RIMAVSKÁ SOBOTA. Už šiesty rok ponúka samospráva v Rimavskej Sobote na svojej internetovej stránke sochy Lenina. Zatiaľ však mestu pokus o predaj nevychádza. Busty vodcu proletariátu čakajú na nového majiteľa v sklade mestského úradu.
Jedna je vysoká sedemdesiat centimetrov a váži približne sedem kíl. Druhá má pol metra. Diela zhotovil akademický sochár Tibor Bártfay. Objednal si ich vtedajší národný výbor. Po roku 1989 sa zákazka stala nepotrebná a preto ju nové vedenie chcelo zrušiť.
„Na sochách sa však medzitým už začalo pracovať a tak to už nebolo možné. Radnica sa začala ohľadom nich s Bártfaym súdiť. Súd sa vliekol deväť rokov a napokon ho mesto prehralo,“ hovorí primátor mesta Jozef Šimko.
Samospráva zaplatila sochárovi tristotisíc korún. Lenin mal byť vysoký viac ako tri metre a mal stáť pred domom kultúry.
V roku 2006 sa radnica rozhodla bustu i sochu Lenina predať. „Dali sme ich ohodnotiť znalcovi. Pridŕžali sme sa jeho posudku. Väčšiu sme ponúkali približne na 5000 eur, menšiu za vyše 1300 eur. Zatiaľ ich nikto nechce,“ hovorí primátor. Podľa Kataríny Eliášovej, vedúcej oddelenia majetku na rimavskosobotskom magistráte, zo začiatku sa o sochy zberatelia ešte ako tak zaujímali. V posledných rokoch však záujem neprejavil nikto. Primátor si myslí, že ak chcú sochy predať, musia znížiť ich cenu.
„Na zastupiteľstve sme sa touto otázkou zaoberali pred dvoma rokmi. Opäť budem musieť predaj Lenina predložiť poslancom,“ hovorí Šimko. Podľa neho by bola reálna cena za väčšiu sochu okolo dvetisíc a za menšiu bustu päťsto eur.
Za zníženie ceny je aj poslanec Tomáš Sliva. „Pokiaľ sochy nevieme predať už toľké roky, je rozumné cenu znížiť. Načo budú stáť v sklade, mesto ich nepotrebuje,“ hovorí Sliva.
Jeho kolega Viliam Vaš sa prikláňa k alternatíve, že ak sa nenájde záujemca, mesto by mohlo sochy darovať múzeu. „Pokiaľ viem, samospráva už viackrát znižovala cenu. O diela aj napriek tomu nikto nejaví záujem. Sochu a bustu by mohlo mesto darovať nejakému múzeu, napríklad do Hnúšte, kde vystavujú aj iné socialistické kuriozity. No mohli by skončiť aj v Gemersko-malohontskom múzeu. Ich umiestnenie tam by bolo rozhodne zmysluplnejšie, ako ich skladovať v depozite,“ hovorí Vaš.
Riaditeľka múzea Oľga Bodorová hovorí, že keby mala možnosť sochy získať bezplatne, určite by to privítala. „Lenin bol súčasťou dejín, ktoré je treba priblížiť aj budúcim generáciám,“ hovorí riaditeľka.
Dilemu, čo so sochou Lenina, mali pred rokmi aj v okresnom meste Veľký Krtíš. Dvojmetrové dielo sa im napokon podarilo predať zberateľovi z Nemecka za 40-tisíc korún.