TVRDOŠÍN. Siedmi statoční sú dnes vďaka rovnomennému filmu oveľa známejší ako sedmopočetníci, hoci pre nás Slovákov sú tí druhí omnoho významnejší. Veď boli pri zrode hlaholiky, prvého písma na záznam staroslovienčiny, ktoré tvorilo základ našej vzdelanosti a kultúry.
Sedmopočetníci alebo aj Siedmi svätí je súhrnné označenie pre sv. Cyrila a Metoda a ich piatich najvýznamnejších žiakov - sv. Gorazda, Klimenta Ochridského, Nauma, Sávu a Angelára. Tohto roku si pripomíname 1150. výročie príchodu solúnskych bratov na Veľkú Moravu, čo je príležitosť na vydanie viacerých publikácií s touto tematikou.
Jednou z nich je aj zbierka básní oravského, presnejšie lokčianskeho rodáka Štefana Baláka. Vzdal ňou poctu práve sedmopočetníkom. Knižka je ilustrovaná kresbami Jozefa Cincíka.
Pocity a myšlienky
Zásadná udalosť našej histórie podnietila Baláka, aby spôsobom sebe vlastným, teda vo veršoch, vyjadril pocity a myšlienky, ktoré sa mu s celou cyrilo-metodskou misiou spájajú. V jednej zo 41 básní zbierky píše: „Kráčam po ulici / a pri mne sedmopočetníci / vo všetkých vzrastoch a pádoch, / v pokore, / ktorá dvíha hore - / sýti Slovenov, / lebo trpia hladom po rodnej reči, / po viere.“
Autor tematizuje viaceré postavy tej doby, kladné i záporné, okrem samotných sedmopočetníkov či neslávne známeho pasovského biskupa Vichinga napríklad i osvieteného byzantského cisára Michala III: „pri vyprevádzaní misie / solúnskych bratov / povedal: - Posielam Rastislavovi to, / čo je teraz v mojom paláci najcennejšie. / Sú to dary ducha, / knihy v rodnej reči Slovienov. / Čokoľvek k nim pridám, / pekné kuše, / prstene, / to je iba priateľský pozdrav. / Ale knihy – knihy sú darom srdca, / z nich budú Slovieni žiť / dlhé veky.“
Žiaci Cyrila a Metoda
Aj keď cyrilo-metodská misia trvala na našom území len 18 rokov a namiesto hlaholiky sa u nás nakoniec presadila latinka, význam tejto misie je pre naše dejiny nezmazateľný. Jej výsledkom je i prvá báseň napísaná v spisovnom staroslovienskom jazyku Proglas, ktorý je dielom Konštantína Filozofa (Cyrila) a je predslovom k staroslovienskemu prekladu biblie.
V roku 885 boli žiaci Cyrila a Metoda, ktorí sa vzdelávali vo Veľkomoravskom učilišti, a historické pramene uvádzajú, že ich bolo až 200, z Veľkej Moravy vyhnaní a usadili sa v Ochride, dnešnom západnom Macedónsku.
Uctievanie Svätých Sedmopočetníkov je rozšírené najmä u grékokatolíkov a vo východnej pravoslávnej cirkvi. Ich sviatok pripadá na 27. júla, v rímskokatolíckej cirkvi je to sviatok sv. Gorazda a spoločníkov. Historik Andrej Škoviera o Sedmopočetníkoch píše: „Zaslúžili by si iste viac našej pozornosti a úcty, veď stáli pri zrode samostatnej cirkvi na našom území, pri zrode našej kultúry a vzdelanosti. Dlhé roky sa napriek úkladom a nepriazni namáhali pri odovzdávaní viery našim predkom a pri budovaní cirkvi medzi Slovanmi u nás i na Balkáne.“ Knižka Štefana Baláka sa o tú úctu a pozornosť usiluje.