Hrad Divín odkrýva dávne tajomstvá

Zničilo ho cisárske vojsko, zub času i chýbajúce financie. Z hradu Divín sú už dlho len ruiny. V týchto dňoch však odkrývajú svoje dávne tajomstvá. Od júna sa tu opäť uskutočňuje archeologický výskum.

Archeologička Eva Fottová s  riaditeľom osvetového strediska Františkom Radingerom.Archeologička Eva Fottová s riaditeľom osvetového strediska Františkom Radingerom. (Zdroj: ZUZANA SURÁKOVÁ)

DIVÍN. V týchto dňoch je na hrade Divín opäť rušno. Po roku sa sem znovu vrátili archeológovia, aby pokračovali v odhaľovaní dávnych tajomstiev. V júni sa začal nový archeologický výskum, ktorý vedie rodáčka z Klenovca Eva Fottová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Už minulý rok sme zistili, že výskum zo sedemdesiatych rokov neodkryl všetko. Objavili sme napríklad základy staršieho paláca, ktoré pochádzajú z prelomu 13. a 14. storočia. To znamená, že hrad postavili oveľa skôr, ako je uvádzané v historických dokumentoch. Základy sme odhalili pri kopaní odvodňovacieho žľabu na nádvorí pri cisterne. Už teraz môžeme konštatovať, že výsledky výskumu zmenia doteraz známy pôdorys hradu,“ povedala odborníčka z Archeologického ústavu SAV v Nitre Eva Fottová.

SkryťVypnúť reklamu

divin02.jpg

Obec opäť získala grant, opravia aj múry

Minulý rok obec získala z ministerstva kultúry grant vo výške 17–tisíc eur. „Z týchto peňazí sme zaplatili archeológa i technika, ktorý nám vypracoval statický posudok,“ informoval riaditeľ Osvetového strediska správy kultúrnych pamiatok v Divíne František Radinger.

V tomto roku sa obci podarilo získať grant vo výške 41–tisíc eur. „Z týchto peňazí vyfinancujeme ďalšie archeologické práce a 30–tisíc eur pôjde na opravu najviac poškodených múrov. Niektoré už boli tak zvetrané, že hrozilo ich zrútenie,“ skonštatoval starosta Divína Ján Koza, podľa ktorého je hrad dominantou obce.
„Keď vchádzate do Divína z ktorejkoľvek strany, ako prvé vám padnú do oka majestátne ruiny. Veľmi by ma potešilo, keby sa nám ich podarilo zachrániť aj pre budúce generácie,“ dodal starosta.

SkryťVypnúť reklamu

divin03.jpg

Kultúrna pamiatka je majetkom obce

Hrad je voľne prístupný verejnosti. Národná kultúrna pamiatka je majetkom obce. V týchto dňoch tu archeológom pomáhajú aj dvadsiati nezamestnaní.

„Minulý rok sme odkrývali dve pivnice stredovekého paláca, ktoré boli zavalené v čase zániku hradu v 17. storočí. V ich zásype sa nachádzali spadnuté horné podlažia so zvyškami dláždenej podlahy a zrútené klenby. Pod podlahami pivníc sme objavili základy staršieho gotického paláca zo začiatku 14. storočia. V tomto roku pokračujeme vo výskume horného hradu. Zároveň odkrývame dva úseky v mieste parkánu, čo je mladšia hradba okolo horného a dolného hradu,“ povedala archeologička.

divin04.jpg

O histórii informujú tabule, bude aj sprievodca

Divínske panstvo patrilo Lossonczyovcom, Balassovcom a nakoniec Zichyovskému se-niorátu. Hrad zažil horšie i lepšie časy. Pri troške fantázie a pri pohľade na pozostatky obvodového múru s baštami sa môžete preniesť do čias, keď tu zúrili boje s Turkami, alebo keď tu vydával príkazy pán Divína Imrich Balassa. Ten niekoľko desaťročí prepadával a znepokojoval tunajšie okolie. Ľudia sa ho báli.

SkryťVypnúť reklamu

Prechádzame horným nádvorím, kde sa nachádza cisterna. „Hrad Divín nemal studňu. Ľudia boli odkázaní na dažďovú vodu, ktorú zachytávali v šesťmetrovej kamennej jame. Z nej potom urobili cisternu. Hrad má však aj iné a pre turistov zaujímavé atrakcie. V jednej z pivníc sme objavili otvor, ktorý kedysi ústil možno do mučiarne. A to je len jedno z tajomstiev tohto hradu,“ informoval nás zanietený ochranca hradu a riaditeľ osvetového strediska František Radinger.

O histórii hradu sa turisti môžu dozvedieť z informačných tabúľ. „V budúcnosti by sme tu chceli mať aj sprievodcu,“ dodal starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 462
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 809
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 620
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 785
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 437
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 435
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 729
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu