DOLNÝ KUBÍN. „Prinášame vám tituly, ktoré vás musia chytiť za srdce,“ povedala na štvrtkovej vernisáži riaditeľka galérie Eva Ľuptáková. Nemýlila sa.
Teatro mundi
Po desiatich rokoch sa na Oravu vracia Táňa Hojčová (1961), jedna z našich najlepších reklamných fotografiek. „Túto pozíciu si drží dlhodobo,“ povedala Eva Ľuptáková, kurátorka výstavy a zároveň riaditeľka galérie. „Príčina je jednoduchá – spojila talent s dokonalou technickou prípravou, znalosťou remesla a pochopením toho, čo fotí a prečo fotí. Ťažiskovo sa venuje popri reklamnej fotografii aj voľnej tvorbe, hlavne portrétom, zátišiam a už tretie desaťročie fotografovaniu hviezd a vesmírnych či atmosférických úkazov.“
Týmto všetkým sa môžete pokochať na výstave Teatro Mundi vo Veľkej výstavnej sieni Oravskej galérie.
Dobrodružstvo
„Každá galéria má iného ducha a iný priestor,“ hovorí Táňa Hojčová. „Jedna je veľká, široká a dlhá, iná ma sedem malých miestností. Pri koncepcii vytváram celky alebo uzatvorené príbehy, ktoré musia zároveň fungovať jeden za druhým, ale aj všetky spolu. Po výstavách v Bratislave a v Žiline, kde boli diametrálne iné priestory, musím povedať, že dať dokopy fotografie pre túto výstavu bolo jedným veľkým dobrodružstvom. Z ktorého mám ja osobne veľmi dobrý pocit.“
Veľmi veľa skúseností
Fotografka radí začínajúcim fotografom, aby fotili to, čo fotiť chcú a neopakovali niečo, čo už niekde videli.
„Dôležitá je originalita a svoje videnie sveta cez fotoaparát. Remeselná zručnosť je takisto podstatná, no dnes sa vyrábajú fotoaparáty s takými programami, že nemusíte vôbec nič. Automat fotku urobí dobre. No ak človeku nevyhovuje priemer, ktorý ponúka automatika, treba si veci naštudovať. Ako pri každom remesle, aj pri fotografovaní je dôležité štúdium, ale najmä veľa, ale veľmi veľa skúseností.“
Táňa Hojčová, ktorá chcela byť kozmonautkou alebo atómovou fyzičkou, fotí každý deň.
„Na začiatku som fotila socialistickými fotoaparátmi, potom som prešla na Nikony. Odkedy prišli digitály, najviac fotím na Canon.“
Ozdobou vernisáže bola slovenská herečka Emília Vášáryová. Návštevníci tak mohli obdivovať nielen jej fotografiu, ale aj umelkyňu samotnú. „Má rada moju tvorbu,“ hovorí fotografka. „Nesmierne si vážim, keď ma moji priatelia prídu podporiť.“
Fotografka Táňa Hojčová (v strede) s herečkou Emíliou Vášáryovou v Oravskej galérii.
Šašo jeden počmáraný
Malá výstavná sieň Župného domu patrí výtvarníkovi menom Luka Brase (1983), ktorý pochádza z Dolného Kubína. Výstava kresieb je darčekom k jeho tridsiatke.
„Vystavené kresby sú akýmsi vizuálnym denníkom, v ktorom autor spracováva a zaznamenáva podnety zo svojich ciest,“ hovorí kurátorka Eva Ľuptáková. „Svojím neokázalým, ale tvorivým prístupom s osobitým emocionálnym potenciálom reprezentuje doterajšia tvorba Luku Braseho polohu, ktorá na súčasnej slovenskej výtvarnej scéne viacmenej absentuje.“
Obidve výstavy si môžete pozrieť do 10. novembra, a to každý deň okrem pondelka.