OPATOVSKÁ NOVÁ VES. Kultúrnošportové podujatie pre žiadateľov o udelenie azylu organizuje dnes v pobytovom tábore v Opatovskej Novej Vsi v okrese Veľký Krtíš migračný úrad Ministerstva vnútra SR. Akcia sa koná pri príležitosti Svetového dňa utečencov, ktorý pripadá na 20. júna.
"Pre 35 žiadateľov o azyl, ktorí sú v našom pobytovom tábore, sme pripravili niekoľko športových súťaží v samotnom areáli, ale aj výlet na hrad Modrý Kameň, aby lepšie spoznali krajinu, v ktorej sa momentálne nachádzajú," povedala odborná radkyňa tábora v Opatovskej Novej Vsi Priska Csériová.
Obdobný program pre žiadateľov o udelenie azylu organizujú v stredu 19. júna aj v záchytnom tábore v Humennom. Vo štvrtok, 20. júna, organizuje OZ Marginal v Košiciach dáždnikový sprievod žiadateľov o azyl v uličkách Starého mesta.
Séria podujatí vyvrcholí vo štvrtok, 20. júna pre žiadateľov o azyl z tábora Rohovce. Toto podujatie organizuje Slovenská humanitná rada v spolupráci s Nadáciou Milana Šimečku a holandskou fotografkou Illah Van Oijen. Podujatie sa však bude konať na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Miesto realizácie podujatia bolo vybrané z dôvodu informovania čo najširšieho okruhu verejnosti o utečencoch, ktorí sa nachádzajú aj u nás a žijú medzi nami.
Žiadatelia o udelenie azylu sa budú prezentovať rôznymi tvorivými dielňami a ručnými prácami. Nebudú chýbať kultúrne prezentácie, a tiež športové aktivity. Kultúrno-športové podujatia sú financované mimovládnymi organizáciami z prostriedkov Európskeho fondu pre utečencov z programu Solidarita pri riadení migračných tokov.
Svetový deň utečencov si pripomínajú každoročne 20. júna vo viac ako 100 krajinách na celom svete. Hlavným odkazom je poukázať na životné podmienky a problémy utečencov, vzbudiť povedomie spoločnosti o ich problémoch.
Podľa údajov ministerstva vnútra požiadalo od 1. januára 2013 do 31. mája 2013 o udelenie azylu celkovo 184 cudzincov (najmä z krajín Somálsko, Eritrea, Gruzínsko, Pakistan, Ukrajina, Afganistan, Čína, Irán, Sýria, Vietnam a iné). Azyl bol udelený v dvoch prípadoch, nebol udelený v 60 prípadoch pre nesplnenie zákonných podmienok, 14 cudzincom bola poskytnutá doplnková ochrana a azylové konanie bolo zastavené v 160 prípadoch, najmä z dôvodu, že cudzinci opustili územie SR ešte pred samotným právoplatným ukončením azylového konania.
Počet žiadateľov o azyl v SR má klesajúcu tendenciu. Pre porovnanie, v roku 2004 bolo asi 11.500 vstupov do azylového konania, v roku 2012 bolo len 732 prípadov. Najviac žiadateľov o azyl bolo z Afganistanu. Preto, aby získali azyl, musia byť splnené predpoklady Ženevskej konvencie z roku 1951. Osoby musia byť v krajine pôvodu prenasledované z dôvodu rasy, náboženstva, politického presvedčenia alebo príslušnosti k niektorej zo sociálnych skupín. V rámci integrácie azylantov štát v spolupráci s mimovládnymi organizáciami vytvára podmienky získať prvé bývanie, prácu. Azylanti, rovnako ako ostatné osoby na území SR, majú právo na vzdelanie, prístup k zdravotnej starostlivosti a k sociálnemu zabezpečeniu. Po získaní azylu získavajú vstupný grant vo výške 1,5 násobku životného minima. Osoby, ktoré získajú azyl na území SR, zároveň získavajú automaticky aj trvalý pobyt s tým, že im je poskytované prvé bývanie.
V súčasnosti vypracovalo ministerstvo vnútra návrh novely Zákona č. 480/202 Z. z. o azyle. Touto novelou zlaďujeme náš právny poriadok s právom Európskej únie. Okrem zákona o azyle sa preto novelizuje tiež Zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a Zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti.