V jeho rajóne deti rodia deti, je tam svrab i vši

Pôsobí v obciach, kde sa každodenne stretáva s biedou. Jeho pacienti žijú v katastrofálnych podmienkach. Detský lekár Dušan Rybár prízvukuje, že ak tento problém čo najskôr vláda nevyrieši, ešte viac sa bude prehlbovať.

Rajónom lekára Dušana Rybára sú obce, kde až 92% obyvateľov tvorí rómska populácia.Rajónom lekára Dušana Rybára sú obce, kde až 92% obyvateľov tvorí rómska populácia. (Zdroj: ZITA SURÁKOVÁ)

Pôsobí v obciach, kde sa každodenne stretáva s biedou. Jeho pacienti žijú v katastrofálnych podmienkach. V domoch, kde nie je elektrina a ani voda. Detský lekár Dušan Rybár si na to zvykol. Pomáha, ako vie. Prízvukuje však, že ak tento problém čo najskôr vláda nevyrieši, ešte viac sa bude prehlbovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

VYŠNÉ VALICE. V utorok okolo štvrtej hodiny ráno zomrelo vo Vyšných Valiciach, v obci v okrese Rimavská Sobota, ani nie mesačné dieťa. Dievčatku už nevedela zachrániť život ani rýchla zdravotná pomoc. Pravdepodobne išlo o syndróm náhleho úmrtia, ktorý dojčatá ohrozuje do jedného roku ich života. Takýchto prípadov majú podľa hovorkyne Márie Faltániovej viac. Skúsenosti s nimi má aj Dušan Rybár, detský lekár z Rimavskej Seči.

SkryťVypnúť reklamu

„Práve včera som bol pri pitve pätnásťdňového dieťaťa z Lenartoviec. Vážilo necelý kilogram a pol. Jeho matka prišla do poradne pre tehotné ženy až v ôsmom mesiaci tehotenstva. Keď jej odtiekla plodová voda, bola zelenej farby, to znamená, že matka trpela infekciou. Tá sa mohla preniesť aj na bábätko,“ hovorí detský lekár.

Deti rodia deti

Jeho rajónom sú obce, kde až 92% obyvateľov tvorí rómska populácia. V roku 2012 sa v rajóne, v ktorom pôsobí, narodilo 76 detí. Takmer všetky, okrem troch, porodili rómske mamičky.

„Tieto deti sa rodia do žalostných podmienok. Naša najmladšia mamička má štrnásť rokov. Sexuálny život u tohto etnika začína v trinástich, ba možno ešte aj skôr. Deti sa rodia takmer deťom, ktoré sa nevedia o ne postarať. Keby nie ich starých mám, úmrtnosť detí by bola ešte vyššia,“ hovorí lekár, ktorý má na starosti Rimavskú Seč, Janice, Zádor, Čakov, Ivanice, Číž, Lenartovce, Vlkyňu a Chanavu. V posledne menovanej osade pozná rodinu, kde má matka až desať detí. Tri ženy sa tu starajú o vyše dvadsať detí. Jedna z nich napríklad porodila dieťa, ktorého otcom bol jej príbuzný.

SkryťVypnúť reklamu

„Už možno o dva týždne odovzdajú týmto rodinám do užívania novú dvojbytovku. Vymizne tak posledná rómska osada v mojom regióne. Ja tejto bytovke dávam životnosť sedem rokov. Nasťahujú sa do nej ľudia, ktorí doteraz žili v chatrčiach bez vody a elektriny. Nepoznajú iný spôsob života. Na nové podmienky si ťažko zvyknú. Je mi to ľúto, ale je to tak,“ myslí si Rybár.

Očkovať chodia priamo do terénnu

Vďaka očkovaniu sa mu podarilo u svojich pacientov zlikvidovať osýpky, mums, ovčie kiahne i žltačku.

„No keďže v týchto rodinách absentuje hygiena a deti sa tu hrajú s túlavými psami, mačkami, nemajú vodovod, elektriku, je tu veľmi rozšírený svrab, vši i hlísty. Časté sú medzi nimi hnačky a žalúdočné problémy. Táto téma nie je na verejnosti obľúbená, ale treba o nej hovoriť,“ hovorí lekár, ktorý chodí svojich pacientov očkovať priamo do ich domovov. Do terénu chodí aj so svojou zdravotnou sestrou, pretože jeho pacienti by za ním neprišli. „V minulosti to bolo lepšie zorganizované. Pediater chodil do rómskych štvrtí spolu s gynekológom. Ako sa gynekológovia osamostatnili a stali sa z nich súkromníci, toto už nefunguje. V súčasnosti sa často stáva, že gynekológ vidí mamičku len na pôrodnej sále. Za deväť mesiacov nenavštívi gynekologickú poradňu ani raz,“ tvrdí lekár.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôverí sa, že práve dnes mu volala mamička, či si môže prísť pre dieťa, ktoré dva týždne ležalo v nemocnici a nikto sa oň nezaujímal.

„Povedal som jej, že môže, ale nech si prinesie aj rakvičku. Pozitívne však je, že sa znížil počet utekajúcich matiek z pôrodnice. „To preto, lebo sa zaviedli pravidlá, že žena, ktorá svojvoľne opustí nemocnicu, nedostane jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa.“

Podľa neho ženy z pôrodnice utekajú preto, lebo sa boja, čo je doma. Čaká ich tam ďalší húf detí a manžel, ktorý si veľmi rýchlo nájde za ne náhradu.

Delegát z Kostariky ostal šokovaný

Prešovský a Rimavskosobotský okres patria medzi tie extrémy, kde sú obce, v ktorých sú majoritnou väčšinou obyvateľov Rómovia. Aj Rimavská Seč je priam modelovým príkladom.

„Pre mnohých lekárov by bola strašiakom, pre mňa bola výzvou. Nastúpil som sem pred viac ako tridsiatimi rokmi. Zažil som tu všeličo. Raz sem prišiel jeden lekár UNICEF-u. Keď to delegát z Kostariky videl, povedal, že sem pošle lekárov bez hraníc. Naozaj sú tu štvrte, ktoré pripomínajú rozvojové krajiny,“ hovorí Rybár, ktorý je aj odborníkom pre problematiku rómskeho etnika v Detskom fonde Organizácie spojených národov.

Rybár už videl veľa detí pohryzených od potkanov. „Dokonca som mal batoľa, ktorému potkan odhryzol takmer celý nos,“ hovorí. Pri domoch, v ktorých bývajú jeho pacienti, sa odpadky kopia a sú rajom pre hlodavce. Pediater v rómskej komunite musí byť nielen dobrým lekárom, ale aj psychológom či gynekológom.

Stratili pracovné návyky

„Situácia sa v mnohých rodinách zhoršuje z roka na rok. Ak tento problém systémovo nevyrieši vláda, tlačíme si ho pred sebou ako časovanú bombu,“ tvrdí Rybár.

S Rómami to vraj ide dolu vodou od deväťdesiatych rokov. Zanikli družstvá, kde sa mohli zamestnať aj so základným vzdelaním, postupne skrachovali výrobné fabriky, znížili sa sociálne dávky, zvýšila sa nezamestnanosť a Rómovia za štvrťstoročie úplne stratili pracovné návyky.

„Pre niektorých sa stali jediným zdrojom príjmu prídavky na deti, a tak ich plodia, aby mali z čoho žiť,“ hovorí lekár, ktorý už roky pomáha prežiť tým najbiednejším.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 515
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 825
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 635
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 787
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 339
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 443
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 743
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu