TISOVEC. Výkupcovia z Maďarska a neprispôsobiví občania. To sú dva faktory, ktoré strpčujú život v Tisovci.
Výkupcovia sa v meste objavujú najmä cez víkendy a sú väčšinou dohodnutí so sociálne slabšími obyvateľmi, ktorí pre nich zháňajú kovový odpad. Väčšina takéhoto šrotu pochádza z krádeží.
„Aj tento týždeň sme riešili krádež pozinkovaného plechu zo spoločnosti Kalmi. Vápenke vznikla škoda za viac ako 270 eur. Výkupcovia z Maďarska ponúkajú za kilo okolo dvadsať centov. Zlodeji teda dostanú za železo len zlomok ceny zo skutočnej hodnoty ukradnutého železa. Je to začarovaný kruh,“ domnieva sa náčelník Mestskej polície v Tisovci Ján Martiniak.
Prečítajte si tiež:
Zákaz výkupu kovov môže kriminalitu ešte zvýšiť
Vývoz odpadu je zakázaný
Maďarskí výkupcovia sú podľa neho špekulanti bez povolenia, ktorí železo predávajú doma s niekoľkonásobným ziskom.
„Máme s nimi len samé problémy. V Tisovci mizne všetko, čo je zo železa - brány, poklopy či plechy. Podľa zákona o odpadoch je zakázané sprostredkovať prepravu alebo vývoz odpadu do zahraničia,“ tvrdí náčelník.
Akonáhle je v Tisovci niektorý dom či firma niekoľko dní bez dozoru, zlodeji ju dozaista navštívia.
„Nič ich neodradí. Minulý rok sme tu mali prípad, keď z funkčnej koľaje na trati Tisovec - Brezno odmontovali jeden šrób a druhý povolili. Našťastie si to všimol jeden pozorný muž, ktorý nás na to upozornil. Keby sme na to neprišli, mohol sa vlak vykoľajiť,“ hovorí náčelník.
„Pred niekoľkými rokmi zrušili v Tisovci rušňové depo. Za krátku chvíľu zostalo z neho len torzo. Zlodeji odniesli všetko, čo bolo zo železa. Dokonca aj koľajnice,“ udáva ďalší príklad.
Mesto žiada o pomoc
Samospráva v mestskom rozhlase, ale aj na svojej internetovej stránke vyzýva ľudí, aby v prípade, že spozorujú v meste dodávky s maďarským evidenčným číslom, nahlásili ich pohyb na polícii.
„V meste máme napríklad rodinu, o ktorej vieme, že sa živí výlučne len zberom kovového šrotu. Väčšinou je takéto železo kradnuté. Títo ľudia sú odkázaní len na peniaze z trestnej činnosti. Roky nikde nerobia a peniaze za šrot je ich jediným príjmom. Takíto ľudia spravia čokoľvek, len aby získali nejaké peniaze,“ dodá náčelník.
Testovali sme, či od nás zberne odpadu kúpia kanalizačné poklopy