VEĽKÁ NAD IPĽOM. Do Slovenskej knihy rekordov sa dostala najstaršia skamenelina stromu, ktorá sa nachádza vo Veľkej nad Ipľom. Podľa viacerých odborníkov sa vek náhrobného kameňa – skameneliny odhaduje na 20 miliónov rokov.
Objavil ju pred deviatimi rokmi miestny historik Ján Rideg. Pomník stráži posvätný pokoj farára Gejzu Borbáša, ktorý patril medzi významné osobnosti Veľkej nad Ipľom.
„Nemal ani 60 rokov, keď mu zistili rakovinu jazyka a hrdla. Jeho posledná žiadosť znela, aby mu z Ipolytarnócu priviezli na jeho náhrobný kameň vzácnu skamenelinu. Gróf Forgách mu túto žiadosť splnil,“ približuje históriu Rideg.
Rarita svetového významu sa vo Veľkej nad Ipľom nachádza od roku 1910. Pochádza z obdobia výbuchu sopky pred 20 miliónmi rokmi. Horúci vulkanický popol vylučoval kyselinu kremičitú a tá prenikla do kmeňov stromov. A rokmi ich premenila na kameň.
„Skamenelina odolá všetkým poveternostným vplyvom. Je atrakciou nielen pre miestnych obyvateľov, ale aj cudzincov. Je zapísaná v zozname nehnuteľných pamätihodností obce a teraz sa dostala aj do knihy rekordov,“ hovorí miestny historik.
Rideg z malých kúskov skameneliny pochádzajúcej zo základov starej maštale dal vyrobiť prívesky pre šťastie. Väčšinu z nich rozdal.
„Pre zaujímavosť môžem uviesť, že jeden prívesok vlastní náš pán prezident, ale má ho aj Fidel Castro z Kuby,“ hovorí Rideg.
Skamenelina by do obce mohla pritiahnuť turistov. „Už teraz sem chodia návštevníci zo susedného Maďarska. Mohli by prísť aj z iných krajín. Turizmus by obci veľmi pomohol,“ dodá Rideg.