LUČENEC. Od stredy do piatku sa na vodnej nádrži Ľadovo uskutočnil praktický povodňový výcvik. V priebehu troch dní sa tu vystriedali hasiči z Lučenca, Poltára a Fiľakova. Príslušníci hasičského a záchranného zboru si tu precvičili svoje zručnosti v ovládaní záchranného člnu, poskytovaní prvej predlekárskej pomoci zranenej osobe v bezvedomí, záchrane topiaceho sa za pomoci špeciálnych suchých oblekov či stavanie protipovodňových bariér.
Podľa vedúceho prevádzkovo-technického oddelenia OR HaZZ Lučenec Dalibora Kohúta sú takéto výcviky dôležité a nadobudnuté skúsenosti pomáhajú pri reálnom zásahu, kedy je každá minúta nesmierne dôležitá.
Na priehrade sa plavili tri člny
K dispozícii mali tri člny. Každý z nich určili na niečo iné. Na jednom príslušníci pádlovali pomedzi vopred pripravenú plavebnú dráhu, na druhom, kde bol záchranný čln vybavený motorovou jednotkou, zachraňovali topiacich sa figurantov. „Tretí záchranný čln sme dostali len tento rok, takže zatiaľ je v zábehu,“ hovorí Kohút.
Každé družstvo malo svojho vodcu malého plavidla. „Ovládať čln nemôže každý. V zbore máme na to špeciálne vyškolených ľudí, ktorí absolvovali trojtýždňový kurz v Žiline,“ hovorí Kohút. Jedným z takýchto vodcov malého plavidla je aj Peter Strečko. „Vodcu plavidla robím už druhý rok. Na člne je dôležitá bezpečnosť a, tak ako pri iných zásahoch, sa musia dodržiavať rozkazy veliteľa zásahu,“ tvrdí Strečko. Ten počas deviatich rokov, ktoré strávil v zbore, zažil rôzne situácie.
Do roka majú päť veľkých výcvikov
Novinkou boli suché obleky. „Ide o špeciálny odev, ktorý je tepelne izolovaný, vodoodolný a vo vode sa nafúkne. Tieto obleky sa používajú na záchranu ľudského života hlavne na zamrznutej ploche,“ konštatuje Kohút a zároveň dodáva, že kolegovia z Banskej Bystrice tieto odevy používajú už dlhší čas a veľmi si ich pochvaľujú.
Príslušníci hasičského zboru majú do roka päť veľkých výcvikov - protiplynový, lezecký, povodňový, pílčícky a špeciálne výcviky s využitím rôznych trenažérov vo výcvikovom zariadení Lešť.
„Práca hasičov je nebezpečná. Na výcvikoch chceme čo najvernejšie simulovať reálne situácie, kedy ide naozaj o ľudské životy a čas,“ hovorí Kohút.
Príslušníci hasičského a záchranného zboru tento rok zasahovali pri viacerých povodňových aktivitách.
„Naposledy to bolo v Utekáči, kde sme v noci zachraňovali ľudí pred prívalovou vlnou. Zasahovali sme aj v zatopených obciach v okrese Rimavská Sobota,“ dodá na záver Kohút.
Viac fotiek z výcviku
Pozrite si fotogalériu >>