Sobota, 24. júl, 2021 | Meniny má VladimírKrížovkyKrížovky

Zs. Horváth: Našim hráčom by som doprial III. ligu

Kalinovo má za sebou vydarenú sezónu. Futbalisti Baníka opäť zasiahnu do bojov v Slovenskom pohári.

Na slovíčko so Zsoltom Horváthom, prezidentom FK Baník Kalinovo.

KALINOVO. Futbalisti Kalinova majú za sebou vydarenú sezónu. V ročníku 2012/2013 obsadili spomedzi 16 tímov vynikajúcu 2. priečku. V 30 dueloch sa 19-krát tešili z víťazstva, šesťkrát si podelili body so súpermi a päťkrát okúsili trpkosť prehry. Na konto si pripísali 63 bodov. Strelci Baníka zaznamenali 59 presných zásahov do súperových brán, kalinovská obrana inkasovala 30 gólov.

Ako hodnotíte uplynulú sezónu z pohľadu jednotlivých zápasov?

Skryť Vypnúť reklamu

Po ďalšej sezóne sme starší a skúsenejší. Uplynulý ročník nám priniesol veľa radosti a v porovnaní so sezónou 2011/2012 aj viac pozitívnych zážitkov a úspechov. Verím, že to teší nielen mňa, ale aj našich hráčov, fanúšikov, sponzorov a priaznivcov. V ročníku 2011/2012 sme obsadili 3. priečku a zabezpečili si tak miestenku do Slovnaft Cupu. To nabudilo nielen našich hráčov, ale aj funkcionárov a sponzorov. Chceli sme tento úspech zopakovať, respektíve dosiahnuť ešte lepšie výsledky. Opätovná účasť Kalinova v Slovenskom pohári by potvrdila kvalitu jeho mužstva a tiež bola odzrkadlením systematickej práce v klube.

Zárukou kvality bolo aj to, že jesenný káder zostal v podstate nezmenený. Hráči boli vyhranejší, skúsenejší. K zmene došlo len v prípade Máča, ktorého sme vymenili za Romana Balaška z TJ Baník Ružiná, ktorý vystužil našu defenzívu. Jeho kvality sme využili aj v inej hernej činnosti mužstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Futbalová jar odštartovala so značným oneskorením, keďže bolo nepriaznivé počasie. Nechápem, prečo zväz neuvažuje, respektíve neuvažoval o odohraní niekoľkých kôl aj na jeseň 2012. Prvé tri kola sa tak museli dohrávať. Kládlo to veľké nároky najmä na kondičnú pripravenosť hráčov. Bolo potrebné, aby si zosúladili pracovné povinnosti s nabitým programom tréningov a zápasov. Napokon, na slovenské pomery odohrali futbalisti v máji veľa zápasov.

V minulosti som sa viackrát vyjadril, že súťaž, v ktorej Kalinovo aktuálne účinkuje, je náročná a najmä vyrovnaná. Každé mužstvo môže pozitívne prekvapiť a tiež sklamať. Od začiatku jari viacero tímov bojovalo o 2. priečku, najmä Kalinovo, Čadca, Dolná Tížina a Brusno. Futbalovú jar sme odštartovali pekným víťazstvom nad Žiarom (4:0). Nesmierne nás potešil plný bodový zisk u ašpiranta na 2. miesto, v Čadci (1:0). Potom sme dosiahli povinné domáce víťazstvo s posledným Zvolenom. 1. mája sme sa predstavili v Žiline, kde sa začiatok duelu pre finále SC posunul na 10.30 hod. V tomto dueli nás domáci prevýšili po všetkých stránkach. Prejavila sa výhoda B tímu, ktorý môže čerpať z corgoňligového kádra. Proti nám nastúpil aj Pečovský, člen reprezentačného kádra SR. Na tento zápas však chlapci rýchlo zabudli, pretože už 5. mája dosiahli trojgólové víťazstvo v Bytči (4:1). Podotýkam, že na jeseň sme s týmto súperom iba remizovali. 8. mája sme na domácom trávniku deklasovali Banskú Štiavnicu 5:1 a o štyri dni neskôr sme nedali žiadnu šancu Kysuckému Novému Mestu, ktoré sme zdolali rozdielom triedy (4:0). 19.5. sme cestovali do Brusna, ktoré v tom čase atakovalo 2. priečku. Jeho mužstvo je doplnené hráčmi Podbrezovej a B. Bystrice. Ich agresívny štýl nám veľmi nevyhovoval. Na ich tvrdosť a lojalitu rozhodcov, keď fauly domácich hráčov zostali nepotrestané, sa však nemôžeme vyhovárať. Prehrali sme 0:2. V ďalšom domácom dueli sme zdolali nebezpečnú Liptovskú Štiavnicu 2:0. Potom sme vycestovali do Krásna, ktoré patrí medzi najtvrdšie, až zákerne hrajúce mužstvá v súťaži. Dole klobúk pred chlapcami za dosiahnutú remízu 0:0. Posledné zápasy sezóny mužstvo zvládlo na výbornú – domáce víťazstvo nad Závažnou Porubou (5:0), výhra v Tisovci (3:1) a tiež víťazstvo nad banskobystrickým MFK 2:1. Rád by som vyzdvihol domáce víťazstvo nad Dolnou Tížinou 2:1, pretože podľa mňa to bol najkvalitnejší súper a zápas mohol uspokojiť aj tých najnáročnejších divákov.

Skryť Vypnúť reklamu

Po tejto stručnej analýze jednotlivých zápasov, s prihliadnutím na minimálne bodové straty, musím vyjadriť nesmiernu spokojnosť s predvedenou hrou a tiež s prístupom hráčov. Nesmieme zabudnúť, že sme malý klub a občasný pokles formy v niektorých dueloch je ospravedlniteľný. Takže veľká spokojnosť a veľké ďakujem našim hráčom, trénerovi, sponzorom a divákom, ktorí nám fandili. Najmä tým, ktorí nás pravidelne chodili povzbudiť aj na vonkajšie zápasy.

Ako hodnotíte jednotlivcov?

Nemám vo zvyku hodnotiť hráčov jednotlivo, pretože futbal je kolektívny šport a každý člen kolektívu je nesmierne dôležitý, či odohrá celý zápas alebo len niekoľko minút. Pre trénera je dôležité, že kedykoľvek zasiahne do zápasu hráč z lavičky, tak to nezmení koncepciu hry, ani nezníži jej kvalitu. V tomto duchu chceme pokračovať aj v blížiacej sa sezóne.

Tesne po skončení ročníka sa začalo hovoriť o možnom postupe Kalinova do III. ligy Východ...

Bolo jasné, že žilinské béčko nemá v súťaži konkurenciu. Nebolo však zrejmé, či bude chcieť postúpiť s prihliadnutím na pripravovanú reorganizáciu súťaže. Preto sme sa snažili podávať čo najkvalitnejšie výkony, aby sme boli pripravení aj na scenár, keď Žilina nevyužije možnosť postupu do III. ligy a zväz účasť v tejto súťaži ponúkne nám. Akceptačný list sme SsFZ poslali. Napokon sa však opak stal pravdou. Netvrdím, že sme nemali chuť vyskúšať si III. ligu. Nechcem, aby to vyznelo veľkohubo alebo nenásytne, ale našim futbalistom by som doprial vyššiu súťaž. Máme mladých hráčov, ktorých futbalová budúcnosť môže byť spojená s vyššou súťažou a v prípade ich dobrých výkonov aj s mužstvo pôsobiacim vo vyššej súťaži. Tiež máme starších, skúsenejších hráčov, ktorí sú už niekoľko rokov oporami mužstva a mohli by zaručiť úspechy aj v III. lige a tiež by si zaslúžili hrať túto súťaž. Predpokladám, že v III. lige by sme sa museli popasovať s ťažšími súpermi, v radoch ktorých nechýbajú hráči z vyšších súťaží. Naši futbalisti by tak získali nové, cenné skúsenosti. Pripraviť klub na vyššiu súťaž, najmä čo sa týka finančnej stránky (štartovné, zálohové platby na rozhodcov, cestovné náklady, strava pre hráčov, posilnenie kádra) určite nie je jednoduché. Nevadí, zostali sme v Majstrovstvách regiónu Stred, v súťaži, ktorá má svoju kvalitu a pre našich hráčov je tu ďalšia výzva potvrdiť svoje kvality. Dúfam, že zo svojich ambícií nepoľavia. Veď nás čaká asi najťažší ročník za posledné roky, pretože podľa dosiahnutých výsledkov budú mužstvá zaradené v rámci reorganizácie do ďalšieho ročníka 2014/2015. Počet adeptov na postupové priečky zaručujúce účasť v III. lige sa určite rozrastie. Takže to, čo sa nám nepodarilo v uplynulom ročníku, môže sa podariť v tom nastávajúcom. Preto budeme ešte viac potrebovať hlasivky našich fanúšikov a všetkých milovníkov dobrého futbalu z blízkeho i vzdialenejšieho okolia v našom areáli radi privítame. Budeme sa snažiť o to, aby sme ich nesklamali.

Letná príprava na novú sezónu odštartovala. Plánujete zmeny v kádri, nákupy hráčov, respektíve sa budete spoliehať na nosnú kostru skúsených hráčov z ročníka 2012/2013?

Letnú prípravu sme začali 1. júla v domácom prostredí. Našou snahou je vždy udržať káder. Máme záujem o hráčov, ktorým u nás skončilo hosťovanie a urobíme maximum pre to, aby sme ich opäť mohli privítať v našej kabíne. V Ružinej vypršalo hosťovanie Máčovi. Dúfam, že svoje kvality zúročí v prospech nášho mužstva tak, ako to robil na jeseň 2012. Bez gólov sa nedá vyhrávať. Jar sme dokázali uhrať aj bez neho, ale jeho prítomnosť by zvýšila konkurenciu v mužstve a k Hazuchovi, ktorý patril k najčastejšie skórujúcim hráčov, by pribudol ďalší stroj na góly. Plán prípravných duelov už máme vypracovaný – 10.7.: Kalinovo – Kremnička, 13.7.: LAFC – Kalinovo, 17.7.: Kalinovo – Fiľakovo, 20.7.: Tomášovce – Kalinovo, 27.7.: Kalinovo – Podbrezová „19“. Možno, že do prípravy zaradíme ešte jeden zápas. Do úvahy prichádza streda 24.7. O tom však futbalovú verejnosť budeme včas informovať. No a čo sa týka veľkých nákupov, tak na tie je potrebná hlboká peňaženka. V tejto dobe každý zápasí s nedostatkov voľných finančných prostriedkov. No a tiež si myslím, že veľké nákupy ešte nemusia byť zárukou úspechu. My uprednostňujeme hráčov, ktorí v prvom rade chcú hrať za nás klub, takých, ktorí si uvedomujú naše reálne možnosti a takých, ktorí budú pravidelne trénovať.

Čo sa týka funkcionárskych postov, udejú sa v kalinovskom Baníku zmeny?

Realizačný tím zostáva nezmenený. Čo ma však nesmierne teší, že okrem funkcionárov sa do zabezpečenia chodu klubu zapája čoraz širší okruh ľudí. Nechcem zbytočne filozofovať nad pojmom funkcionár. Je dôležité, že vždy sa nájde okruh ľudí, ktorí si nájdu čas a dokážu si sadnúť za jeden stôl v prospech klubu, hľadajú a nachádzajú východisko na riešenie úloh a problémov. Ja vždy hovorím, že kto chce, hľadá spôsob a kto nechce, hľadá dôvod. Som presvedčený, že konsenzus týchto ľudí sa pozitívne prejavuje na dobrých výsledkoch mužstva, pretože hráči potrebujú podporu aj vtedy, keď sa im nedarí. Zároveň ich však treba adekvátnym spôsobom upozorniť na ich chyby, nesplnené očakávania.

Čo vás počas sezóny najviac potešilo a naopak, najviac sklamalo?

Na to som už čiastočne odpovedal pri predošlých otázkach. Čo ma však nesmierne teší, je súdržnosť nášho kolektívu, dobrá kombinácia mladších a starších hráčov. Tiež ma teší pomerne vysoká účasť divákov na domácich zápasoch, čo je tiež zrkadlom záujmu o náš klub. Viac by som sa potešil, keby sa nám vďaka ďalším sponzorom podarilo vylepšiť podmienky pre hráčov a zvýšiť úroveň ich pripravenosti na zápasy, aby sme mohli našim divákom poskytnúť pekné športové zážitky a tiež pritiahli do nášho klubu šikovných a talentovaných futbalistov zo širšieho okolia. Tu nemôžem zabudnúť na všetkých tých, ktorí svojou prítomnosťou a aktivitami pomohli nášmu klubu, hráčom. Tiež nesmiem zabudnúť na také „maličkosti“, akými sú usporiadatelia, hospodári starajúci sa o ihrisko, výbavu hráčov a samozrejme na sponzorov. Sme malý a skromný klub. Potešíme sa každej maličkosti, ktorá pomôže nášmu klubu. No a čo ma už mohlo sklamať, keď sme skončili na 2. mieste a máme zaručenú účasť v Slovenskom pohári? Sklamalo by ma, keby sme v budúcom ročníku neobsadili priečku zaručujúcu postup do vyššej súťaže.

a.jpg

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 4. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 5. Od Česka až po Jadran
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 7. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 3. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 5. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 11 617
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 6 912
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 206
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 886
 5. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 5 193
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 927
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 395
 8. Od Česka až po Jadran 3 232
 9. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 2 620
 10. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 453
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Publikácia o hrnčierstve v Novohrade sa krstila hlinou z Gašparky - lokality medzi Haličou a Starou Haličou.

Múzejná záhrada sa zaplnila priaznivcami keramiky.


TASR 2 h
Ipeľ sa splavuje po hrádzu v Kalonde, kde si záujemcovia nechajú svoje autá a odtiaľ ich odvezú aj s loďami na miesto štartudo Holiše.

Príjemné osvieženie a nevšedné pohľady na rieku Ipeľ ponúka v letných horúčavách táto sezónna aktivita.


(rv) 9 h
Včelnica Včelí kRaj v Liešnici je miestom kam smerujú mnohí zvedaví turisti.

Obec Kokava nad Rimavicou aktuálne realizuje svoju najväčšiu investíciu v tomto roku.


TASR 11 h
Cyklista Lukáš Kubiš.

V pretekoch s hromadným štartom budú Slovensko v sobotu 24. júla reprezentovať Juraj Sagan a Lukáš Kubiš.


TASR 22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muža obvinili z nedovoleného ozbrojovania.


8 h

Vodnú plochu v kameňolome využívajú tisíce ľudí, napriek tomu, že je tam zákaz kúpania aj vstupu. Dnes sa tam utopil mladý muž.


5 h

Oznamovateľ upozornil na hrubé porušenie technológie pri realizácii havarijného chladiaceho systému.


TASR 23. júl

Na miesto udalosti smeruje zisťovateľ príčin požiarov.


24 h

Už ste čítali?