HRACHOVO. Kultúrne pamiatky na Slovensku nie sú na tom práve najlepšie. Potrebujú rekonštrukciu, no ich majitelia na to nemajú peniaze. Napriek tomuto faktu sa v našom regióne darí zachraňovať aspoň niektoré, ktoré sú zapísané v zozname kultúrnych pamiatok.
Počkajú na ďalšie výzvy
Ešte v tomto roku chcú v Malých Teriakovciach spraviť reštaurátorský prieskum vzácneho kazetového stropu v gotickom evanjelickom kostole.
„Ministerstvo kultúry podporilo náš projekt sumou 3400 eur,“ hovorí Ondrej Majling, farár Evanjelického cirkevného zboru v Hrachove. Niektoré kazety stropu sú prehnité. Majling dúfa, že peniaze od ministerstva vystačia nielen na prieskum, ale aj začatie záchranných prác.
„Opäť sa budeme musieť zapojiť do výziev a žiadať o grant. Z vlastných peňazí by sme tak náročnú investíciu nezvládli,“ dodá farár.
Evanjelický kostol pochádza z 15. storočia a stále slúži veriacim. V gotickej stavbe sa nachádza aj archeologické okienko, cez ktoré návštevníci môžu vidieť základy objaveného presbytéria.
Peniaze nepostačia na celú opravu
Kostol z 15. storočia zachraňujú aj v Zacharovciach, v obci v okrese Rimavská Sobota.
„Od ministerstva kultúry sme získali 15-tisíc eur. Zmluvu na záchranu kostola sme už podpísali, peniaze na účte zatiaľ nemáme,“ hovorí starostka Ružena Gembická.
Už v minulom roku sa samospráve podarilo získať od ministerstva financií vyše 7-tisíc eur.
„Vtedy sme žiadali z grantovej schémy Obnov si svoj dom okolo 38-tisíc eur. Dostali sme len čiastku, z ktorej sme vyfinancovali nevyhnutné práce súvisiace so zabezpečením statiky,“ hovorí Gembická.
Ešte pred tromi rokmi hrozilo, že kultúrna pamiatka bude úplne zničená.
„Historická pamiatka vtedy bola naozaj v dezolátnom stave. Vojsť do kostola bolo životu nebezpečné,“ hovorí starosta.
Ani tohtoročná dotácia nepostačí na celkovú opravu kostola.
„Tešíme sa aj z tejto sumy. Urobíme výskum predpísaný pamiatkovým úradom a zabezpečíme objekt tak, aby nedošlo k jeho zrúteniu. Chceli by sme to stihnúť ešte do začiatku zimy,“ hovorí Gembická.
Samospráva získala národnú kultúrnu pamiatku do svojho vlastníctva pred dvomi rokmi.
„List vlastníctva sme dostali tesne pred Vianocami. Bol to darček, ktorý nás potešil,“ hovorí Gembická.
Reštaurujú barokový oltár
Grant z ministerstva kultúry vo výške 7 000 eur získali aj v Rimavskom Brezove. Peniaze použijú na tretiu etapu reštaurovania barokového oltára.
„V súčasnosti je oltár umiestnený v ateliéri reštaurátora Miroslava Janšta vo Vidinej. Jeho drevené časti rozožral hmyz a oltár bol mechanicky poškodený,“ hovorí Janka Miháliková, evanjelická farárka. Ide už o tretiu etapu reštaurovania oltára.
„Boj o jeho záchranu sme začali už v roku 2006. V minulom roku sme s jeho opravou pokračovali. Uvidíme, čo sa nám podarí za získané peniaze spraviť v tomto roku,“ dodá farárka.
Múr zachraňujú aj nezamestnaní
V Modrom Kameni zachraňujú goticko-renesančný hrad, ktorý je spolu s hradným areálom vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Od ministerstva kultúry získali 18-tisíc eur. Renovácia múru, ktorý sa už začal rozpadávať, začala v júli. Potrvá do konca roka.
„Z múru, ktorý sa tiahne nad hradným nádvorím, začali v posledných rokoch vypadávať kamene. Jeho statika bola narušená,“ hovorí Helena Ferencová, riaditeľka Múzea bábkarských kultúr a hračiek. Na projekte záchrany hradu sa podieľa občianske združenie Hračan z Modrého Kameňa, ktoré podalo projekt.
„Pomocnú ruku nám podal aj Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý financuje 19 nezamestnaných. Tí sa budú podieľať na záchranárskych prácach,“ hovorí riaditeľka.
V budúcnosti chcú spolu so združením žiadať aj ďalšie financie na zakonzervovanie starých častí hradu.
Žiadali päťdesiat, dostali pätnásť
V Širkovciach opravujú kaštieľ. Pod dohľadom pamiatkového úradu zrenovujú niekoľko stien a keď zvýšia peniaze, mali by spraviť aj betónový veniec. Chátrajúci kaštieľ sa dostal do vlastníctva obce v roku 2004. Odvtedy sa samospráva usilovala získať financie na jeho opravu.
„Teraz nám to konečne vyšlo. Schválili nám čiastku 15-tisíc eur. Žiadali sme 50-tisíc,“ hovorí Nándor Kisfauldi, starosta obce. Do zoznamu kultúrnych pamiatok sa kaštieľ dostal pred dvomi rokmi. „Staré vidiecke sídlo rodín Szilássyovcov a Gömöryovcov si to zaslúžilo. Dúfam, že sa nám kaštieľ podarí zachrániť,“ dodá starosta. Kompletná rekonštrukcia budovy si podľa odhadov vyžiada viac ako milión eur.
„Musíme byť trpezliví, budeme čakať na ďalšie výzvy,“ tvrdí Nándor Kisfauldi.