CALI/LUČENEC. Nedávno žilo tretie najväčšie kolumbijské mesto Cali, ktoré je označované za mesto salsy, bocciou. Na Svetových hrách neolympijských športov malo zastúpenie aj Slovensko, pričom farby našej krajiny hájilo aj duo z lučeneckého Boccia klubu Fortino Svetlana Kyseľová a Veronika Obročníková. Stalo sa tak na prelome mesiacov júl a august, po udelení voľnej karty od Svetovej federácie boccie (CBI), keď sa na tohto podujatia mohli zúčastniť aj športovci guľového športu boccia (bules – raffa). Lučenčanky vycestovali do vzdialenej krajiny na základe nominácie Slovenskej asociácie boccie a jej schválenia Konfederáciou športových zväzov Slovenskej republiky.
Prvé chvíle na inom kontinente neboli pre Novohradčanky veľmi príjemné. Zistili, že nemajú zabezpečené ubytovanie ani stravu. Napokon však z Cali odchádzali s úsmevom, keďže ich bodový zisk za 5. priečku v súťaži dvojíc je pre našu krajinu cenný.
Žreb nebol k Slovenkám milosrdný. Svedčí o tom aj zloženie skupiny, keď Svetlane Kyseľovej a Veronike Obročníkovej prisúdil rovno finalistky Svetových hier – Čínu a Argentínu.
Výsledky dvojíc: Slovensko – Čína 9:15, Slovensko - Argentína 12:15. Slovensko tak v skupine dosiahlo tretiu pozíciu a do semifinále nepostúpilo.
Konečné poradie Svetových hier: 1. Čína, 2. Argentína, 3. Brazília, 4. Taliansko, 5. Slovensko, 6. Rusko.
„Vstúpenie a výkony Slovenska hodnotím veľmi dobre. Súperili proti najlepším dvojiciam na svete. Nebyť nepriaznivého žrebu mohlo to v prospech našej krajiny dopadnúť lepšie, keďže herne sme mali nielen na Rusko, ale i Taliansko. Podľa vyjadrenia argentínskych hráčok ich Slovensko prekvapilo a o víťazstvách rozhodovali až posledné hry. Tiež chcem podotknúť, že na Slovensku zatiaľ nemáme dráhu na bocciu so syntetickým povrchom, čo malo podľa mňa veľký vplyv na úvodné hry v zápasoch, keď naše hráčsky si museli zvykať na rýchlosť povrchu,“ informoval Ján Šnúrik, prezident Slovenskej asociácie boccie.
Účastníčky Svetových hier sa pred odchodom do Cali predstavili na slovenskom šampionáte žien, na ktorom sa kvalifikovali na majstrovstvá Európy v Taliansku. Tiež absolvovali sústredenie na syntetických dráhach v talianskom Rimini spolu s reprezentačným trénerom Slovenska. Ten napokon do Cali odletieť nemohol z kapacitných i finančných dôvodov. Ján Šnúrik podotkol, že Slovenskej asociácii boccie to bolo oznámené až dodatočne.
Slová po návrate domov
Svetlana Kyseľová: „Mali sme veľmi ťažkú skupinu a boli sme len dve. Veď napríklad Taliansko pricestovalo do Cali s trénermi, lekármi, vedúcimi. Napriek tomu sme bojovali o každý bodík pre Slovensko. Odohrali sme dva kvalitné zápasy s finalistkami celého turnaja. Hanbiť sa nemusíme. Škoda stretnutia s Argentínou. Za stavu 12:12 sme nezvládli koniec a napokon sme tesne prehrali.“
Veronika Obročníková: „Trúfali sme si nielen na Rusko, ale i na Taliansko. Žreb však rozhodol inak. Našim umiestnením sme pomohli Slovensku k bodovému zisku. Touto cestou chcem poďakovať všetkým ľuďom, ktorí nám pomohli pri účasti na tomto prestížnom podujatí. Vidieť vypredaný štadión pri otváracom ceremoniáli, pochodovať vo výprave za vlajkou Slovenskej republiky, to doprajem každému športovcovi.“
Ján Šnúrik, prezident Slovenskej asociácie boccie: „Žiaľ, máme ťažké srdce na svetovú federáciu, ktorá Slovensko nominovala na Svetové hry. Viackrát sme posielali dotazníky ohľadom príletu našich účastníčok do Cali. Zdôrazňujem, že sme presne sme uviedli deň ich príletu. Keďže Slovensko pricestovalo so slovenskou delegáciou športovcov o dva dni skôr, očakávali sme, že im zabezpečia stravu i ubytovanie. No nestalo sa tak a v tomto smere nastali veľké problémy. Napokon, po našej intervencii si členky delegácie zabezpečili ubytovanie, ktoré si však museli zaplatiť z vlastného vrecka! Tiež im nebolo oznámené, či si majú so sebou vziať gule na hranie. Oni tak urobili, ale nebolo im umožnené s nimi hrať, takže hrali s novými guľami, ktoré zabezpečila Svetová federácie boccie. Fakt, že Slovensko nemalo v Cali trénera, sa napokon podpísal aj pod samotnú hru a konečné umiestnenie. Všetky delegácie mali v Kolumbii trénerov, len naša krajina nie. Na záver dodám len toľko, že Svetlana Kyseľová s Veronikou Obročníkovou dosiahli pre slovenskú bocciu na vrcholnom podujaté rovnaké umiestnenie, ako si v roku 2011 vybojoval na Svetových hrách detí v tureckej Ankare zástupca lučeneckého Boccia klubu Mário Šnúrik (5. miesto).“
(MB)
Slovenské bočistky sa už tento mesiac predstavia na európskom šampionáte družstiev a tiež junioriek do 23 rokov, ktorý bude prebiehať v talianskom meste Crema.