POLICHNO. Múzeum v rodnom dome slovenskej spisovateľky Boženy Slančíkovej Timravy v Polichne plánujú rozšíriť. V bývalej komore a maštali starosta plánuje zriadiť miestnosť, kde by vystavovali náradia, aké sa používali v minulosti.
„Boli by tam krosná, voz, cepy, tkáčsky stav a mnoho iných vecí, ktoré nesmeli chýbať na gazdovskom dvore,“ hovorí starosta Pavel Kyseľ, ktorý je zároveň aj správcom národnej kultúrnej pamiatky.
Musia vymeniť staré elektrické rozvody
Pred dvoma rokmi sa obci vďaka dobrovoľnej zbierke i príspevku z ministerstva podarilo opraviť deravú strechu.
„Na dome sú vlhké múry od spodnej vody. Potreboval by takú komplexnejšiu údržbu. No najskôr musíme vymeniť staré elektrické rozvody, aby sme vedeli zriadiť pamätnú izbu poľnohospodárskeho i domáceho náradia,“ vysvetľuje Kyseľ.
Výmena elektrických rozvodov vyjde na približne tisícpäťsto eur. Obec hľadá dobrých ľudí, ktorí by pomohli finančným darom.
„Neviem, či sa nám podarí nazbierať peniaze, ale dúfam, že aj teraz sa nájdu štedrí darcovia, ktorí nám pomôžu,“ hovorí starosta.
Najvzácnejšie sú dve Timravine skrine
Timravin dom ročne navštívi okolo sedemsto ľudí. Zaujíma ich expozícia venovaná spisovateľke. „Pamätné izby sme svojpomocne zriadili v roku 2004. Predmety, ktoré tu máme, pochádzajú ešte z čias, keď tu žila Timrava. Najvzácnejšie sú dve Timravine skrine, ktoré používala ako šatník,“ hovorí starosta.
Fara je neobývaná od roku 1981, ale je tu sídlo cirkevného úradu a počas zimy sa tu konajú bohoslužby.
Timrava žila v Polichne 42 rokov. V rodnom dome vznikla prevažná väčšina jej diel. Bola dcérou evanjelického farára, po ktorom sa tu zachovali vzácne rukopisy cirkevných matrík.
Pri prvej zbierke, ktorú obec spolu s tunajšou cirkvou vypísali, posielali na účet peniaze ľudia z rôznych kútov Slovenska.
„Vyzbierali sme okolo 6-tisíc eur,“ hovorí starosta. Momentálne by potrebovali peniaze nielen na rozvody, ale aj na ošetrenie exponátov, ktoré ničí drevokazný hmyz.
„Najviac zla nám narobí červotoč. Žije vo vnútri dreva, kde šarapatia jeho larvy. Tam prežije roky. Veľmi nám poškodil niektoré vystavované predmety,“ tvrdí starosta.
Takúto údržbu si obec so stopäťdesiatimi obyvateľmi a ani cirkevný zbor finančne dovoliť nemôžu. Preto opäť plánujú vypísať dobrovoľnú zbierku.
Starosta dúfa, že im pomôže aj okresné mesto
Timrava je najznámejšou osobnosťou Novohradu. Starosta dúfa, že na záchranu jej rodného domu by mohlo prispieť aj okresné mesto Lučenec.
Na dome z roku 1827 treba ešte vymeniť podlahu, okná, elektrické rozvody, urobiť sanáciu vlhkosti a najmä konzerváciu exponátov, ktoré sú značne znehodnotené.
„Veľmi by som si prial, aby nás zaradili medzi múzeá, veď ročne navštívi Timravin dom okolo sedemsto ľudí. V týchto dňoch rozširujeme múzeum B. S. Timravy. V bývalej škole 5. októbra otvoríme Školu našich predkov,“ dodá starosta.