MURÁŇ. V prírode má pritom nezastupiteľnú úlohu. Prírodovedci sa usilujú udržať jeho kolónie čo najprirodzenejším spôsobom. Lúku nad Muráňom kosia, ale nechávajú ju spásať aj somármi. Ako povedal environmentalista Ervín Hapl, syseľ okrem iného plní aj vodohospodársku úlohu. Na suchých miestach dážď nestečie po tráve, ale vďaka syslím norám sa voda dostáva do podložia, kde sa udrží oveľa dlhšie.
Syseľ pasienkový plní v prírode viacero úloh. Jeho podzemné nory sa stávajú obydlím napríklad pre žaby alebo čmeliaky. Samotné sysle sú potravou pre dravé vtáky, lasice či tchory. V minulosti bežný druh má dnes problémy s prežitím. Je totiž viazaný na ľudské hospodárenie. Je mimoriadne citlivý na vysokú trávu. "Sysliu lokalitu musíme udržiavať s čo najnižšou trávou. Citlivé sú na to najmä teraz na jar, keď sa čoskoro začnú rodiť mláďatá. Keď vyliezajú po daždi za potravou, rýchlo sa v mokrej vysokej tráve premočia a hynú. Veľa energie strácajú aj pohybom v takomto teréne. Tiež potrebujú rozhľad, ktorý im vo vysokej tráve chýba. Na lúke nad Muráňom sa preto pasú somáre domáce a čo nestihnú spásť oni, musíme dokosiť my, ľudia," povedal Hapl.
Drobné hlodavce sú naviazané na tradičné hospodárenie človeka v krajine. Ukázalo sa, že udržiavanie trávy mulčovaním sysľom nevyhovuje. Tráva síce zostáva nízka, no stroje zároveň ničia syslie nory. Problém predstavuje aj používanie umelých hnojív. Zvieratá sa ochutnávaním kryštálikov hnojiva otrávia. "Sú prirodzene zvedavé a usilujú sa všetko ochutnať. Medzi ľuďmi vládne mýtus, že sysle sú škodcami najmä preto, že likvidujú úrodu. Pravda je, že zásoby obilia si robia skôr ich vzdialené príbuzné chrčky. Syseľ síce zrnom nepohrdne, ale stačí mu to, čo nájde na okrajoch polí. Iba nedávno som sa dozvedel, že sedliaci si všimli ich vodohospodársku úlohu. Najmä na juhu Slovenska, kde sa vytvorili stepné spoločenstvá tráv, dažďová voda rýchlo steká po povrchu rastlín, ale aj po povrchu presušenej pôdy. Vďaka syslím podzemným komplexom však bežný dážď stečie do ich dier. Vďaka tomu voda vsakuje hlbšie do pôdy, kde s ňou rastliny efektívne hospodária dlhší čas," doplnil environmentalista.