ZUBEREC. Vďaka dotácii z ministerstva kultúry Múzeum oravskej dediny doplnilo zbierku o dolnooravské odevy.
Zaujímavé a vzácne kúsky
Krpce mestské i pracovné, čižmy, kožúšky, šatky, čepce, spodnice, sukne, živôtiky, oplecká, špálka, brunclíky, košele, vesty. Kompletné spodné aj vrchné časti mužského a ženského kroja zo Žaškova pribudli do múzejnej zbierky. Doteraz si ich pri prezentáciách oravských odevov muselo múzeum požičiavať.
„Dolnú Oravu sme mali podchytenú iba čiastočne,“ hovorí správca Richard Janoštín. „Na Žaškov sme sa zamerali, pretože tam ľudia veľmi dlho nosili ľudový odev. Niektorí si súčasti krojov odložili až dodnes. Žaškov má viacero osobitostí na dolnej Orave. Krojmi odtiaľ doplníme expozíciu objektu zo Žaškova i Veličnej. Zdobenia boli síce trochu odlišné, ale podstata bola podobná vo všetkých susedných dedinách.“
Súkenná širica
K najvzácnejším kúskom v novej zbierke patria ženské kožúšky, ktorých je už dnes medzi ľuďmi veľmi málo. Zaujímavý je aj svetlý mužský kožuch ušitý z nefarbených ovčích koží, čierna halena či tradičné súkenné nohavice.
Precízna ručná práca
So zháňaním pôvodných dedinských odevov priamo od miestnych ľudí pomáhali manželia Zápotoční. Jaroslav Zápotočný mesiace zisťoval, ktorí Žaškovčania majú doma, pre niekoho vzácne, pre niekoho zbytočné kusy starých odevov.
Jediné, čo už medzi ľuďmi nenašiel, bola vyšívaná halena a takzvaná súkenná širica - dlhý kabát s vyzdobeným zad-ným dielom, ktorý nosili furmani a pastieri najmä v nepriaznivom počasí. Zbierka však o ne ochudobnená nie je. O ušitie a vyšitie ich verných kópií sa postarala Ľudmila Zápotočná.
„Sú nádherné, vyzerajú ako pôvodné,“ hovorí Richard Janoštín. „Krajčírka sa inšpirovala zbierkami Oravského múzea, kde tieto tradičné kúsky majú.“
Zuberčania dostali na doplnenie fondu z rezortu kultúry tisíc eur. Zvyšok doplatili.