ŽELOVCE. Včely. Vďaka nim si dokážeme osladiť život, ale aj omladnúť o niekoľko rokov. Pán Pavel Kováč zo Želoviec o tom vie svoje. Hoci má už päťdesiatsedem rokov, na svoj vek vôbec nevyzerá.
O medovine vie hovoriť až v jedenástich jazykoch. Jeho materskú kašičku využívajú ženy z celého Slovenska, aby omladli.
K včelám ho priviedol svokor
Pavel sa včeláreniu venuje už viac ako tridsaťtri rokov. „Kým som sa neoženil, nevedel som o tom nič. Svokor bol však vášnivým včelárom a tak tomuto remeslu priučil aj mňa. Začiatky boli ťažké. Na žihadlá som si zvykal len veľmi ťažko,“ hovorí Želovčan. Dlhé roky skúseností od dobrého učiteľa sa mu však vyplatili.
„Najprv som prácu so včelami bral ako koníček. No po desiatich rokoch som zanechal zamestnanie a povedal som si, že v živote chcem robiť to, čo ma najviac baví. Za domom som si vybudoval dielňu. Takú veľkú, že by sa tam dalo aj bývať,“ smeje sa. Na včelárenie nedá dopustiť, hoci sa stretol aj so zákernými ľuďmi.
„Bolo to pred viac ako desiatimi rokmi. V tých časoch sa s včelami ešte oplatilo cestovať. Vtedy sa nám stalo, že niekto plné rámiky medu vymenil za prázdne. To je jedna z tých nepríjemných situácií, na ktoré len tak ľahko nezabudnete,“ zaspomína ambiciózny muž.
Med je vhodný aj pre alergikov
Med sa rozoznáva podľa farby a chuti. „Dá sa povedať, že sú štyri základné druhy medu. Zber sa začína na jar, kedy kvitne repka olejná. Z nej je med biely ako mlieko, ktorý veľmi rýchlo skryštalizuje. Potom je agátový, ten je tmavý.
Kvetový med je zmiešaninou všetkého, čo kvitne počas leta. Môžu to byť stromy, ovocie, kvety na lúke. A posledný je medovicový. Ten vzniká tak, že vošky vylučujú sladké šťavy, ktoré včielky dokážu premeniť na med. Tento med je vhodný pre alergikov, pretože neobsahuje žiadny peľ,“ hovorí Želovčan. Už v minulosti ľudia verili, že včelie výrobky majú liečivý účinok.
„Potom nastal veľký boom rôznych liekov a ľudia sa na chvíľu odvrátili od prírodných liečiv, ako ich poznali naši predkovia. A začali veriť chémii. Tento rok však môžem povedať, že pre nás včelárov nastala pozitívnejšia situácia. Pred zhruba mesiacom boli medializované liečivé účinky včelieho peľu. O pár dní neskôr som na vlastnej koži zistil, čo všetko dokážu médiá. Na slávnostiach v Hrušove som nestíhal dokladať tovar na pult, tak išiel na dračku,“ hovorí.
V Egypte balzamovali múmie propolisom
Už starí Egypťania využívali včelie produkty. „Propolis používali na balzamovanie múmií. O pár rokov neskôr vedci vyslovili domnienku, že prach z kostí múmií má liečivé účinky. No v skutočnosti to bol práve propolis. História ma fascinuje a pri pátraní som sa dozvedel veľa takýchto pikošiek. Ak by som ich začal rozprávať, strávili by sme tu aj celý deň,“ hovorí.
Propolis je lepkavá hmota, ktorú buď necháme v suchom stave, alebo ju zriedime v alkohole či liehu. Vo vode je nerozpustný. „Suchý propolis sa používa napríklad na odstránenie kurieho oka. Musíte tento proces opakovať aspoň trikrát,“ hovorí skúsený včelár. Zriedený je účinný pri bolestiach hrdla, úspešne lieči paradentózu, rôzne otvorené rany, popáleniny, žalúdočné problémy, vredy.
„Keď ma začína bolieť hrdlo, stačí, že si ním párkrát poriadne vykloktám hrdlo a prejde mi to. Asi aj preto skoro vôbec nechodím k lekárovi,“ dodá.
Včelí peľ omladzuje
Vďaka včeliemu peľu môžete omladnúť. „Je to v podstate samčia pohlavná bunka kvetu. Výlučky slinných žliaz sa postarajú o to, aby sa včielkam na zadných nožičkách z neho urobila hrudka. Po tom, čo včielka priletí do úľa, sa to na zberných mriežkach zachytí,“ vysvetľuje.
Ide o čisto prírodný produkt, žiadne chemikálie. Tieto malé guličky sú sfarbené podľa typu kvetu. Využíva sa na zníženie krvného tlaku, choroby srdca, pečene, lieči sa ním prostata či zvýšenie potencie.
„Práve vďaka včeliemu peľu dosiahol pán primár Košlík z nemocnice v Košiciach naozaj pozoruhodné výsledky v pečeňových testoch. Už dlhé roky totiž využíva na liečenie práve peľ, čo ma veľmi teší,“ vysvetľuje pán Kováč.
Kašička posilní imunitu
Materská kašička je vhodná aj na vyhladzovanie vrások. „Práca so zberom kašičky je veľmi náročná. Za štyridsať-osem hodín od jednej rodiny dostanem okolo desať gramov, takže je veľmi vzácna,“ vysvetľuje Pavel.
Priaznivo vplýva na chudokrvnosť, zníženie vysokého krvného tlaku, malým deťom pri nechuti do jedla, ale aj na posilnenie celkového imunitného systému.
„Mám jednu pani z Ružomberku, tiež sa jedná o lekárku, ktorá kašičku používa na vyhladzovanie vrások. Jej vek je záhadou aj pre mňa,“ smeje sa.
Sviečky z včelieho vosku
Jeho srdcovou záležitosťou je však medovina. Okrem toho, že vie o nej rozprávať azda každému turistovi v jeho jazyku, v širokom okolí niet lepšej.
„Recept mám od svokra. Medovina musí dozrievať aspoň dva roky. Čím je staršia, tým je lepšia. Musí mať výraznú chuť po mede. Tajomstvo bylín a rôznych ingrediencií si každý včelár poctivo stráži,“ vysvetľuje šikovný Želovčan.
Okrem tohto sa venuje aj výrobe rôznych sviečok. „Vôňa sviečky z včelieho vosku je tou najkrajšou spomedzi všetkých vonných sviečok. Mali by sme si ju zapáliť hlavne vtedy, keď sme nervózni alebo večer pre dobrý spánok,“ dodá včelár.