DIVÍN. V týchto dňoch je na hrade Divín opäť rušno. Po roku sa sem znovu vrátili archeológovia, aby pokračovali v odhaľovaní dávnych tajomstiev. V júni sa začal nový archeologický výskum, ktorý vedie rodáčka z Klenovca Eva Fottová.
„Už minulý rok sme zistili, že výskum zo sedemdesiatych rokov neodkryl všetko. Objavili sme napríklad základy staršieho paláca, ktoré pochádzajú z prelomu 13. a 14. storočia. To znamená, že hrad postavili oveľa skôr, ako je uvádzané v historických dokumentoch. Základy sme odhalili pri kopaní odvodňovacieho žľabu na nádvorí pri cisterne. Už teraz môžeme konštatovať, že výsledky výskumu zmenia doteraz známy pôdorys hradu,“ povedala odborníčka z Archeologického ústavu SAV v Nitre Eva Fottová.
Obec opäť získala grant, opravia aj múry
Minulý rok obec získala z ministerstva kultúry grant vo výške 17–tisíc eur. „Z týchto peňazí sme zaplatili archeológa i technika, ktorý nám vypracoval statický posudok,“ informoval riaditeľ Osvetového strediska správy kultúrnych pamiatok v Divíne František Radinger.
V tomto roku sa obci podarilo získať grant vo výške 41–tisíc eur. „Z týchto peňazí vyfinancujeme ďalšie archeologické práce a 30–tisíc eur pôjde na opravu najviac poškodených múrov. Niektoré už boli tak zvetrané, že hrozilo ich zrútenie,“ skonštatoval starosta Divína Ján Koza, podľa ktorého je hrad dominantou obce.
„Keď vchádzate do Divína z ktorejkoľvek strany, ako prvé vám padnú do oka majestátne ruiny. Veľmi by ma potešilo, keby sa nám ich podarilo zachrániť aj pre budúce generácie,“ dodal starosta.
Kultúrna pamiatka je majetkom obce
Hrad je voľne prístupný verejnosti. Národná kultúrna pamiatka je majetkom obce. V týchto dňoch tu archeológom pomáhajú aj dvadsiati nezamestnaní.
„Minulý rok sme odkrývali dve pivnice stredovekého paláca, ktoré boli zavalené v čase zániku hradu v 17. storočí. V ich zásype sa nachádzali spadnuté horné podlažia so zvyškami dláždenej podlahy a zrútené klenby. Pod podlahami pivníc sme objavili základy staršieho gotického paláca zo začiatku 14. storočia. V tomto roku pokračujeme vo výskume horného hradu. Zároveň odkrývame dva úseky v mieste parkánu, čo je mladšia hradba okolo horného a dolného hradu,“ povedala archeologička.
O histórii informujú tabule, bude aj sprievodca
Divínske panstvo patrilo Lossonczyovcom, Balassovcom a nakoniec Zichyovskému se-niorátu. Hrad zažil horšie i lepšie časy. Pri troške fantázie a pri pohľade na pozostatky obvodového múru s baštami sa môžete preniesť do čias, keď tu zúrili boje s Turkami, alebo keď tu vydával príkazy pán Divína Imrich Balassa. Ten niekoľko desaťročí prepadával a znepokojoval tunajšie okolie. Ľudia sa ho báli.
Prechádzame horným nádvorím, kde sa nachádza cisterna. „Hrad Divín nemal studňu. Ľudia boli odkázaní na dažďovú vodu, ktorú zachytávali v šesťmetrovej kamennej jame. Z nej potom urobili cisternu. Hrad má však aj iné a pre turistov zaujímavé atrakcie. V jednej z pivníc sme objavili otvor, ktorý kedysi ústil možno do mučiarne. A to je len jedno z tajomstiev tohto hradu,“ informoval nás zanietený ochranca hradu a riaditeľ osvetového strediska František Radinger.
O histórii hradu sa turisti môžu dozvedieť z informačných tabúľ. „V budúcnosti by sme tu chceli mať aj sprievodcu,“ dodal starosta.