Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Marián Süttő: Mám rád lokálpatriotizmus

Nový tréner Ružinej má pred sebou veľkú výzvu. Jeho zverenci môžu Novohradu prinavrátiť II. ligu.

Kormidelník Tj Baník Ružiná Marián Suttő sa netají postupovými ambíciami.Kormidelník Tj Baník Ružiná Marián Suttő sa netají postupovými ambíciami. (Zdroj: MARCELA BALLOVÁ)

Na slovíčko s novým trénerom TJ Baník Ružiná Mariánom Süttőom.

RUŽINÁ. TJ Baník Ružiná v uplynulom ročníku premiérovo okúsila II. ligu. Už čoskoro bude mútiť treťoligové vody. Do jesenných bojov vyrazí pod vedením nového trénera. V malej novohradskej obci zakotvil Marián Süttö, ktorý svoj trénerský rukopis zanechal v Nitre, Seredi, Vrábľoch i zlatomoraveckom ViOne. Má za sebou aj bohatú hráčsku minulosť, keďže hájil farby FC Nitra, MFK Dubnica i ŠK SFM Senec. Tiež zasiahol do bojov v Európskom pohári. Dnes sa netají tým, že by bol rád, keby sa Ružinej podarilo prinavrátiť do Novohradu II. ligu.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred príchodom do Ružinej ste boli kormidelníkom zlatomoraveckého staršieho dorastu. Čo rozhodlo o tom, že ste sa rozhodli prijať ponuku TJ Baník?

Momentálne ma situácia v Zlatých Moravciach dosť prekvapila. Vo ViOne ma naštartovala myšlienka urobiť perspektívnu mládež. Podľa mňa práca s tamojším starším dorastom bola plodná, pretože šesť hráčov sme dali do áčka. Nechcem, aby to bolo chápané z toho hľadiska, že nie sú hráči, prišla kríza, že sú drahí hráči a tak sme siahli po mládeži. Postúpili sme do dorasteneckej ligy, boli tam naozaj kvalitní hráči, takže ako som spomenul, myšlienka práce s mládežou vo ViOne ma oslovila. Futbalová verejnosť určite vie, že v tomto športe nie sú prehnané podmienky, kluby okresávajú svoje rozpočty. Škrty prišli aj v Zlatých Moravciach a v podstate sa tam rozhodli ísť inou cestou, ako som ja očakával. Napokon som zostal doma, no a prvá ponuka prišla od vedenia TJ Baník. Okrem toho v Ružinej hráva jeden z mojich top kamarátov Jano Štajer. Tiež ma oslovil zámer oživiť po zostupe z II. ligy tunajší futbal, no a myšlienka, že druholigovú príslušnosť si môžu vybojovať viac, ako len jedno - dve mužstvá, vzhľadom na reorganizáciu súťaží, je tiež veľmi zaujímavá.

Skryť Vypnúť reklamu

Ružiná sa po roku vracia do III. ligy Východ. Poznáte túto súťaž?

Musím sa priznať, že túto súťaž nemám až tak detailne zmapovanú. Preto som rád, že v klube sú ľudia, ktorí s ňou skúsenosti majú.

Pred vami je zaujímavá výzva, keďže Ružiná má šancu opäť prinavrátiť Novohradu II. ligu. Najbližšie sa táto súťaž hrá na Gemeri. Jej dlhoročným účastníkom bol LAFC, ktorý z nej vypadol v sezóne 2011/2012 a v uplynulom ročníku zostúpil aj z III. ligy Východ...

- Do Ružinej som prišiel s jednoznačným zámerom postupu do II. ligy. Myslím si, že aktuálne je tu ten najlepšie vymyslený model, aký mohol byť. III. liga je zaujímavá z hľadiska ekonomického aj športového, je tu priestor na presadenie sa mladých hráčov, myšlienka postupu je pre nás veľmi motivačná, no a ja budem rád, keď sa nám ju podarí dotiahnuť do úspešného konca. Teší ma, keď futbal napreduje a keď môžeme fanúšikom ponúknuť pekné športové divadlo. Ja určite spravím pre to maximum, aby sa nám podarilo naše predsavzatia naplniť.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže ste maximalista?

Tak v tomto možnože futbalovú verejnosť sklamem, ale maximalista nie som. Život treba brať taký, aký je. Párkrát som už balansoval na hrane takých situácií, keď som sa sám seba spytoval, o čom vlastne ten futbal je. Samozrejme, že tréning a najmä samotné zápasy ma vtiahnu do futbalového virvaru, tiež k športu patria aj emócie. Mňa však predovšetkým zaujíma skutočnosť, či to, čo produkujeme na tréningu, dokážeme zopakovať aj v zápase. Keď tomu tak je, tak na lavičke neobsedím, ale teším sa spolu s divákmi. No a keď tomu tak nie je, tak dokážem byť aj nepríjemný. Potom si sám sebe hovorím, že či má vôbec zmysel hádať sa s niekým, kto nie je schopný splniť svoj limit. Je to moja práca, aby som si vybral hráčov, ktorým budem dôverovať a budem vedieť, že v majstrovskom zápase zo seba vydajú maximum. Dosť často mám problém s hráčmi, ktorí ťažko znášajú kritiku. Povedal by som, že na Slovensku máme na to špecialistov. Podľa mňa však kritika svojím spôsobom pomáha a je istým motivačným prvkom. Len ju treba vedieť prijať. Ja tiež viem prijať kritiku od majiteľov klubu, keď mi vytknú veci, ktoré sa dali spraviť lepšie. Samozrejme, že musí byť opodstatnená.

Tréner sa musí vedieť zžiť s hráčskou kabínou, ktorú, ako sme už spomenuli, môže rozdeliť kritika, no a aj peniaze vedia urobiť svoje ...

Jedným z mojich hlavných cieľov je vytvoriť z tunajšej futbalovej partie jednoliaty celok, ktorý bude ťahať za jeden koniec povrazu. Hráči sa musia na tréningoch stretávať s radosťou a vedieť, na čo sem vlastne chodia. Možnože je určitým hendikepom, že v Ružinej je málo hráčov z tohto regiónu. No je jasné, že v kádri môžu byť len tí, ktorí výkonnostne na III. ligu majú a ako som už spomenul, nechceme byť len do počtu, ale máme postupové ambície. Takže skúsených hráčov potrebujeme. Na druhej strane však viem, že hráči, ktorí sem prídu odinakiaľ, nemusia byť až tak zapálení pre farby Ružinej. Mojím veľkým problémom je to, že žoldnierov nenávidím. Mám tým na mysli takých hráčov, ktorí len prídu a pýtajú si peniaze, po prehratom zápase zmiznú, vystúpia kdesi o 250 km ďalej a už len kritizujú klub, ktorého farby hája a nedokážu si priznať svoj podiel viny. Mám rád lokálpatriotizmus. Takže aj keď som z Nitry, aktuálne som zapálený pre Novohrad, presnejšie pre Ružinú a akceptujem všetkých tých, ktorí s týmto klubom cítia.

Máte za sebou hráčsku minulosť. Beriete to pri trénerskej práci ako plus?

Bez hráčskej minulosti by som trénerom určite nebol. Samozrejme, sú aj tréneri, ktorí majú trebárs len pedagogické vzdelanie a venujú sa futbalu. Beriem to a nikomu krídla neutínam. Osobne si však myslím, že byť trénerom bez hráčskej minulosti je veľmi ťažké. Veď aké je to nepoznať kabínu, nevedieť, čo všetko musí hráč vynaložiť na to, aby sa dosiahlo víťazstvo, vedieť, ako hráč strávi prehru. Okrem toho hráčska minulosť prináša množstvo kontaktov, ktoré sú vo futbale veľmi dôležité.

Vzhľadom na blížiacu sa sezónu je najvyšší čas uzatvoriť káder. Očakávate v Ružinej výraznú migráciu hráčov alebo budú už len „kozmetické“ úpravy?

V Ružinej som len druhý týždeň a zatiaľ (poznámka redakcie: do 17.7.) som videl len dva prípravné zápasy, pričom jeden som koučoval. Káder určite treba ešte vystužiť. Privítam skúsených hráčov, no rád pracujem aj s mladými, ambicióznymi futbalistami. Hráčov treba najprv vyskúšať, až potom padajú konečné verdikty. Dôležité je, aby posilnenie bolo správne. V tomto smere spolupracujem s viacerými ľuďmi, máme aj skúsených hráčov, no tu nastupuje aj otázka financií. To by som však neriešil, pretože tvrdím, že hráči musia mať dobrú motiváciu a musia sa vedieť predať, teda ukázať sa, podávať dobré výkony, aby prišli zaujímavé ponuky. No a práve na rozlet mladých hráčov je tu dobrá medzistanica. Letná príprava je krátka, treba sa vedieť správne nabudiť a tiež skĺbiť tréning s oddychom a relaxom. Samému by sa mi to však ťažko podarilo, takže musím mať okolo seba ľudí, ktorým budem môcť dôverovať.

V Ružinej sú skúsení hráči, ktorí už čo–to preskákali vo vyšších súťažiach, vedia, ako funguje tunajší futbal..

Je tu Tomáš Boháčik, ktorí sa etabluje v pozícii hrajúceho manažéra, čiže má to zložitejšie. Viem, že denne vybavuje telefonáty týkajúce sa futbalovej legislatívy, no ako hráč bude musieť byť skoncentrovaný na to, čo od neho vyžadujem ja. Medzi skúsených patrí aj Andy Kamendy, no tu ma pri prezeraní štatistík z uplynulého ročníka zarazilo, že ani raz neskóroval. Máme kvalitného stopéra Štajera, no a je tu i Mário Michalík, ktorý je tunajšej futbalovej verejnosti veľmi dobre známy. Na tréningoch som videl, že nám môže pomôcť a preto budem rád, ak naďalej zostane našou brankárskou jednotkou. Sú tu aj ďalší noví hráči, ktorí sa javia veľmi perspektívne. Spomeniem štvorlístok mladých českobudějovických odchovancov Dvořáka, Cihlára, Rosuleka a Novotného. Ich veľkou výhodou je, že hrali ligovú súťaž juniorov, ktorú považujem za veľmi dobrú a na Slovensku chýba. Určite by som dvoch z nich uvítal v našej základnej zostave, no zatiaľ je ich pôsobenie v Ružinej v štádiu riešenia. Po prípravnom dueli v sobotu (20.7.) by som káder rád uzavrel, no realita na Slovensku je taká, že aj po prvom či druhom majstrovskom kole ešte prebiehajú úpravy v kádroch. Viem však, že pred dobrým hráčom dvere nezatvárame a lajdák ich má otvorené tiež, ale preto, aby rýchlo od nás vypadol. Hráči musia hrať s vedomím, že chceme, aby sa Ružiná do II. ligy vrátila, pretože táto súťaž určite bude mať cveng.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 4. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 5. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 6. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 7. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 8. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 3. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 4. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 6. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 7. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 850
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 6 760
 3. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 6 646
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 176
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 506
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 3 460
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 421
 8. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 771
 9. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 2 741
 10. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 369

Blogy SME

 1. Róbert Lelko: Cesta domov
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 21. - Heroické dobývanie Antarktídy - Robert Falcon Scott - Expedícia Discovery
 3. Ján Marton: Za Bíreša ide veterinárna činnosť a kontrola potravín ku dnu. Kolaps sa dá očakávať.
 4. Marián Kozák: "Konečne normálny život"
 5. Věra Tepličková: Všichni jsou už v Dubaji, co na Slovensku, co tady?
 6. Štefan Vidlár: 613 a 363
 7. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis)
 8. Anton Kovalčík: Ublíženejší vyhráva.
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 483
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 121
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 10 453
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 250
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 679
 6. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 4 702
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 557
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží 4 395
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Mestský cintorín v Poltári.

Pribudnú hrobové aj urnové miesta.


SITA 7 h
Mimel Lučenec vs. MIBA Banská Bystrica

Zverenci trénera Mariana Berkyho si poradili s tabuľkovým súperom. Zápas odhalil, na čom potrebujú Lučenčania ešte popracovať.


22. okt
Členovia Katsudo klubu Lučenec počas Svetového dňa džuda v roku 2018

Mladé nádeje lučenecké klubu vyrazia spolu s trénermi do ulíc nášho mesta.


22. okt
Kultúrny dom v Slanej Lehote.

Rekonštrukcia má prispieť k zintenzívneniu kultúrnospoločenského života v tejto mestskej časti.


SITA 22. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V nákupnom vozíku sa nachádzalo viac ako 150 položiek v hodnote takmer 500 eur.


SITA 12 h

Naháňačka a skrývačka po hornooravskom regióne trvala takmer týždeň. Viacerí chlapi si pri nej museli vyhrnúť rukávy.


17 h

V chate sa nachádzalo jedenásť ľudí.


10 h

Smrad by mal pominúť do niekoľkých dní.


22. okt

Blogy SME

 1. Róbert Lelko: Cesta domov
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 21. - Heroické dobývanie Antarktídy - Robert Falcon Scott - Expedícia Discovery
 3. Ján Marton: Za Bíreša ide veterinárna činnosť a kontrola potravín ku dnu. Kolaps sa dá očakávať.
 4. Marián Kozák: "Konečne normálny život"
 5. Věra Tepličková: Všichni jsou už v Dubaji, co na Slovensku, co tady?
 6. Štefan Vidlár: 613 a 363
 7. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis)
 8. Anton Kovalčík: Ublíženejší vyhráva.
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 483
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 121
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 10 453
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 250
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 679
 6. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 4 702
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 557
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží 4 395
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu