TVRDOŠÍN. Keby bol Victor Hugo Slovákom, svet by dnes o ňom nevedel, napísala raz René Mikušová, Francúzka, manželka slovenského diplomata. Stano Dusík je Slovákom a svet o ňom vie. Len preto, že žije a tvorí v zahraničí.
Doma
Ako umelec sa Stano Dusík prejavoval najprv v komornej tvorbe a knižných ilustráciách, ktoré tlaku komunistického režimu odolávali ľahšie než monumentálna tvorba. Už počas štúdií získal v roku 1969 Cenu Matice slovenskej za ilustrácie Shakespearovho Hamleta a postupne viacero medzinárodných a národných ocenení.
V roku 1982 mal šťastie, komunisti ho aj s rodinou vyhnali z republiky. Vraj preto, že nechcel vstúpiť do Komunistiskej strany. Zakotvil vo Florencii - kolíske umenia.
„Stopy po ňom - maľby klenieb v rodnom bolerázskom kostole a kostole sv. Heleny v Trnave komunisti síce zatreli, no nemohli zabrániť tomu, aby sa Stano Dusík v slobodnom svete stal poslom skutočného kresťanstva a slovenského Slovenska,“ povedala kurátorka výstavy Daniela Suchá.
Vonku
Stano Dusík sa presadil nielen ako maliar a grafik, ale aj ako pedagóg, organizátor kultúrneho života Slovákov v zahraničí, sochár a vynikajúci knižný ilustrátor. Jeho maliarska tvorba je orientovaná prevažne na sakrálnu maľbu a výzdobu kostolov.
Z množstva samostatných a viac ako deväťdesiatich skupinových výstav, na ktorých Dusík prezentoval svoje dielo, spomla Daniela Suchá dve. Samostatnú, ktorú zorganizovalo mesto Rím a Vatikán v Múzeu talianskeho národného obrodenia v roku 2000, na ktorej umelec predstavil monumentálne diela s biblickými výjavmi od Noemovej archy cez ukrižovanie, zmŕtvychvstanie, nanebovstúpenie až po Apokalypsu.
V roku 2002 sa zas Dusík podieľal na kolektívnej výstave Človek a jeho náboženská dimenzia v Európe inštalovanej vo výstavnom pavilóne na Svätopeterskom námestí v tzv. krídle Karola Veľkého.
V Tvrdošíne
Od ceny Karola Veľkého cez Zlatý florenský dukát až po slovenskú cenu Fra Angelica za prínos kresťanskej kultúre - tak by sa dal stručne zhrnúť veľký počet honosných ocenení majstra Dusíka.
Jedným z iniciátorov na vystavenie tvorby svetoznámeho umelca na Orave bol Albín Maslaňák z Oravského Veselého. „Spoznali sme sa pred rokmi v Taliansku, oslovil ma dielom i ľudsky. Rád som prijal jeho pozvanie na vernisáž v Primaciálnom paláci, on zas rád prišiel na Oravu.“
Výstava v Art galérii Schürger v Tvrdošíne sa koná pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. Záštitu nad ňou prevzal spišský biskup Štefan Sečka.