rytieri, lukostrelci, sokoliari, templári i tradiční slovenskí remeselníci.

Prišli aj sokoliari

Obec oslavovala 420. výročie prvej písomnej zmienky. „Keďže Utekáč má bohatú minulosť, rozhodli sme osláviť výročie prvej písomnej zmienky tento rok netradične. Išlo nám o to, aby sme oslovili každú vekovú kategóriu a myslím si, že sa nám to podarilo. Sprievod rytierov, templárskych bojovníkov, ukážky bitiek, ale aj sokoliari a ich dravce dokázali prítomných návštevníkov poriadne zaujať,“ hovorí hlavný organizátor Milan Pupala, predseda občianskeho združenia Iskra v Utekáči.

Deti strieľali z luku

Hosťom celý deň hrala hudobná skupina Vrbovské vŕby z Vrbového. „V Utekáči sme prvýkrát a veľmi sa nám tu páči. Publikum nemalo chybu. Sám som si celé podujatie výborne užíval. Počas prestávok som dokonca sledoval program. Najviac ma zaujal rytiersky súboj bratov zo Žiliny,“ hovorí Andrej Budislav Jobus, člen skupiny Vrbovské vŕby.

SkryťVypnúť reklamu

Pre deti bol pripravený zaujímavý program. „Počas celého dňa mohlo každé dieťa, ktoré chcelo, prejsť akadémiou mládeže. Deti sa naučili strieľať z luku i kuše, ďalej sa naučili bojovať s mečom, mačetou a, samozrejme, akí by to boli rytieri bez koňa. V škole jazdenia sa od našich známych utekáčskych templárov mohli priučiť jazde na koni. Na záver boli pasovaní za rytierov čakateľov, keďže ešte nedovŕšili osemnásty rok,“ hovorí Pupala.

„Na začiatku som mal strach, ale bolo to jednoduché. Veľmi sa mi to páčilo,“ hovorí chlapec.

Rozruch v publiku urobili sokoliari z Mojína. „Bolo to také vzrušujúce. Veľmi oceňujem štýl, akým to urobili. Nebolo to také obyčajné. Cítili ste vietor vo vlasoch z krídiel dravých vtákov. Doslova lietali len pár centimetrov nad našimi hlavami. Museli sme sa dokonca aj uhnúť, pretože som mala pocit, že do mňa narazia,“ hovorí 73-ročná Júlia Bamtiaková z Utekáča.

SkryťVypnúť reklamu

Utekáčske točne chutili

S festivalom bola spokojná aj prvá dáma Utekáča. „Naozaj ma príjemne prekvapili. Takéto bohaté oslavy sme tu nemali už dávno.

Templári, sokoliari aj rytieri sem pritiahli viac ako tisíc ľudí z celého Slovenska,“ hovorí Zuzana Paľašová, starostka obce.

Koláče, dva druhy guláša, držky, tradičné stredoveké jedlo či známe utekáčske točne, na tom všetkom si mohli návštevníci festivalu pochutnať.

„Utekáč je známy tým, že sa tu každoročne konajú Majstrovstvá sveta v pečení toční. Na oslave prvej písomnej zmienky teda nemohli chýbať. Počas dnešného dňa sme ich urobili niekoľko stoviek,“ smeje sa Jozef Josypčuk, hlavný šéfkuchár.

Remeselnícka ulica tiež priťahovala pohľady ľudí. „Robíme ukážky tkania, pradenia i prácu s ľanom,“ hovorí Eva Sojková.
Aj deti z miestnej základnej školy s materskou školou tu reprezentovali svoje práce. „Pletené náramky či kofoláčikov vyrobili žiaci ôsmeho ročníka. Za utŕžené peniažky si plánujeme kúpiť ďalší materiál,“ hovorí ôsmak Jakub Ružička.

Fotky k článku

Pozrite si fotogalériu >>

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 403
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 085
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 050
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 785
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 090
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 605
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 521
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 638
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 014
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 686
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 625
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 722
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 822
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 638
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 014
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 686
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 625
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 722
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 822
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu