JELŠAVA. Systém aktivačných prác využívali na Gemeri už v 19. storočí. Podľa výskumov Lenky Bischof z múzea v Betliari hľadali mestskí páni v Jelšave trvalo udržateľný spôsob podpory pre chudobných, ktorý sa v mnohom podobá na dodnes využívaný sociálny systém.
Muzejníčka Lenka Bischof sa v archívnych materiáloch zamerala predovšetkým na filantropiu, ktorá v Jelšave, ale aj na Gemeri fungovala už v 19. storočí. Gemer bol v tom období najvyspelejším regiónom Uhorska. Jelšava patrila pod Muránske panstvo a ovládali ju rody Koháriovcov a neskôr Coburgovcov. Oba patrili k vzdelanej a rozhľadenej šľachte, čo sa prejavilo aj na podpore chudobnejších. "Miera filantropie bola vždy primeraná momentálnemu obdobiu. V Jelšave bolo predovšetkým remeselnícko-obchodnícke meštianstvo, ktoré bolo pomerne majetné a malo aj dobré kontakty. Podľa toho, ako sa darilo im, pomáhali aj ostatným obyvateľom mesta. Najskôr to bola pomoc pre najchudobnejších, neskôr sa to orientovalo viac na podporu vzdelanosti, kultúry či spolkov, ktoré regiónu prinášali ďalší rozvoj, podobne ako v celom vtedajšom Uhorsku," vysvetlila Bischof.
Mestskí poslanci v Jelšave sa rozhodli riešiť problémy najchudobnejších vrstiev obyvateľstva v 19. storočí finančnými zbierkami. Tento systém ale nebol trvalo udržateľný. "V archívnych záznamoch sú uchované informácie aj o tom, že nie všetci boli zástancami tohto systému. Mesto sa snažilo pomáhať najchudobnejším podľa ich potrieb. Dokonca malo v rozpočte vyčlenené peniaze aj na pečenie chleba pre žobrákov, ktorí mestom iba prechádzali. Máme uchované dokumenty o tom, ako mesto platilo lekárnikovi za lieky, ktoré potrebovali nemajetní. Napríklad vtedajším Cigánom pomáhali tak, že pre remeselníkov poskytli účelovo viazané peniaze. Cigánski kováči si tak za časť peňazí mohli nakúpiť staré a za časť financií nové železo. Keďže mesto malo pomerne rozsiahly majetok, či už to boli lesy alebo sady, najchudobnejších ľudí začali zamestnávať na najjednoduchšie práce práve tam, aby ten systém dokázali udržať. Tento systém v mnohom pripomína súčasný sociálny systém, v rámci ktorého fungujú aj takzvané aktivačné práce," doplnila múzejníčka.