Múmia, ktorú daroval múzeu v Rimavskej Sobote statkár István Munkácsi Süteő, je už viac ako sto rokov najväčšou atrakciou pre tunajších návštevníkov. Doteraz jej históriu poodhalil len röntgenologický výskum. Do konca roka má starý sarkofág s mumifikovaným telom presvietiť špeciálny tomograf. Ten by mal vytvoriť 3D snímku približne tritisíc rokov starej Tasherithnetiakh.
RIMAVSKÁ SOBOTA. Medzi najväčšie atrakcie Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote patrí múmia staršej ženy z Egypta. Chodia ju pozerať Poliaci, Maďari, Francúzi, Belgičania i Angličania.
„Na Slovensku máme päť múmií. Betliar má dve, dve sú i v zbierke SNM - Prírodovedného múzea v Bratislave a piata je u nás, v Rimavskej Sobote. Mumifikované telo vystavujeme v múzeu už od roku 1910. Za ten čas ju videli tisícky návštevníkov,“ hovorí Oľga Bodorová, riaditeľka múzea.
Múmia, ktorú vystavujú v múzeu, patrila statkárovi Istvánovi Süteovi Munkácsimu, ktorý rád cestoval. Navštívil aj Egypt, odkiaľ si priniesol múmiu staršej ženy. „Egypťania zomierali pomerne mladí. Žena, ktorá sa volala Tasherithnetiakh, zomrela vo veku približne päťdesiat až sedemdesiat rokov,“ hovorí riaditeľka. Egypťanka zrejme patrila medzi stredné vrstvy spoločnosti. Odpočíva v sarkofágu z figového dreva. Ten je poškodený práve na mieste, kde by mali byť napísané mená jej rodičov. „Žena žila na strednom Níle, pochádza z pohrebiska v Abusir el Meleku a časovo je datovaná do obdobia 21.–25. panovníckej dynastie,“ približuje minulosť múmie Bodorová.
Do konca roka by pracovníci múzea mali o mumifikovanom tele vedieť ešte viac. „Docent Vladimír Bahýl spolu so svojimi kolegami z Technickej univerzity vo Zvolene zhotovil špeciálny tomograf. Pomocou neho vie určiť napríklad vek dreva. Do konca roka by mal aj našej múmii vytvoriť 3D snímok, ktorý by mohol odhaliť ďalšie podrobnosti z jej minulosti,“ hovorí riaditeľka.
Egypťania telá najčastejšie balzamovali tak, že z nich vybrali vnútorné orgány a napustili ich soľou. Potom ich uložili do špeciálnych nádob, ktoré sa volali kanopy. Telá zabalzamovali a obalili ich pruhmi látky.
„Práca balzamovačov bola veľmi kvalitná. Múmia dodnes nepotrebovala žiadne špeciálne zásah na toy, aby sa zachovala v dobrom stave. Hoci je klíma na Slovensku úplne odlišná od egyptskej, nespôsobilo to žiadne problémy,“ hovorí riaditeľka. Zachovalá múmia odpočíva za sklenenou vitrínou. Jej pokoj v múzeu strážia bezpečnostné kamery a poplašné zariadenia.