LUČENEC. Už tri týždne sužujú Slovensko tropické teploty. Kým dovolenkári sa horúčavám tešia, záhradkári nadávajú, starší ľudia i zvieratá trpia. Meteorológia zaznamenali v pondelok na Slovensku štyri teplotné rekordy. Pripísal si ho aj Lučenec, kde vystúpila teplota na 36,2 st. Celzia. Touto hodnotou bol prekonaný rekord 35,4 st. Celzia z roku 2005.
Úradníci mohli ísť domov skôr
Pre vysoké horúčavy upravili samosprávy v jednotlivých mestách pracovný čas. Úradníci z Rimavskej Soboty odchádzali až do pondelka domov už o 13-tej hodine.
„Vedúci jednotlivých oddelení si však mali zabezpečiť, aby chod úradu zostal zachovaný až do 17-tej hodiny. Keďže naša budova je z materiálu, ktorý sa dokáže mimoriadne prehriať, teplota v niektorých kanceláriách bola naozaj neúnosná,“ hovorí prednosta Mestského úradu v Rimavskej Sobote Štefan Szántó.
Skrátený pracovný čas mali aj zamestnanci Mestského úradu v Lučenci. „Vedúci jednotlivých oddelení určili, kto v práci zostane a komu umožnia odísť už o 13-tej hodine. Týkalo sa to tých kancelárií, kde nie je klimatizácia,“ povedala hovorkyňa mesta Mária Bérešová.
Medzi ďalšími opatreniami bolo aj polievanie ulíc, podľa potreby aj dvakrát denne. V niektorých mestách a obciach vyzývali ľudí prostredníctvom rozhlasu, aby sa nezdržiavali na priamom slnku.
„V sobotu a v pondelok mi zo Slovenského meteorologického ústavu prišla výstraha 3. stupňa pred vysokými teplotami. Upozorňoval som ľudí obecným rozhlasom, aby nevychádzali von a dodržiavali pitný režim,“ hovorí Gabriel Rácz, starosta Veľkej nad Ipľom.
Dôchodkyňa horúčavy presedela pri knihe
Tropické horúčavy ľudia trávili po svojom. 68-ročná rodáčka z Modrého Kameňa napríklad v týchto dňoch vstávala o piatej ráno, aby stihla poliať záhradu. „Keby som polievala neskoršie, slnko by spálilo rastlinám listy. Vodu beriem z potoka. Má ideálnu teplotu. Keby som nemala blízko potok, nepolievala by som. Voda je drahá. Mám veľkú záhradu a kým ju celú polejem, trvá mi to aj dve hodiny,“ hovorí pani Anna.
Keďže má problémy so srdcom, celý deň sa radšej zdržiava v dome. „Na krk si dám mokrú utierku a čítam. Cez tieto horúčavy som prečítala už päť kníh,“ hovorí Anna.
Pán Ján Matuška z Ľuboreče ešte pred prázdninami napustil vnúčatám bazén. „Hoci mám už 75 rokov, aj ja sa v ňom zvyknem osviežiť. Toto počasie nie je normálne, veď už pred deviatou hodinou ráno je 27 stupňov. Človeku ani jesť nechutí. Najlepšie sú v týchto horúčavách chladené červené dyne,“ hovorí pán Ján.
Marián z Dolnej Strehovej je celý deň na slnku. „Robím na stavbe, takže som už spálený na uhoľ. Večer si chodím zaplávať na priehradu pri Ľuboreči. Tam sa schladím a hneď mi je lepšie,“ hovorí Marián.
Aj zvieratá môžu dostať úpal
V týchto horúčavách trpia nielen ľudia, ale aj zvieratá. „Aj pre ne je dôležitý pitný režim. Zviera by malo mať neustály prístup k čerstvej vode. Majitelia by ich nemali nechávať na priamom slnečnom žiarení, či nebodaj v aute na parkovisku,“ upozorňuje veterinár z Lučenca Jaroslav Čermák.
Aj zvieratá môžu dostať úpal. „Tento rok sme ešte takýto prípad nemali, no minulý rok jeden anglický buldog na prehriatie organizmu dokonca zahynul,“ hovorí veterinár.
Na pitie je najlepšia obyčajnú voda
V horúčavách je dôležitý najmä pitný režim. Vodu treba piť, aj keď necítite pocit smädu. Dospelý človek by počas dňa mal vypiť najmenej tri litre vody. „Nápoje by sa mali prijímať pravidelne v menších dávkach. Dôležitá je aj ich teplota. Nedoporučuje sa piť veľmi studené či teplé nápoje,“ upozorňuje Ivan Rovný z Ústavu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Do pitného režimu sa nezapočítavajú tekutiny s obsahom sacharidov, kofeínu, chinínu či alkoholu.
„Najlepšia je obyčajná voda. U starých ľudí a detí je dôležité dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej aktivite,“ hovorí Rovný.
Potrebné je upraviť aj jedálny lístok. Strava by mala byť pestrá, vyvážená, ľahšie stráviteľná a mala by mať menšiu energetickú hodnotu. Musí však obsahovať dostatok živín.
„Dôležitý je aj vhodný odev. Oblečenie by malo byť ľahké, vzdušné a voľného strihu. Nie sú vhodné syntetické látky, pretože tie neumožňujú odparovanie potu. Pri pohybe vonku by sme sa mali chrániť pred slnečným úpalom vhodnou pokrývkou hlavy. Slnečné okuliare sú tiež vítané,“ hovorí Rovný.