Členovia Pohrebného spolku v obci Halič v okrese Lučenec si pripomínajú v tomto roku sto rokov jeho existencie.
HALIČ. Miestny nadšenec histórie Ján Hikker pri tejto príležitosti pripravil prezentačné DVD, na ktorom sa snažil zdokumentovať históriu pôsobenia spolku. Ako povedal, v jeho radoch boli vždy prevažne chudobní ľudia, ktorí si finančne pomáhali vo chvíľach, keď sa lúčili s blízkymi.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Zakladateľom Pohrebného spolku v Haliči bola pred sto rokmi grófska rodina Forgáčovcov. Jeho členovia prispievali do spoločnej pokladnice a pri úmrtí dostali pozostalí podľa presných pravidiel finančnú výpomoc. Jej výška bola závislá od doby, počas ktorej do fondu prispievali.
"Zaujímavosťou nášho spolku je, že je starší ako súčasné ústredie Pohrebného spolku v Betliari. Fungovalo to tak, že ľudia si ešte počas svojho života platili istú finančnú sumu, podľa svojich možností. Na začiatku to bolo len niekoľko halierov ročne. Neskôr to boli koruny a v súčasnosti je to desať eur ročne. Podľa počtu rokov, ktoré si človek platil do fondu, dostali pozostalí výpomoc, aby sa s blízkym mohli dôstojne rozlúčiť. Informácie som zozbieral vďaka veľmi dobrej spolupráci jednak vedenia spolku, ako aj mnohých ochotných ľudí. Zatiaľ je to spracované v elektronickej podobe. Niekoľko exemplárov je aj vytlačených, ale je to len na obyčajnom kancelárskom papieri. Problém je v tom, že nám chýbajú peniaze. Robíme to z úcty k histórii. O to viac ma teší, že DVD prišiel uviesť do života žijúci potomok rodiny zakladateľov Vladimír Forgáč," povedal Hikker.