Divín sa dostáva do povedomia širokej verejnosti vzácnymi nálezmi. Archeológovia tu počas leta objavili v bývalej kaplnke kostru ženy, ktorá mala na sebe šaty popretkávané striebornými niťami.
DIVÍN. Počas tohto leta bolo v Divíne rušno. Do obce v okrese Lučenec sa vrátili archeológovia, aby pokračovali v odhaľovaní dávnych tajomstiev.
„Už minulý rok sme zistili, že výskum z osemdesiatych rokov minulého storočia neodkryl na hrade všetko. Objavili sme základy staršieho paláca. Je pravdepodobné, že hrad postavili oveľa skôr, ako je uvádzané v historických dokumentoch,“ hovorí František Radinger, riaditeľ Osvetového strediska správy kultúrnych pamiatok v Divíne.
Odkryli hroby stredovekého cintorína
Pri výskume na hrade sa zistilo, že v Divíne žili ľudia aj v dobe medenej.
„Doteraz sme mali potvrdené osídlenie Divína len z doby kamennej a bronzovej. Chýbajú nám dôkazy o živote Slovanov,“ vysvetľuje Radinger.
V cirkevnej kronike našiel záznam, kde sa spomína historik Ipoly, ktorý vo svojom diele píše o tom, že tu Slovania žili. Zatiaľ to však výskum, ktorý tu prebiehal v auguste a v septembri, nepotvrdil. Priniesol však iné zaujímavé odhalenia.
„Odkryli sme hroby stredovekého cintorína, ktoré pochádzajú zo 14. až 17. storočia. V bývalej kaplnke sme našli kostru ženy so zachovanými kúskami oblečenia. Šaty mala popretkávané striebornými niťami a mala aj zlatý prsteň s rubínmi,“ hovorí Radinger.
Našli aj keramiku z doby medenej
Podľa legendy spája kostol a kaštieľ tajná chodba.
„Pri výskume sme chceli nájsť dôkaz o jej existencii. Zatiaľ sme ju však nenašli. Z technických dôvodov sme nemohli kopať hlbšie,“ hovorí riaditeľ.
Pre Radingera je najvzácnejším objavom keramika z doby medenej. Pri archeologickom výskume boli nájdené aj železné brnenie zo sedemnásteho storočia, zdobené kachlice z pecí, strieborné a medené mince. S výskumom by preto chceli pokračovať aj v budúcom roku za predpokladu, že naň získajú peniaze z ministerstva kultúry.
„Som optimista, veď granty sa nám podarilo získať už dvakrát. Z toho posledného vo výške 41-tisíc eur opravíme niektoré poškodené múry na hrade. Na hrade, v kostole i v kaštieli je stále čo objavovať,“ dodá Radinger.