HALIČ. Spoluorganizátor podujatia Ján Hikker svojim hosťom pripravil rodostrom, na ktorom zdokumentoval existenciu rodiny od roku 1592.
Tridsať zástupcov rodín z celého Slovenska, ktorí patria k rodine Hikker, sa väčšinou spoznali až dnes. Podľa doterajších záznamov pochádza rodina z obce Halič v okrese Lučenec, odkiaľ prišli pravdepodobne z Kremnice. Ešte nezdokumentované korene však majú pravdepodobne až v rakúskom Linzi. "Zostavenie rodostromu a pátranie po jednotlivých členoch rodiny mi trvalo približne 11 rokov. Hľadal som v cirkevných a štátnych archívoch, na cintorínoch, ale aj na internete. Úplnou náhodou som objavil na internete záznamy, ktoré spracovali kanadskí mormóni a je tam zachytený aj náš rod. To mi veľmi pomohlo, aby sa dostal až do súčasnosti a mohol som osloviť aspoň na Slovensku žijúcu rodinu," povedal Ján Hikker.
Rodina Hikkerovcov je rozvetvená po celom Slovensku. Viacerí jej členovia patria medzi známe osobnosti. Okrem iných sa v záznamoch spomína aj speváčka Sisa Sklovská. "Snažil som sa spracovať záznamy o rodine tak po meči, ako aj po praslici. To znamená, že do rodiny Hikkerovcov patrí množstvo ľudí, ktorí dnes už nie sú nositeľmi nášho priezviska. Sisa Sklovská patrí do takzvanej žilinskej vetvy. K Hikkerovcom patrila jej stará mama. Ak sa nám podarí pokračovať v podobných rodinných stretnutiach, verím, že niekde v Žiline príde medzi nás aj ona. Veď o pár rokov budeme mať 300. výročie od momentu, kedy máme náš rod historicky zdokumentovaný," dodal organizátor stretnutia.
Najstarším účastníkom na stretnutí Hikkerovcov bol Jozef Kubovčík. "Patrím k rodine po mojej mame. Som nesmierne rád, že sa podarilo niečo podobné zorganizovať. Žijeme v čase, keď podľa mňa väčšina z nás túži zistiť, kde sú jeho korene. Práve tu po prvýkrát stretávam ľudí, o ktorých som doteraz ani len netušil a navyše zisťujem, že patríme k sebe. Je to pre mňa nesmierny zážitok a zároveň povzbudenie do ďalšieho života," povedal Kubovčík.