Angličtinár z Rimavskej Soboty chová doma pijavice, piraňu, raka, mačky i papagája. Pijavice si prikladá na boľavé miesta. Vyťahujú chorobu. Liečba pijavicou lekárskou sa v medicíne využíva už tisíce rokov.
RIMAVSKÁ SOBOTA. Má štyridsať rokov, učí angličtinu a doma má hotovú zoologickú záhradu. Erika Drugdu fascinuje príroda a má rád netradičné veci. Okrem troch mačiek, ukecaného papagája Fredyho ho doma čaká aj mäsožravá piraňa, rak a pijavice lekárske.
Živý liek
Pijavice sú malými prírodnými lekármi. „Mám ich doma len osem mesiacov. Kúpil som ich hlavne pre to, že som počul o hirudoterapii. Táto liečebná metóda je vo svete veľmi uznávaná. Pijavice vďaka saciemu reflexu do tela vpúšťajú sliny, ktoré obsahujú také látky, čo liečia. Po prisatí na kožu sa zahryznú drobnými zúbkami, ktorých je dvestosedemdesiat. Pokožku znecitlivejú a vzápätí do nej vypustia hirudín a histamín, ktoré rozširujú cievy a zabraňujú zrážaniu krvi,“ hovorí nadšenec týchto pre mnohých „nechutných dážďoviek.“
Vo svete majú všestranné využitie
Pijavice by bez vody neprežili. „Potrebujú tmavé miesto a teplotu okolo pätnásť až dvadsať stupňov. Voda, v ktorej sa nachádzajú, musí byť neperlivá, najlepšie kojenecká. Mením ju raz mesačne,“ hovorí Erik, ktorý dáva prednosť biomedicíne pred liekmi.
Pijavice si prikladá na miesta, kde ho bolí. „Keď sa prisajú, zacítite malé štipnutie, ako keď vás uštipne komár. Nechám ich sať približne štyridsať minút alebo do chvíle, keď sa sami nepustia. Po nacucaní je potrebné pijavicu posoliť, aby časť krvi vyvrátila. Po pätnástich sekundách ju opláchnem vodou a vložím späť do pohára. Na papierik si poznačím, kedy som procedúru postúpil. Je to veľmi dôležité, pretože pijavica sa môže použiť zase len po troch mesiacoch,“ hovorí Erik.
Pijavicami vo svete bojujú aj proti vypadávaniu vlasov. „Indickí lekári dokonca tvrdia, že pijavicami sa dá bojovať aj proti plešateniu, strate pigmentu či reume. Sú dobré na kŕčové žily a rôzne iné ochorenia. Už pár mesiacov ich život i účinky pomocou internetu, literatúry, ale i článkov odborníkov, študujem a stále ma udivuje, čo tieto malé potvorky dokážu,“ hovorí Erik.
Ruku do vody radšej nedáva
Piraňa si najviac pochutí na surovom mäse. „Kúpil som ju pre ôsmimi rokmi za 150 korún. V obchode jej veľkú šancu nedávali. Bola totiž najmenšia a najslabšia spomedzi jej súrodencov. Ja som ju však začal chovať surovým mäsom. Svoju dávku dostane každé tri dni. To ju postavilo na nohy. Keby mala väčšie akvárium, bola by ešte väčšia,“ hovorí vášnivý chovateľ.
Pirane sa zvyknú prezývať aj rybie pitbuly. „Moja piraňa je nenáročná. Vodu v akváriu čistím raz za dva mesiace. V akváriu však musí byť sama. Raz som mal pokus kúpiť jej kamarátku, no nevydržala pri nej ani dve hodiny. Aj slimáky, ktoré mali čistiť akvárium, padli ako obec,“ hovorí Erik.
Voči svojmu pánovi nikdy nebola agresívna. „Na prvý pohľad jej zuby nevidno. No, keď si zívne, až mi mráz prejde po chrbte. Nikdy sa nestalo, že by ma bola uhryzla. Ale je pravda, že ruku som na dlhší čas do vody nedával,“ smeje sa učiteľ angličtiny.
Papagáj sa zamiloval do kocúra
Ukecaný papagáj Fredy hovorí iba to, čo chce a kedy chce. „U mňa sú zvieratá voľné. Fredy má síce klietku, ale chodí do nej len jesť a spať. Väčšinu dňa presedí na klietke alebo na svojom bidle,“ hovorí.
Papagáj sa zamiloval do kocúra. „Môj Fredy je síce papagáj, ale správa sa ako človek a zamiloval sa do čierneho kocúra. A hoci sa hovorí, že papagáje vedia dobre lietať, Fredy je Fredy. Keď sa rozhodne pohnúť z klietky, zvyčajne narazí do prvej skrine,“ smeje sa majiteľ.
Zvuk skype mu ide napodobniť najlepšie. „Minulý rok v lete som mal pocit, že sa so mnou hrá. Naučil sa napodobniť zvuk, ako keď vám na skype príde správa. Takže veľakrát som bežal k počítaču zbytočne. Je to huncút. Vie povedať aj, ako sa volá, ale sprostosti mu idú jednoznačne najlepšie,“ dodá Erik.
Fotky k článku
Pozrite si fotogalériu >>