Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Zs. Horváth: Našim hráčom by som doprial III. ligu

Kalinovo má za sebou vydarenú sezónu. Futbalisti Baníka opäť zasiahnu do bojov v Slovenskom pohári.

Na slovíčko so Zsoltom Horváthom, prezidentom FK Baník Kalinovo.

KALINOVO. Futbalisti Kalinova majú za sebou vydarenú sezónu. V ročníku 2012/2013 obsadili spomedzi 16 tímov vynikajúcu 2. priečku. V 30 dueloch sa 19-krát tešili z víťazstva, šesťkrát si podelili body so súpermi a päťkrát okúsili trpkosť prehry. Na konto si pripísali 63 bodov. Strelci Baníka zaznamenali 59 presných zásahov do súperových brán, kalinovská obrana inkasovala 30 gólov.

Ako hodnotíte uplynulú sezónu z pohľadu jednotlivých zápasov?

Skryť Vypnúť reklamu

Po ďalšej sezóne sme starší a skúsenejší. Uplynulý ročník nám priniesol veľa radosti a v porovnaní so sezónou 2011/2012 aj viac pozitívnych zážitkov a úspechov. Verím, že to teší nielen mňa, ale aj našich hráčov, fanúšikov, sponzorov a priaznivcov. V ročníku 2011/2012 sme obsadili 3. priečku a zabezpečili si tak miestenku do Slovnaft Cupu. To nabudilo nielen našich hráčov, ale aj funkcionárov a sponzorov. Chceli sme tento úspech zopakovať, respektíve dosiahnuť ešte lepšie výsledky. Opätovná účasť Kalinova v Slovenskom pohári by potvrdila kvalitu jeho mužstva a tiež bola odzrkadlením systematickej práce v klube.

Zárukou kvality bolo aj to, že jesenný káder zostal v podstate nezmenený. Hráči boli vyhranejší, skúsenejší. K zmene došlo len v prípade Máča, ktorého sme vymenili za Romana Balaška z TJ Baník Ružiná, ktorý vystužil našu defenzívu. Jeho kvality sme využili aj v inej hernej činnosti mužstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Futbalová jar odštartovala so značným oneskorením, keďže bolo nepriaznivé počasie. Nechápem, prečo zväz neuvažuje, respektíve neuvažoval o odohraní niekoľkých kôl aj na jeseň 2012. Prvé tri kola sa tak museli dohrávať. Kládlo to veľké nároky najmä na kondičnú pripravenosť hráčov. Bolo potrebné, aby si zosúladili pracovné povinnosti s nabitým programom tréningov a zápasov. Napokon, na slovenské pomery odohrali futbalisti v máji veľa zápasov.

V minulosti som sa viackrát vyjadril, že súťaž, v ktorej Kalinovo aktuálne účinkuje, je náročná a najmä vyrovnaná. Každé mužstvo môže pozitívne prekvapiť a tiež sklamať. Od začiatku jari viacero tímov bojovalo o 2. priečku, najmä Kalinovo, Čadca, Dolná Tížina a Brusno. Futbalovú jar sme odštartovali pekným víťazstvom nad Žiarom (4:0). Nesmierne nás potešil plný bodový zisk u ašpiranta na 2. miesto, v Čadci (1:0). Potom sme dosiahli povinné domáce víťazstvo s posledným Zvolenom. 1. mája sme sa predstavili v Žiline, kde sa začiatok duelu pre finále SC posunul na 10.30 hod. V tomto dueli nás domáci prevýšili po všetkých stránkach. Prejavila sa výhoda B tímu, ktorý môže čerpať z corgoňligového kádra. Proti nám nastúpil aj Pečovský, člen reprezentačného kádra SR. Na tento zápas však chlapci rýchlo zabudli, pretože už 5. mája dosiahli trojgólové víťazstvo v Bytči (4:1). Podotýkam, že na jeseň sme s týmto súperom iba remizovali. 8. mája sme na domácom trávniku deklasovali Banskú Štiavnicu 5:1 a o štyri dni neskôr sme nedali žiadnu šancu Kysuckému Novému Mestu, ktoré sme zdolali rozdielom triedy (4:0). 19.5. sme cestovali do Brusna, ktoré v tom čase atakovalo 2. priečku. Jeho mužstvo je doplnené hráčmi Podbrezovej a B. Bystrice. Ich agresívny štýl nám veľmi nevyhovoval. Na ich tvrdosť a lojalitu rozhodcov, keď fauly domácich hráčov zostali nepotrestané, sa však nemôžeme vyhovárať. Prehrali sme 0:2. V ďalšom domácom dueli sme zdolali nebezpečnú Liptovskú Štiavnicu 2:0. Potom sme vycestovali do Krásna, ktoré patrí medzi najtvrdšie, až zákerne hrajúce mužstvá v súťaži. Dole klobúk pred chlapcami za dosiahnutú remízu 0:0. Posledné zápasy sezóny mužstvo zvládlo na výbornú – domáce víťazstvo nad Závažnou Porubou (5:0), výhra v Tisovci (3:1) a tiež víťazstvo nad banskobystrickým MFK 2:1. Rád by som vyzdvihol domáce víťazstvo nad Dolnou Tížinou 2:1, pretože podľa mňa to bol najkvalitnejší súper a zápas mohol uspokojiť aj tých najnáročnejších divákov.

Skryť Vypnúť reklamu

Po tejto stručnej analýze jednotlivých zápasov, s prihliadnutím na minimálne bodové straty, musím vyjadriť nesmiernu spokojnosť s predvedenou hrou a tiež s prístupom hráčov. Nesmieme zabudnúť, že sme malý klub a občasný pokles formy v niektorých dueloch je ospravedlniteľný. Takže veľká spokojnosť a veľké ďakujem našim hráčom, trénerovi, sponzorom a divákom, ktorí nám fandili. Najmä tým, ktorí nás pravidelne chodili povzbudiť aj na vonkajšie zápasy.

Ako hodnotíte jednotlivcov?

Nemám vo zvyku hodnotiť hráčov jednotlivo, pretože futbal je kolektívny šport a každý člen kolektívu je nesmierne dôležitý, či odohrá celý zápas alebo len niekoľko minút. Pre trénera je dôležité, že kedykoľvek zasiahne do zápasu hráč z lavičky, tak to nezmení koncepciu hry, ani nezníži jej kvalitu. V tomto duchu chceme pokračovať aj v blížiacej sa sezóne.

Tesne po skončení ročníka sa začalo hovoriť o možnom postupe Kalinova do III. ligy Východ...

Bolo jasné, že žilinské béčko nemá v súťaži konkurenciu. Nebolo však zrejmé, či bude chcieť postúpiť s prihliadnutím na pripravovanú reorganizáciu súťaže. Preto sme sa snažili podávať čo najkvalitnejšie výkony, aby sme boli pripravení aj na scenár, keď Žilina nevyužije možnosť postupu do III. ligy a zväz účasť v tejto súťaži ponúkne nám. Akceptačný list sme SsFZ poslali. Napokon sa však opak stal pravdou. Netvrdím, že sme nemali chuť vyskúšať si III. ligu. Nechcem, aby to vyznelo veľkohubo alebo nenásytne, ale našim futbalistom by som doprial vyššiu súťaž. Máme mladých hráčov, ktorých futbalová budúcnosť môže byť spojená s vyššou súťažou a v prípade ich dobrých výkonov aj s mužstvo pôsobiacim vo vyššej súťaži. Tiež máme starších, skúsenejších hráčov, ktorí sú už niekoľko rokov oporami mužstva a mohli by zaručiť úspechy aj v III. lige a tiež by si zaslúžili hrať túto súťaž. Predpokladám, že v III. lige by sme sa museli popasovať s ťažšími súpermi, v radoch ktorých nechýbajú hráči z vyšších súťaží. Naši futbalisti by tak získali nové, cenné skúsenosti. Pripraviť klub na vyššiu súťaž, najmä čo sa týka finančnej stránky (štartovné, zálohové platby na rozhodcov, cestovné náklady, strava pre hráčov, posilnenie kádra) určite nie je jednoduché. Nevadí, zostali sme v Majstrovstvách regiónu Stred, v súťaži, ktorá má svoju kvalitu a pre našich hráčov je tu ďalšia výzva potvrdiť svoje kvality. Dúfam, že zo svojich ambícií nepoľavia. Veď nás čaká asi najťažší ročník za posledné roky, pretože podľa dosiahnutých výsledkov budú mužstvá zaradené v rámci reorganizácie do ďalšieho ročníka 2014/2015. Počet adeptov na postupové priečky zaručujúce účasť v III. lige sa určite rozrastie. Takže to, čo sa nám nepodarilo v uplynulom ročníku, môže sa podariť v tom nastávajúcom. Preto budeme ešte viac potrebovať hlasivky našich fanúšikov a všetkých milovníkov dobrého futbalu z blízkeho i vzdialenejšieho okolia v našom areáli radi privítame. Budeme sa snažiť o to, aby sme ich nesklamali.

Letná príprava na novú sezónu odštartovala. Plánujete zmeny v kádri, nákupy hráčov, respektíve sa budete spoliehať na nosnú kostru skúsených hráčov z ročníka 2012/2013?

Letnú prípravu sme začali 1. júla v domácom prostredí. Našou snahou je vždy udržať káder. Máme záujem o hráčov, ktorým u nás skončilo hosťovanie a urobíme maximum pre to, aby sme ich opäť mohli privítať v našej kabíne. V Ružinej vypršalo hosťovanie Máčovi. Dúfam, že svoje kvality zúročí v prospech nášho mužstva tak, ako to robil na jeseň 2012. Bez gólov sa nedá vyhrávať. Jar sme dokázali uhrať aj bez neho, ale jeho prítomnosť by zvýšila konkurenciu v mužstve a k Hazuchovi, ktorý patril k najčastejšie skórujúcim hráčov, by pribudol ďalší stroj na góly. Plán prípravných duelov už máme vypracovaný – 10.7.: Kalinovo – Kremnička, 13.7.: LAFC – Kalinovo, 17.7.: Kalinovo – Fiľakovo, 20.7.: Tomášovce – Kalinovo, 27.7.: Kalinovo – Podbrezová „19“. Možno, že do prípravy zaradíme ešte jeden zápas. Do úvahy prichádza streda 24.7. O tom však futbalovú verejnosť budeme včas informovať. No a čo sa týka veľkých nákupov, tak na tie je potrebná hlboká peňaženka. V tejto dobe každý zápasí s nedostatkov voľných finančných prostriedkov. No a tiež si myslím, že veľké nákupy ešte nemusia byť zárukou úspechu. My uprednostňujeme hráčov, ktorí v prvom rade chcú hrať za nás klub, takých, ktorí si uvedomujú naše reálne možnosti a takých, ktorí budú pravidelne trénovať.

Čo sa týka funkcionárskych postov, udejú sa v kalinovskom Baníku zmeny?

Realizačný tím zostáva nezmenený. Čo ma však nesmierne teší, že okrem funkcionárov sa do zabezpečenia chodu klubu zapája čoraz širší okruh ľudí. Nechcem zbytočne filozofovať nad pojmom funkcionár. Je dôležité, že vždy sa nájde okruh ľudí, ktorí si nájdu čas a dokážu si sadnúť za jeden stôl v prospech klubu, hľadajú a nachádzajú východisko na riešenie úloh a problémov. Ja vždy hovorím, že kto chce, hľadá spôsob a kto nechce, hľadá dôvod. Som presvedčený, že konsenzus týchto ľudí sa pozitívne prejavuje na dobrých výsledkoch mužstva, pretože hráči potrebujú podporu aj vtedy, keď sa im nedarí. Zároveň ich však treba adekvátnym spôsobom upozorniť na ich chyby, nesplnené očakávania.

Čo vás počas sezóny najviac potešilo a naopak, najviac sklamalo?

Na to som už čiastočne odpovedal pri predošlých otázkach. Čo ma však nesmierne teší, je súdržnosť nášho kolektívu, dobrá kombinácia mladších a starších hráčov. Tiež ma teší pomerne vysoká účasť divákov na domácich zápasoch, čo je tiež zrkadlom záujmu o náš klub. Viac by som sa potešil, keby sa nám vďaka ďalším sponzorom podarilo vylepšiť podmienky pre hráčov a zvýšiť úroveň ich pripravenosti na zápasy, aby sme mohli našim divákom poskytnúť pekné športové zážitky a tiež pritiahli do nášho klubu šikovných a talentovaných futbalistov zo širšieho okolia. Tu nemôžem zabudnúť na všetkých tých, ktorí svojou prítomnosťou a aktivitami pomohli nášmu klubu, hráčom. Tiež nesmiem zabudnúť na také „maličkosti“, akými sú usporiadatelia, hospodári starajúci sa o ihrisko, výbavu hráčov a samozrejme na sponzorov. Sme malý a skromný klub. Potešíme sa každej maličkosti, ktorá pomôže nášmu klubu. No a čo ma už mohlo sklamať, keď sme skončili na 2. mieste a máme zaručenú účasť v Slovenskom pohári? Sklamalo by ma, keby sme v budúcom ročníku neobsadili priečku zaručujúcu postup do vyššej súťaže.

a.jpg

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 872
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 981
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 629
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 431
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 687
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 583
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 273
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 224
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 196
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 064
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Podvodníci si chcú prilepšiť na úkor predávajúcich, prišli s vymysleným poplatkom

Keď predávajúci zistí, že informácia o depozite je falošná, podvodník zvyčajne prestane komunikovať.

Ilustračné foto.

Covid stopol trhy, tak si otvoril vlastné, Vlado z Drahovej sa originálne vynašiel

Jediné trhy, ktoré v našej krajine fungujú nepretržite už od konca októbra, sú v Drahovej. Ide však o recesiu.

Vlado nezaprie dušu dobrodruha. Srší humorom a je skutočne pohostinný.
Nový primátor Hnúšte Roman Lebeda chce, aby sa vzdelaní a šikovní ľudia vrátili do svojho rodiska.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Banskej Bystrici nahlásili hromadné prepúšťanie 1 486 zamestnancov

Ohrození sú zamestnanci z oblasti poštových služieb, ide o avizované prepúšťanie v Slovenskej pošte.

Informácie o skríningovom testovaní v Martine

Zatiaľ je v meste k dispozícií deväť funkčných odberových miest, celoplošne sa v metroplote Turca bude testovať najmä počas víkendu.

Prievidza sa pripravuje na skríningové testovanie

Mesto počas víkendu predbežne plánuje vytvoriť 25 odberných miest. V článku nájdete ich zoznam.

Už ste čítali?