LUČENEC,RIMAVSKÁ SOBOTA, VEĽKÝ KRTÍŠ. Noci sú už chladnejšie, preto sa samosprávy chystajú otvoriť nocľahárne. V Lučenci je azylový dom na Ulici Dr. Herza otvorený od 1. septembra. Počet ľudí bez domova, ktorí sa pohybujú na území miest, nie je možné jednoznačne určiť. Doposiaľ sa neuskutočnilo žiadne komplexné sčítanie. Podľa neoficiálnych odhadov ich pribúda.
Už nemusia spávať na ulici
V Lučenci je viac ako sedemdesiat bezdomovcov. Zdržujú sa najmä na hlavnej ulici, v parku, pri tržnici, na stavenisku pri ubytovni na Rúbanisku 2 a pri obchodnom dome. Ich počet je pohyblivý. Závisí to napríklad aj od počasia.
Často migrujú, niektorí do mesta prídu z okolitých dedín. Od prvého septembra majú otvorenú mestskú nocľaháreň.
„Kapacita zariadenia je pätnásť lôžok. Návštevníci nocľahárne môžu využívať i práčovňu a stredisko osobnej hygieny,“ informuje Mária Bérešová, hovorkyňa mesta Lučenec.
Stredisko je verejnosti prístupné denne od šiestej hodiny večer do ôsmej ráno. „V útulku nesmie prespať osoba pod vplyvom alkoholu. Za jednu noc sa platí poplatok jedno euro, za sprchu päťdesiat centov, za prací prostriedok tiež päťdesiat centov a za práčovňu jedno euro,“ hovorí Bérešová.
V minulom roku nocľahárne zaznamenali 1400 prenocovaní. V priemere to vychádza jedenásť ľudí na deň. „Kapacita útulku nebola naplnená, pretože niektorí mali problém dodržiavať pravidlá, ktoré tu platia,“ dodá hovorkyňa. Prevádzka nocľahárne v minulom roku stála mesto vyše 9000 eur. Približne 5000 eur vykryla štátna dotácia a zvyšok išiel z mestskej pokladne.
Ešte je teplo, azylák neotvorili
Bezdomovci vo Veľkom Krtíši majú azylový dom na Železničnej ulici v blízkosti mestskej polície. Nocľaháreň funguje od roku 2006. „Zatiaľ sme ju neotvorili, ešte je pomerne teplo. Jej sprístupnenie závisí od klimatických podmienok.
Zvyčajne je v prevádzke od októbra do marca,“ hovorí Erika Grega, hovorkyňa mesta Veľký Krtíš. V azyláku sa za jednu noc platí jedno euro. „V prípade, že má bezdomovec potvrdenie o hmotnej núdzi, je poplatok polovičný,“ hovorí hovorkyňa.
Kapacita nocľahárne je pätnásť miest a každá izba má vlastné sociálne zariadenie. Ľudia, ktorí tu nájdu útočište, majú kuchynku, sprchy a práčky. Minulý rok bolo v zariadení využitých približne 1500 miest. Nocľaháreň je otvorená od ôsmej hodiny večer do ôsmej ráno. V prípade silných mrazov je k dispozícii počas celého dňa.
Tunajší magistrát vyšla prevádzka nocľahárne v minulom roku na 12 000 eur. Dotácia od štátu bola vo výške 6 000 eur a toľko isto peňazí išlo z rozpočtu mesta.
Bezdomovci vo Veľkom Krtíši nepredstavujú pre mesto veľký problém. Po meste sa ich pohybuje okolo pätnásť. „Občas sa dopustia protiprávneho konania, napríklad, keď znečisťujú verejné priestranstvo, obťažujú ľudí alebo vzbudzujú verejné pohoršenie, ale máme ich pod kontrolou,“ hovorí Igor Sanda, náčelník mestských policajtov vo Veľkom Krtíši.
„Podarilo sa nám dostať ich z okolia hypermarketov aj z centra mesta. Väčšie problémy máme s nimi počas zimných mesiacov v nemocnici, odkiaľ ich musíme vyháňať aj trikrát za deň,“ dodá Sanda.
Pre mesto predstavujú problém
Rimavská Sobota patrí medzi mestá, kde majú s bezdomovcami problémy. Obťažujú ľudí pri hypermarketoch, prespávajú na lavičkách, v podchodoch a panelákoch. „V meste je minimálne 70 bezdomovcov,“ hovorí Viliam Vidinský, vedúci odboru školstva, sociálnych vecí a kultúry mestského úradu.
V tomto roku nocľaháreň otvoria prvého októbra. Kapacita zariadenia je sedemnásť lôžok. Za prenocovanie a osobnú hygienu si bezdomovci platia päťdesiat centov za noc. Platí to v prípade, že sa vedia preukázať dokladom o hmotnej núdzi a trvalým pobytom v meste. V prípade, že takýto doklad nemajú, zaplatia jedno euro.
„Tých, ktorí nemajú trvalý pobyt na území mesta, vyjde jedna noc na 1,20 eur,“ hovorí Vidinský. Bezdomovci sa najčastejšie zdržiavajú pred Kauflandom.
„Ľudí tu obťažujú ráno, na obed i večer. Pýtajú od nich peniaze a potom si idú kúpiť alkohol. Takto potúžení sa častokrát pobijú,“ hovorí Peter Berecz, náčelník mestskej polície. Bezdomovci častokrát prespávajú v neobývaných budovách.
„Od majiteľov stavieb máme povolenie, aby sme ich odtiaľ vykázali. Boja sa, že im podpália ich majetok,“ hovorí náčelník. Do mesta prichádzajú ľudia bez domova aj z okolitých dedín.
„Mali sme tu už aj rodinu z Prahy. Zrejme im niekto niečo nasľuboval a potom sa na nich vykašlal. Pred kostolom zvykne ľudí otravovať Samko z Bystrice. S niektorými bezdomovcami sa dá dohodnúť, s inými nie,“ dodá náčelník.