Úspešný atlét Tomáš Veszelka aj napriek zraneniu dosiahol v sezóne 2012 výsledky, aké dlhodobo v histórii lučeneckej atletiky nedosiahol žiadny pretekár. Aktuálne má pred sebou ďalší veľký cieľ - účasť na ME juniorov v Taliansku.
Na slovíčko s trénerom MAC Redox Lučenec Danielom Paukom.
Tomáš Veszelka patrí nepochybne medzi vašich najúspešnejších zverencov. Pred rozbiehajúcou sa tohtoročnou sezónou ste spolu s ním absolvovali prípravu v Španielsku. Ako prebiehala a na čo ste sa počas nej zamerali?
- Tomáš je najlepším atlétom MAC Redox Lučenec vlaňajšej sezóny. Aj napriek dlhodobému zraneniu triesla v sezóne 2012 dosiahol výsledky, ktoré dlhodobo v histórii atletiky nášho mesta nikto nedosiahol. V súťažiach SAZ a SAŠŠ v hale a na dráhe získal v behu na 60 m, 100 m, skoku do diaľky a trojskoku dorastu, juniorov a dospelých až 15 titulov majstra Slovenska. Hlavný sponzor klubu Redox Lučenec nám poskytol pre sezónu 2013 zaujímavý finančný príspevok na prípravu, ktorá má vyvrcholiť účasťou Tomáša na európskom šampionáte juniorov v Taliansku. Takže s pomocou prezidentka klubu sme sa rozhodli absolvovať najťažšie trojtýždňové sústredenie v španielskom prímorskom mestečku Lloret de Mar. Boli sme tam spolu s pretekármi banskobystrickej Dukly, slovenskej reprezentácie, Trenčína a Martina od 24.3. do 14.4. Mali sme tam naozaj ideálne tréningové podmienky v teple. Tomáš bol pre dlhodobé zranenie nútený súťažne vynechať halovú sezónu a vo februári sme začínali s tohtoročnou prípravou prakticky od nuly. Urobili sme dobre. Doliečil sa, aktuálne je zdravotne fit a celú prípravu vydržal. Tri týždne na jednej hotelovej izbe, pri ťažkých dvojfázových tréningoch, sme zvládli v pohode. Boli však chvíle, keď mal už toho naozaj dosť. Napokon, ani ja ani on sme také dlhé a kvalitné sústredenie doposiaľ neabsolvovali. Ponorková choroba nás našťastie obišla. Celá príprava bola zameraná na zvýšenie sily a rýchlosti. Tomáš dobre zvládol aj kvalitné odrazové tréningy. Vynechal len niekoľko tréningových úsekov, kde hrozilo preťaženie. Svoje urobilo aj plávanie v studenom mori a kvalitná regenerácia. O kvalite a kvantite stravovania svedčí aj fakt, že sme nabrali na svalovej hmote. Toto sústredenie malo pre Tomáša naozaj veľký prínos.
Tomáš má nepochybne pred sebou sľubnú atletickú kariéru, keďže aj napriek spomínanému zraneniu sa vlani blysol parádnymi výkonmi. Napokon, ako prvý v histórii slovenskej atletiky si na M-SR dospelých vybojoval vlani, ako 16-ročný, majstrovský titul v skoku do diaľky. Len krôčik ho delil od nominácie na svetový šampionát juniorov do 19 rokov, ktorého dejiskom bola Barcelona. Plány mu však výrazne skomplikovalo zranenie triesla. Má Tomáš podľa vás na obhájenie svojich minuloročných prvenstiev, resp. dosiahnutie ďalších mimoriadnych výsledkov?
- Vlaňajšia medailová žatva sa už ťažko zopakuje, keďže Tomáš sa stal juniorom, kde je v troch disciplínach najlepší na Slovensku. Vo výsledkoch mu však budú chýbať dorastenecké úspechy. Jeho súpermi sú muži. Vlani sa stal majstrom SR v skoku do diaľky mužov, preto viac túži po úspechoch medzi dospelými. V tomto roku má jasný cieľ – účasť na ME juniorov a tam umiestnenie do 8. miesta. Bol by som zlým trénerom, keby sme pre to neurobili všetko. Ak vydrží zdravie a dospeje, má všetky predpoklady naďalej sa zlepšovať. Dospelým sa stane až 9. júla. Približne dovtedy musíme splniť limit. Účasť v trojskoku splnil s entry limitom, ale chce splniť aj ostrejší limit SAZ. Je úplne jedno, či to bude v trojskoku alebo diaľke. Horšie bude, ak uspeje v oboch disciplínach. Výber pre dominantnú disciplínu bude ťažký.
Tomáš študuje v Banskej Bystrici, no naďalej ste vy jeho trénerom. Ako sa vám darí skĺbiť tréningový proces s jeho študijnými povinnosťami v inom meste a aká je medzi vami spolupráca?
- Tomáš študuje na Športovom gymnáziu v Banskej Bystrici. Ako reprezentant SR má individuálny študijný plán. Niektorí pedagogickí kolegovia však viac preferujú svoje „dôležité“ predmety a dajú to študentom pocítiť. Nie je ľahké skĺbiť všetko tak, aby bola aj ovca celá aj vlk sýty. Zatiaľ to však Tomáš zvláda ako vie. Naša tréningová a ľudská spolupráca funguje najmä vďaka mobilom a internetu. Hádam niet dňa, aby sme spolu tréning nekonzultovali. Určite je to pre Tomáša náročné, ale zatiaľ nám to vychádza. Do B. Bystrice sa snažím cestovať tak často, ako sa dá. Aj v dňoch 23.4.-26.4. sme mali spoločné sústredenie v B. Bystrici spolu s ďalšími pretekármi MAC Redox. Obdiv však patrí aj mojej manželke za to, že mi to toleruje. Tomáša pozná roky a na každých pretekoch nám drží palce.
Aké sú s Tomášom vaše plány a ciele na tento rok?
- V tomto roku máme dva ciele. Spomínanú účasť na ME juniorov s umiestnením do 8. miesta a zisk aspoň jedného skokanského titulu na slovenskom šampionáte dospelých. Najdôležitejšie je však neochorieť a nezraniť sa. Dlhodobé plány sú jasné. Tomáš musí o rok úspešne zmaturovať, dostať sa na vysokú školu a popri štúdiu úspešne reprezentovať Slovensko v kategórii dospelých. No a najvyšším cieľom mladých športovcov, ale aj ich trénerov, je účasť na olympiáde. Ak to Tomáš naozaj všetko zvládne, verím, že po Ruffínim a Kabelkovi bude mojím tretím zverencom a atlétom z nášho mesta, ktorý túto métu dosiahol. Tomáš má všetky predpoklady na to, aby to dokázal.
Splnený limit
B. BYSTRICA. Sedemnásťročný skokanský talent MAC Redox Lučenec Tomáš Veszelka splnil entry limit Európskej atletickej federácie v trojskoku na júlové ME juniorov do 19. rokov, ktorých dejiskom bude talianske Rieti. Stalo sa tak 11. mája na Atletickom kritériu SNP v Banskej Bystrici. Tomáš zaznamenal svoj nový osobný rekord 15,26 m, pričom na ešte ostrejší limit SAZ stráca len 4 cm.
„Bol to ešte len druhý Tomášov štart v tejto namáhavej disciplíne. Aj to zatiaľ len zo skráteného rozbehu. Vo svojom prvom štarte zo 4 krokov v Olomouci zvíťazil medzi juniormi výkonom 14,22 m. V Novom Meste nad Váhom dosiahol prvenstvo v skoku do diaľky zo 14 krokov, keď mu bolo nameraných 707 cm. Preto som predpokladal, že v Banskej Bystrici by to v trojskoku mohlo stačiť na entry limit. Môj predpoklad, aj vďaka Tomášovej forme a snahe, bol správny. V takmer ideálnom atletickom počasí, pri skoro nulovej podpore vetra, predviedol z 10 krokov štyri výborné pokusy nad 15 m. Osobný rekord a entry limit dosiahol už v prvej sérii pokusov s výkonom 15,26 m. V druhej sérii skočil 15,21 m, v tretej 14,90 m, štvrtý pokus vynechal, v piatom skočil 15,02 m a šiestom 15,06 m,“ vyjadril sa tréner Daniel Pauko a poznamenal, že je škoda, že Tomáš nemal v súťaži vážnejšieho súpera. To by ho prinútilo k ešte väčšej koncentrácii. Pretekár, ktorý obsadil 2. priečku, zaznamenal 14,35 m.
„Súťaž bola veľmi rýchla, keďže sa prezentovali len štyria skokani. Medzi pokusmi chýbal oddych a povolený priaznivý vietor do chrbta. Ak Tomáš ešte predĺži rozbeh a zvládne ho vo svojom rytme, tak ďalšie jeho pokusy v trojskoku budú naozaj zaujímavé,“ zakončil D. Pauko.
(MB)