Na hradnom kopci objavili základy obrannej veže

Traduje sa, že hrad Kapla bol podzemnými chodbami spojený s hradom v Hajnáčke.

ŠIRKOVCE. Na hradnom kopci neďaleko Širkoviec v okrese Rimavská Sobota objavili počas archeologického prieskumu základy obrannej veže, množstvo keramiky ale aj strieborné mince Ladislava V. Pohrobka a Rudolfa II. Archeologický výskum zbúraného hradu v 16-tom storočí robí obec, ktorá bola žiadateľom grantu z ministerstva kultúry, podporený bol sumou päťtisíc eur. Podľa starostu obce Nándora Kisfaludiho pri vykopávkach pomáhalo niekoľko mesiacov osem občanov z okolia.“Aspoň sme sa presvedčili, že pod zemou sú existujúce steny,” povedal Kisfaludi, podľa ktorého na hradný kopec vedie turistická značka a výskum by mohol zatraktívniť cestovný ruch v obci. Ako poznamenal, z histórie sa traduje, že hrad bol podzemnými chodbami spojený s hradom v Hajnáčke, ako aj so starým šľachtickým sídlom v ich obci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako informoval archeológ Gemersko-malohontského múzea Alexander Botoš, podoba hradu Kapla zo stredoveku bola neznáma a aj jeho rekonštrukcie sú vytvorené len na základe konfigurácie terénu. ”Boli tam viditeľné len terénne vlny a prepadliny,” opísal okolie Botoš, podľa ktorého bolo preto cieľom zistiť vývoj hradu. Archeológovia s pracovníkmi začali kopať na severozápadnom cípe hradného temena, ktoré je najvyššie položenou časťou, a predpokladali, že by mohlo ísť o najstaršie osídlenie hradu. Na kopci postupne vykopali šesť sond. Už na začiatku podľa Botoša odkryli tehlový múr, ktorý bol s najväčšou pravdepodobnosťou obytnou vežou hradu, takzvaný donjon. Podľa zistených rozmerov je pomerne malý (3,5 x 2 metre) a preto zrejme slúžil iba ako posledné útočisko. “Bolo to posledné miesto, odkiaľ bránili hrad,” priblížil Botoš a dodal, že na tomto mieste bývali prioritné zásoby či majetok, ktorý mohol byť ukrytý na spodných podlažiach, pravdepodobne zapustených do zeme.

SkryťVypnúť reklamu

Pozoruhodnosťou podľa Botoša je, že základy boli zhotovené z pálených tehál so žliabkovaním, čo je typické pre obdobie gotiky z 13. až 15. storočia. Ako priblížil, ide o gotické prstovky, ktoré sa robili za mokra prejdením prstov po tehle. Samotný donjon objavili približne meter pod zemou, má súvislú trojmetrovú stenu ukončenú podlahou z pálených dlaždíc. Samotnú výšku objektu a počet prípadných podlaží Botoš odhadnúť nevedel. Nakoľko sú základy úzke a majú približne 40 centimetrov, je podľa neho pravdepodobné, že veža bola drevená.

Na severovýchode v sondách počas výskumu bola odkrytá neidentifikovaná stavba, ktorej základy neboli zahĺbené do pieskovcového podložia. Stavba mala podľa Botoša menší pôdorys, bola mladšia a pravdepodobne mohlo ísť o strážnicu. Okrem architektúry počas približne mesiac trvajúcich výkopov našli aj veľké množstvo keramiky, mince Ladislava V. Pohrobka približne z roku 1453-1457 a mincu Rudolfa II., ktorá je datovaná z roku 1580. Ako Botoš doplnil, zaujímavé boli aj nálezy keramických kachlí s výjavom Svätej Barbory (patrónky baníkov, stavbárov či tesárov), ktorá bola zobrazovaná ako žena v šatách, s dlhými vlasmi a v rukách drží vežu. Kachlica pochádza z konca 15. storočia z banskobystrickej kachliarskej dielne. Na mieste našli aj ďalšie renesančné kachlice s kvetom, hudobný nástroj drumbľu z 15. až 16. storočia či strešnú krytinu s ruborezom.

SkryťVypnúť reklamu

Odkryté sondy podľa Botoša zahrnuli, aby ochránili architektúru pred vplyvmi počasia. Nájdené veci v súčasnosti reštaurujú v múzeu a nie je vylúčené, že v blízkej budúcnosti budú prezentované na výstave.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 189
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 180
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 984
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 042
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 722
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 115
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 847
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 542
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu