RIMAVSKÁ SOBOTA. Ako informovala kurátorka výstavy Martina Mareková, tento rok sa do súťaže zapojilo 16 škôl z okresov Rimavská Sobota, Revúca a Poltár, ktoré poslali spolu 140 výkresov.
Gemersko-malohontské múzeum sa od roku 1996 špecializuje na dokumentáciu hmotnej a duchovnej kultúry Rómov v regióne Gemer-Malohont. V rámci svojej špecializácie dopĺňajú zbierkový fond o predmety dokumentujúce rómske etnikum, vykonávajú výskumy a organizujú semináre a výstavy. Jednou z nich je aj výstava Romano dživipen - Rómsky život. "Je to súťažná prehliadka detských výtvarných prác. Je určená pre všetky deti bez rozdielu etnickej príslušnosti a takto sa snažíme prehĺbiť u detí záujem o kultúru Rómov. Námetom kresieb je rómska kultúra, život Rómov v minulosti a v súčasnosti, motívy ľudového bývania, kočovania, odievania, vzťah Rómov k hudbe, k remeslám, predstavy o nadprirodzených a rozprávkových bytostiach," povedala Mareková.
Práce jubilejného 10. ročníka rozdelili v múzeu na kategóriu prvého a kategórie druhého stupňa základných škôl. "Výkresy hodnotila odborná porota zložená z pracovníkov Gemersko-malohontského múzea a Základnej umeleckej školy v Rimavskej Sobote. Porota udelila v každej kategórii prvé, druhé a tretie miesto a čestné uznania. Za kreatívne spracovanie a poňatie súťažnej témy porota udelila špeciálnu cenu kolektívu 3. B triedy zo Základnej školy v Gemerskej Vsi, ktorí výkresy pospájali do leporela. Pri tvorbe prác boli použité rôzne výtvarné techniky - maľba, kresba, vyškrabovaná technika, koláž, kombinovaná technika," doplnila kurátorka výstavy.
Výstavu sprístupnia dnes o 13.00 a počas vernisáže odmenia víťazov. V prvej kategórii udelia cenu za prvé miesto Viere Čunkovej, žiačke 4. ročníka z Uhorského. Víťazkou kategórie druhého stupňa sa stala Soňa Ňuňuková, žiačka 7. ročníka z Kokavy nad Rimavicou. Návštevníci múzea môžu vidieť vystavené práce do 13. októbra.