VEĽKÝ KRTÍŠ. V Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb vo Veľkom Krtíši liečia vôňou, farbami i hudbou. Vďaka metóde Snoezelen tu klienti s mentálnym a zdravotným postihnutím rozvíjajú svoje individuálne schopnosti cez rôzne zmyslové zážitky. Už tretí mesiac tu funguje takzvaná biela i tmavá miestnosť.
Majú aj hovoriacu krabičku
Prvé Snoezelen centrum vo Veľkom Krtíši otvorili začiatkom februára. „Vďaka projektu Matching grand sa nám podarilo získať viac ako 12 – tisíc eur na zriadenie dvoch Snoezelen miestností. Tieto izby slúžia na terapiu pre klientov s rôznymi zdravotnými problémami. Hoci fungujú len niekoľko týždňov, už teraz sme zbadali na našich klientoch zmeny k lepšiemu,“ hovorí Gabriela Bírová, vedúca sociálno-zdravotníckeho úseku Domova dôchodcov a domova sociálnych služieb vo Veľkom Krtíši.
Izby sú vybavené rôznymi pomôckami, svetelnými i zvukovými efektmi, ktoré majú vyvolávať pocity uspokojenia.
„Biela miestnosť slúži na relaxáciu. Nachádza sa v nej bublinkový valec, ktorý mení farby, vlákna, ktoré slúžia nielen na vizuálnu, ale i dotykovú stimuláciu. Ďalej je tu hojdacie kreslo, hudobno-vodná posteľ i polohovací vak, ktoré majú slúžiť na uvoľnenie. Klientom zvykneme púšťať aj relaxačnú hudbu. Na stene sú prostredníctvom dataprojektoru premietané obrázky a aromadifuzér sa postará o príjemnú vôňu. V miestnosti sú k dispozícii rôzne pomôcky, napríklad hovoriaca krabička, ktorá klientom s poruchami reči pomáha učiť sa rozprávať, masážna podložka, ktorá pomáha pri rôznych telesných ochoreniach. Pozitívny vplyv na klientov s poruchami správania sa či agresivitou má takzvaná záťažová prikrývka,“ vysvetlila Bírová.
Predmety hýria farbami
Viac možností na rozvoj nájdu klienti v tmavej miestnosti. „Väčšina predmetov, ktoré sa nachádzajú v tejto miestnosti, hýri farbami a fosforeskuje. Vďaka UV lampe sú viditeľné aj po zhasnutí svetla. Okrem bublinkového valca, ktorý mení farby a vlákna, sa tu nachádza aj space projektor. Ten po zhasnutí svetla vytvára na stene obraz, v ktorom akoby sa hýbali bublinky vody. Tento prístroj veľmi pozitívne vplýva na klientov s poruchami zraku. Nachádza sa tu aj hracia rolka - klavír, ktorý je tiež veľmi obľúbený. Je prispôsobený na hru rukami i nohami. Sú tu aj ďalšie pomôcky ako ufo a vajíčko, ktoré tiež mení farbu. Vďaka nim vieme, na akú farbu ako klient reaguje. Mali sme klienta, ktorý keď vajíčko zmenilo farbu na červenú, ho rýchlo vyhodil do vzduchu. U neho to evokovalo niečo horúce až pálivé,“ ozrejmila Bírová.
Klienti si terapiu pochvaľujú
Snoezelen je ako terapia vo svete veľmi vyhľadávanou metódou. „Význam Snoezelen centra je vysvetlený už v jeho názve. Vznikol kombináciou dvoch holandských slov, kde snuffelen znamená čuchať či skúmať a doezelen voľne oddychovať. Tento druh terapie pozitívne vplýva najmä na pacientov s mozgovou obrnou alebo ľudí s poruchami motoriky, zraku a ďalšími mentálnymi a fyzickými postihmi,“ hovorí Bírová.
Snoezelen centrum si pochvaľujú najmä mladší klienti domova. „Kapacita Domova dôchodcov a domova sociálnych služieb vo Veľkom Krtíši je 142 miest. Medzi jeho klientmi sú ľudia s mentálnym a zdravotným postihnutím od osemnástich rokov. Najmä mladšia generácia si tieto miestnosti veľmi pochvaľuje a nevie sa nabažiť pohybu v nich. Jeden takýto pobyt vnútri miestnosti trvá približne polhodinu. Počas dňa sa tu vystrieda okolo desať ľudí. Do miestností idú po jednom a každému klientovi asistuje jeden sociálny pracovník,“ hovorí Bírová, ktorá v domove robí už viac ako pätnásť rokov.
Dvadsaťtriročný Michal Réty si pochvaľuje pobyt v bielej miestnosti. „Najviac sa mi páči kreslo a tiež farby, ktoré sa menia okolo mňa,“ hovorí Michal. Jeho rovesník Mirko Štefanides je tiež spokojný. „Najkrajšia farba na svete je modrá,“ hovorí.
Za farbami, vôňou či relaxom sem cestujú niekoľko kilometrov. Rodina Belicová sem chodí už dva mesiace. „Syn Erik trpí detskou mozgovou obrnou. Má problémy s rečou i pohybom. O tejto metóde sme sa dozvedeli prostredníctvom jednej známej a po dohode s vedením navštevuje centrum dvakrát do týždňa. Erikovi to veľmi pomáha. Keď sme tu, akoby sa na chvíľu preniesol do iného sveta. Vníma len farby, vône a vôbec si nevšíma, že je niekto v miestnosti. Najviac sa mu páči klavír. Veľmi pozitívne vníma hudbu, hoci rozoznávanie farieb mu robí problém,“ hovorí Erikova mama Zuzana.
„Som rada, že sa nám podarilo získať financie na tento projekt a najväčšiu vďaku si určite zaslúži pán Lucien Caoduro – lietajúci Rotarián bez ktorého by sa nám to nepodarilo. Úsmev a spokojnosť našich klientov nás motivuje do ďalšej činnosti. Viac ako slová sú skutky a my vieme, že lásku, ktorú dávame, nám oni vrátia,“ zakončí Gabriela Bírová, vedúca sociálno-zdravotníckeho úseku DDaDSS vo veľkom Krtíši.
Zaujal vás článok a ste zvedaví ako sú zariadené izby? Kliknite na fotogalériu.
Pozrite si fotogalériu >>