Tesne pred štartom novej sezóny to s mužskou basketbalovou súťažou nevyzeralo ružovo. Napokon však centrum Novohradu o ňu neprišlo.
LUČENEC. Mužská basketbalová súťaž v Lučenci končí. Takéto informácie v lete rezonovali v radoch novohradskej športovej verejnosti a všetko nasvedčovalo tomu, že v centre Novohradu budeme mať len basketbalovú mládež. Tá sa už od začiatku augusta pripravuje na novú sezónu. Muži v príprave zarezávajú len dva týždne, teda začali značne neskoro. Potešiteľné je, že mužská I. liga Východ sa v Lučenci predsa len hrať bude. Už túto sobotu (28.9. o 18.00 h) bude Tarabusova družina hostiť súpera zo Žiaru nad Hronom a verí, že ju fanúšikovia prídu povzbudiť a budú hnacím motorom za prvým tohtosezónnym víťazstvom. Po Realpluse pricháda na scénu MBK Lučenec, ktorý funguje ako občianske združenie. Jeho predsedom je Milan Matisko, pričom základnými členmi združenia sú aj Richard Drábik, Róbert Grenda, Lucia Lásková a Mojmír Sychra. Ich prioritou bola tunajšia basketbalová mládež, ktorá zaznamenala veľké pokroky. Jej herný prejav v jarnej časti uplynulej sezóny bol v porovnaní s jeseňou výrazne lepší, pričom káder sa nezmenil. To svedčí o vynikajúcej práci trénerov a motivuje k ďalšej práci s mládežou. M. Matisko tvrdí, že hlavným cieľom vedenia klubu je vychovávať basketbalovú mládež, ktorá sa postupne stane hráčskou zásobárňou pre mužský káder. Pred štartom novej sezóny sme Milanovi Matiskovi položili niekoľko otázok v súvislosti s fungovaním MBK Lučenec, pričom sme sa zamerali na mužskú súťaž.
Zvolili ste náročnejšiu a dlhšiu cestu. Upustili ste od nákupov hráčov a stavili na vlastných odchovancov.
Musí existovať koncepcia a to z jediného dôvodu. Akonáhle by sme sa začali uberať cestou nákupu hráčov do kádra mužov, tak basketbal by fungoval len dovtedy, kým by boli sponzori. Keď by odišli oni, odišli by aj hráči a basketbal by skončil. Bolo by to len o manažérskom športe a finančných tokoch. Pokiaľ nezačneme v klube budovať akúsi hráčsku pyramídu od jej základov, tak robiť basketbal nemá žiadny význam.
Rozhodli ste sa prevziať mužov účinkujúcich v I. lige Východ. Neobávate sa určitého rizika?
- Mali sme avíza, že mužská súťaž v Lučenci zrejme skončí. Spoločnosť Realplus by ju už v tejto sezóne nevedela utiahnuť ako generálny sponzor. Jej zástupcovia nás oslovili doslova v šibeničnom termíne - v piatok 23. augusta. Muži do súťaže síce boli prihlásení, no konečné rozhodnutie, či v nej budú naozaj aj účinkovať, malo padnúť do 26., maximálne 27. augusta. V prípade, že by sa v tomto termíne neboli odhlásili zo súťaže a nemohli by v nej zotrvať, hrozila im sankcia vo výške desaťtisíc eur. Takže na rozhodnutie sme mali tri dni. Za tento krátky čas sme museli nejakým spôsobom zorganizovať, čo a ako ďalej a samozrejme nájsť aj sponzorov. Napokon sa nám to podarilo.
Nájsť sponzorov v priebehu troch dní, to je v dnešnej neľahkej dobe veľký úspech. Ako ste to dokázali?
Keď je vôľa a dobrí ľudia, tak sa všetko dá. My sme v prvom rade cítili zodpovednosť za kadetov. Dvaja z nich nám odišli do vyšších súťaží, respektíve do tréningových centier. Máme naozaj talentovaných kadetov a sú medzi nimi veľmi dobrí hráči. Pre súťaž ich zostalo možnože osem, čo je málo na to, aby sa postavilo celé družstvo. Takže mužskú súťaž sme prebrali jedine preto, že chceme postupne našich kadetov zapracúvať do jej kádra. Aj mužov bolo približne jedenásť, pričom štyria študujú na vysokých školách, takže sa nedokážu denne zúčastňovať tréningového procesu. Zvyčajne absolvujú len piatkový tréning alebo prídu rovno na zápas. No a tréningová jednotka s piatimi či šiestimi hráčmi sa veľmi robiť nedá. Spojením kadetov s mužmi sa tento problém vyriešil. Tiež sme mali obavy, že nedokážeme zohnať sponzorov a tým pádom hrozilo, že by sa mohol zopakovať scenár z čias bývalého ESA, kedy bola zaťatá sekera v SBA a ESO diskvalifikovalo nielen seba, ale na dva roky celý lučenecký basketbal zo všetkých súťaží. No a my sme v žiadnom prípade nechceli prebraním mužov ohroziť naše deti. Aktuálne nemáme generálneho sponzora. Fungujeme na báze troch rovnocenných sponzorov. Sú to SAD Lučenec a spoločnosti Ekoltech Fiľakovo a D&J Design Lučenec. Keby jeden z týchto sponzorov povedal nie, mužskú súťaž nezoberieme. Okrem toho nám pomoc prisľúbila aj spoločnosť Realplus. Spomínaní traja sponzori prispejú k naplneniu rozpočtu s pomocou MBK Lučenec. Našich sponzorov si vážime a tiež si ceníme pomoc všetkých – rodičov, funkcionárov, trénerov i samotných hráčov.
Ako je to s trénermi?
Aktuálne máme štyroch plnohodnotných licencovaných trénerov. Žiakov má pod palcom Lucia Lásková. Asistuje jej Mojmír Sychra, ktorý má na starosti aj prípravku. Tiež im pomáha Róbert Grenda. Taktovku nad mužmi drží Michal Tarabus, pričom kadeti trénujú spolu s nimi. Michal má našu plnú dôveru a čo sa týka vedenia tréningového procesu, má voľnú ruku. Tiež kladie veľký dôraz na tréningovú morálku a určite ju bude zohľadňovať pri nominácii hráčov na majstrovské zápasy. Michal nás milo prekvapil svojou ústretovosťou a nadšením pre tunajší basketbal. Dohodli sme sa veľmi rýchlo. Netreba však za tým hľadať veľké peniaze, pretože v prípade našich trénerov ide o symbolické sumy, ktoré v podstate pokrývajú len ich náklady, ktoré im vzniknú v súvislosti s basketbalovou činnosťou. Preto si vážime všetkých, ktorí pristúpia k lučeneckému basketbalu nezištne.
Aké sú vaše plány pred nastávajúcou sezónou?
Naše ambície nie sú zbytočne prehnané. Samozrejme, že nechceme skončiť poslední. Našou prioritou je zastabilizovať a postupne implementovať mládež do mužského kádra, ktorý je aktuálne zložený len z odchovancov lučeneckého basketbalu. Žiadne veľké nákupy hráčov sa konať nebudú. Nehovorím, mali sme možnosť angažovať troch hráčov zo Salgótarjánu. O jednom sme vážne uvažovali, no ich podmienka znela, že buď zoberieme všetkých troch, alebo ani jedného. No a my sme v žiadnom prípade nechceli zaberať na súpiske miesto našej mládeži, takže je to pasé. Pre nás sú prioritou naši mladí hráči, pre ktorých by mal byť mužský tím motiváciou. Tiež chceme vytvoriť konkurenčné prostredie v tíme mladých i mužov.
Dejiskom domácich majstrovských zápasov zostáva naďalej športová hala na Fándlyho ulici v Lučenci?
Áno a touto cestou sa chceme poďakovať riaditeľovi tunajšej Združenej strednej školy služieb Milanovi Šebianovi, že vyšiel v ústrety všetkým našim požiadavkám. Ticho však závidíme väčšine slovenských basketbalových klubov, ktoré majú k dispozícii mestské haly. My sme v tomto smere na tom podstatne horšie. Premením to na čísla. Náš rozpočet je mimo sponzorov a mužskej súťaže 15400 eur na celú sezónu. Z tejto sumy nám cca 9000 - 9500 eur ukrojí poplatok za športovú halu. No a keď k tomu prirátame náklady spojené s vycestovaním na zápasy, na rozhodcov, pre SBA ako štartovné či licencie, tak sme doslova na hrane. Preto si vážime pomoc rodičov, pričom podotýkam, že deti sa každý mesiac skladajú po 15 eur, aby basketbal mohli vôbec hrať.
Kedy odštartovala príprava na novú sezónu?
Mládež trénuje od začiatku augusta. Muži sú na to horšie, keďže trénovať začali len v polovici septembra. V tomto smere majú v porovnaní so svojimi súpermi hendikep. Je len na Michalovi Tarabusovi, či uprednostní technické alebo fyzické tréningy. Ako som už povedal, v tomto smere má voľnú ruku a až prvé majstráky ukážu, na čom treba popracovať. My sme mladých hráčov požiadali o trpezlivosť a starších o zhovievavosť s mladými. Prisľúbili sme im lepšie podmienky pre zápasy i tréningy v porovnaní s uplynulou sezónou, keď trénovali na Obchodnej akadémii, len v piatok trénovali vo veľkej hale, v ktorej hrávali zápasy. Teraz budú mať trikrát do týždňa herný tréning a každý pondelok bude prebiehať regeneračný tréning na plavárni, kde budú mať k dispozícii aj saunu. Tiež sa budú analyzovať víkendové zápasy. Tiež chceme oživiť atmosféru domácich majstrákov. Čo sa týka profesionálneho ozvučenia, tak nám pomoc prisľúbil Kazimír Kráľ z Disco Casco Lučenec, no a boli by sme veľmi radi, keby sa nám podarilo dohodnúť aj s bývalým moderátorom basketbalových duelov pánom Šufliarskym. Budeme radi, ak tunajšej basketbalovej verejnosti ponúkneme pekné športové zážitky a šport, ktorý má v Lučenci tradíciu a verných fanúšikov, neupadne, ale bude napredovať. Na záver by som rád dal do povedomia, že všetky deti, ročníky 2002 a mladšie, ktoré majú záujem hrať basketbal, nech sa prídu v hociktorý utorok alebo štvrtok od 16.00 hod. aj s rodičmi pozrieť do športovej haly na Fándlyho ulici v Lučenci a vyskúšať si tento šport. Budeme radi, ak ich chytí za srdce a rozšíria rady našej mládeže.