LUČENEC. Motoristom v okrese Lučenec odovzdali dnes do užívania takmer 10 kilometrov opravených ciest v správe Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Ako povedal predseda BBSK Vladimír Maňka, na komplexnú opravu ciest kraj peniaze nemá. Nateraz vytypovali najkritickejšie úseky, ktoré financovali z európskych fondov.
Regionálna správa ciest ukončila opravu úsekov ciest Lučenec - Vidiná, Lučenec - Boľkovce, Halič - Polichno, Divín - Ružiná, Mýtna - Šuľa, Lučenec - Tomášovce, Mikušovce spojka, Prša - Poltár, Fiľakovo - Abovce a Fiľakovo - Biskupice. "Nie je to veľa, ale sú to úseky, ktoré robili vodičom najväčšie problémy. Banskobystrický kraj má v správe vyše 2500 kilometrov ciest a 1041 mostov. Keby sme chceli komplexne riešiť ich opravu, potrebovali by sme 261 miliónov eur. V tejto súvislosti vyvíjame iniciatívu na zmenu prerozdeľovania daní, pretože súčasný stav je veľmi nespravodlivý. V porovnaní s Bratislavským samosprávnym krajom sa napríklad staráme o niekoľkonásobne viac kilometrov ciest, pričom z dane z motorových vozidiel dostávame zlomok. Nateraz sa peniaze usilujeme získať z európskych fondov," povedal Maňka.
Investíciu do opravy ciest uvítali aj zástupcovia dotknutých samospráv. Primátorka Lučenca Alexandra Pivková poznamenala, že aj samotné mesto sa snaží postupne opravovať cesty vo svojej správe. "Samozrejme tiež to nedokážeme urobiť naraz. Veľmi si však vážime, že BBSK zaradil tieto úseky do svojho plánu a že sa ich podarilo opraviť. Sú to časti ciest, kde je frekvencia ich zaťaženia a využitia veľmi vysoká," dodala primátorka Lučenca.
Centrum Fiľakova je v súčasnosti už tiež bez výtlkov. "Konečne je to také, ako má byť. Fakt je, že tá cesta nebola stavaná na takú dopravu, aká je dnes, ale podnikatelia si nateraz nemusia ničiť svoje autá a nervy a môžu sa venovať najmä podnikaniu," doplnil primátor Fiľakova Jaromír Kaličiak.
Nadšenie z opravy cesty neskrýval ani starosta obce Mikušovce Imrich Ágošton. "Normálnej cesty sme sa dočkali po 30 rokoch. Od Lučenca sme vzdialení tri kilometre a väčšina našich obyvateľov tam dochádza do práce. Musím povedať, že prvá etapa po mäsokombinát už bola hotová v roku 2011. Za túto časť sme bojovali aj petíciou medzi obyvateľmi našej obce," doplnil Ágošton.